Flavius Ivan

Sistem incalzire rulota pliabila Rapido confort

18 postări în acest subiect de discuţie despre Sistem incalzire rulota pliabila Rapido confort

Sistem incalzire rulota pliabila Rapido confort

Flavius Ivan

Rulota noastra neavand sistem de incalzire am tot cautat incercand sa gasim sistemul ei original, pe gaz, montat in podea, prezentat intr-ul alt topic de @Stefan Adam

Am gasit la un olandez, care vinde rulote pliabile si diverse piese componente, acea soba cu 100 euro + 34 euro transport ..... cand am vazut pozele i-am spus ca nu pot cumpara acea soba din cauza starii in care se afla si care se vede din pozele pe care mi le-a trimis .....

received_1910038735986582[1].jpeg

received_1910038812653241[1].jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Inca nu se intamplase tragedia de la Constanta, si cautand un sistem de incalzire pentru rulota noastra, mi-a atras atentia aceasta soba ....59b162ccd229f_20170907_1718241.thumb.jpg.6cd735eb6ab484fe30cec387a78d3af0.jpg

20170907_171913[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

A fost achizitionata de pe amazon, cu pretul de 455 lei, cu tot cu transport ..... Sa vedem cum isi face treaba, dar eu zic ca la cei 7 m patrati cat are rulota noastra, la minim, va face caldura inclusiv in cort! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Pregateste-o ca acum vine sezonul rece si odara cu el si intalnirile de iarna...:)

Spor la treaba! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Flavius, te felicit pentru achizitie !:noroc:

 

2, 2 kw este puterea electrica consumata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

E pe gaz lampant .... nu are treaba cu 220v .... am cautat ceva care sa nu depinda de curent :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Asa da!  Ma intrebam de unde ai sa faci "rost" de 2, 2 kw  :nedecis:

 

Adica, cam cum erau o data gazierele, in vremea tineretii noastre. Alea care mergeau si cu gaz, dar si cu motorina. Si scoteau un fum cumplit pana se incalzeau.

I-ai facut proba in interior, mirosuri ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
5 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

E pe gaz lampant .... nu are treaba cu 220v .... am cautat ceva care sa nu depinda de curent :OK:

Felicitari pentru achizitie ! Am si eu una asemanatoare luata de prin Germania. Este totusi destul de voluminoasa, avand in vedere pliabilele noastre, si mai exista si problema combustibilului care la noi se gaseste destul de greu si este scump. Eu am gasit cu 12 lei sticla de 900 ml. Fiind noua, banuiesc ca are si un fitil de schimb ?

Ca si randament, iti spun din experienta, ca o sa faca fata cu brio.

Cat despre cea pe gaz din primele poze, aspectul nu e ceva de speriat, cutia aia de metal se poate vopsi, divaisul de caldura e chestia aia cu tubulete de aluminiu din cutie. Eu am desfacut-o complet pe a mea din considerente de siguranta, i-am manufacturat doua garnituri noi, am curatat arzatorul care este asemanator unuia de la cuptor, are 5 duze ca la aragaz, facut proba cu emulsie si merge brici. :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

2.2 kW este puterea ei la maxim .... 183 g/hr sau 0.229 l/hr consum la maxim 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
6 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

Asa da!  Ma intrebam de unde ai sa faci "rost" de 2, 2 kw  :nedecis:

 

Adica, cam cum erau o data gazierele, in vremea tineretii noastre. Alea care mergeau si cu gaz, dar si cu motorina. Si scoteau un fum cumplit pana se incalzeau.

I-ai facut proba in interior, mirosuri ceva?

E o alta tehnologie cu alt sistem de ardere ....nici urma de miros .... gazul lampant de acum nu se compara cu gazul vechi sau cu motorina .... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
12 minute în urmă, Stefan Adam a scris:

Felicitari pentru achizitie !  :salutare!:

 

Eu am gasit cu 80 lei 10 litri la o firma in Rm. Vilcea ..... .e-chimicale.ro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
12 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

Cat despre cea pe gaz din primele poze, aspectul nu e ceva de speriat, cutia aia de metal se poate vopsi, divaisul de caldura e chestia aia cu tubulete de aluminiu din cutie. Eu am desfacut-o complet pe a mea din considerente de siguranta, i-am manufacturat doua garnituri noi, am curatat arzatorul care este asemanator unuia de la cuptor, are 5 duze ca la aragaz, facut proba cu emulsie si merge brici.

 

Mie mi s-a parut scumpa ca si pret, soba pe gaz, raportat si la cat am dat pe rulota ...... are loc perfect, cu tot cu cutie in cutia din fata, pe linga ce mai tin acolo ..... pentru cat iesim noi iarna si primavara mi s-a parut cea mai buna varianta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
5 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

E o alta tehnologie cu alt sistem de ardere ....nici urma de miros .... gazul lampant de acum nu se compara cu gazul vechi sau cu motorina .... 

 

Perfect.:OK:

Abia astept sa vad cum functioneaza!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Categoric ca alegerea iti apartine, sau mai bine zis ti-a apartinut. :salutare!:La rulota mea in cutia din fata am lada frigorifica, butelia si bidonul de apa ( mai tin si o sticla de palinca pentru situatii de criza ):default_109:.

..

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Eu, dar mai ales sotia, avem o problema cu gazele ..... chiar si cand pun de un ceaun la iesiri, ca sa nu mai spun cand merg sa umplu butelia sau merg cu ea in masina .... acum, dupa accidentul de la Constanta, chiar ca nu as mai lua soba pe gaz sa dorm cu ea sub pat in rulota!  

De aceea am considerat-o cea mai buna varianta ..... Deh, fiecare cu piticii lui .... :default_big_grin::tamp:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
1 minut în urmă, Stefan Adam a scris:

Categoric ca alegerea iti apartine, sau mai bine zis ti-a apartinut. :salutare!:La rulota mea in cutia din fata am lada frigorifica, butelia si bidonul de apa ( mai tin si o sticla de palinca pentru situatii de criza ):default_109:.

..

 

A mea nu a avut lada frigorifica in fata, am luat una ulterior, care, fiind mai mare ca si capacitate, o duc cu masina ...... plina cu :bere:

Soba asta si o butelie medie, modelul nemtesc, incap perfect acolo :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Burla

O alta varianta de incalzire pentru Rapido :

Dupa lungi cautari esuate a sistemului original de incalzire Riviera,  am optat pentru o soba normala de rulota (modelul este Caramat 3000). Cu siguranta nu este foarte estetic dar acum avem CALDURA. 

IMG_20180527_100433.jpg

IMG_20180528_111124.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Istratescu Gheorghe

nu am idee cum sa pot transporta in"siguranta"  wc eul!  ai am probleme cu inchiderea usii de acces   yala actuala nu confera siguranta cam cu ce as putea o inlocui ca sa nu deranjeze cand strang rulota? posesor rulota rapido modelul cu acoperis curbat!  astept sfaturi ideii !! stima ptr colegii de rulote !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.