Dura Mihai Viorel

Help me, achizitie rulota

18 postări în acest subiect de discuţie despre Help me, achizitie rulota

Help me, achizitie rulota

Dura Mihai Viorel

Salutare tuturor !

Numele meu este Mihai, sunt din Ploiesti, membru nou in aceasta comunitate si vreau sa devin si eu proprietar de rulota.

De vreo doua luni tot caut rulote, ma interesez in stanga si dreapta, ma uit pe site-uri si in Romania si in afara.

Problema este ca am citit multe pe acest forum si nu prea stiu la ce sa ma hotarasc.Nu vreau sa bag prea multi bani intr-o rulota pentru ca nu stiu cat de des o sa pot pleca cu ea si s-ar putea sa fie bani aruncati.

De aceea m-am gandit undeva la un 1800 euro pentru prima mea experienta si daca D-zeu m-o tine sanatos si o sa avem ocazii mai dese o sa ma gandesc la altceva. 

Am un Bora diesel de 1, 9 si daca ati putea sa-mi recomandati vreo marca de rulota, de trei patru persoane.

Am citit mult despre Arad { desi acolo sunt cele mai multe rulote de vanzare) sa nu iau de acolo, dar nimeni, sau nu am vazut eu, nu spune de ce sa nu luam de acolo. Daca stiti ceva site-uri, sau parcuri de rulote, sau daca puteti sa-mi recomandati pe cineva care se ocupa cu asa ceva dar sa fie de incredere, poate chiar de unde ati luat voi,  as aprecia mult. 

Astept cu nerabdare sfaturile voastre.   

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Salut @Dura Mihai Viorel si bun venit alaturi de noi! :OK:

:default_bun_venit:

Rulote poti gasi oriunde, in parcuri sau pe OLX... important e ca la momentul achizitiei sa mergi cu cineva care are sau a avut rulota, pentru ca stie sau ar trebui sa stie la ce sa se uite....Bafta! :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

:default_bun_venit:Salut! La Arad cele mai multe rulote puse la vanzare nu sunt intr-o stare tocmai buna in cele mai multe cazuri nu corespund pozele din anunt cu ce vei gasi acolo, majoritatea sunt la rromi, cumparate din Anglia la intoarcerea in tara pentru a cara cu ele diferite acarete si probabil sa nu vina cu carligul gol, rar o sa gasesti una la care poti face proba la aragaz, boiler, incalzire etc, in Arad (oras) nu gasesti acolo probabil te vei caza, cei care le vand o sa-i gasesti in localitatile de langa Arad. Eu am fost acolo, entuziasmat de atatea anunturi incat dezamagirea a fost pe masura, din cate am vazut acolo doar 2 rulote pot spune ca mi-au placut, dar din cauza greutatii MMA-ul nu m-am incadrat.

Acum depinde si de pretentiile tale, daca Aradul ramane o optiune pt tine iti dau un sfat, negociaza la maxim eu am vizionat multe rulote acolo cu toate ca nu aveam de gand sa le cumpar am negociat preturile la toate si la fiecare am reusit sa negociez intre 400e- 1000e fata de cat pretindeau ei.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Chelemen

Salut @Dura Mihai Viorel si bine ai venit!

Sunt ceva pareri pozitive relative la parcurile specializate din zona Tg. Secuiesc. Cu siguranta ai multe rulote de vazut in zona.

Detalii gasesti cautand pe forum, eu personal am fost numai in trecere prin zona.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 6 ore, Dura Mihai Viorel a scris:

 

 

In mare parte ti-a spus @Aurel Vizireanu de ce sa nu iei de la Arad ..... sa nu mai vorbim de cat te costa drumul si ce dezamagire vei avea cand vei vedea diferenta fata de pozele postate ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

Va salut,

Pozele de pe diferite site-uri pot fi relevante pt a iti face o parere despre cum arata, dar la fata locului e cel mai bine sa te convingi.Am fost si eu intr-un asa zis parc de rulote de linga Timisoara, diferenta mare fata de ce era in poze,  in sens negativ.Am gasit doar niste rulote care ramasesera , cu caciucurile "coapte", de atat cat au stat acolo, grilajele de plastic de la aerisirea frigiderului, boilerului, erau sparte pe alocuri , urme de rugina pe la partile metalice de la interior, gen balamale , incuietori , manere etc... Deci trebuie sa vezi , nu sa crezi.Si sa ai timp sa faci proba la absolut tot ce exista,  pe apa, gaz, 12v, 220v,  fara graba . Daca are cort, sa insisti sa il vezi montat daca se poate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dura Mihai Viorel

Va solicit un sfat sau o parere.Vreau sa cumpar si eu o rulota de 3- 4 persoane, in jur de 1800 euro.Care credeti ca ar fi mai bune, cele din olanda, Anglia, Germania ? Daca stiti vreo marca de rulota sau puteti sa-mi recomandati vreun site sau firma (parc de rulote) sau cineva care se ocupa dar este de incredere.Am citit si m-am mai interesat si in general am inteles ca trebuie sa am timp pentru toate probele. Multumesc celor care mi-au raspuns deja, sunt nou in aceasta comunitate si inca nu stiu cum pot pe acest forum sa-i multumesc fiecaruia care mi-a acordat din timpul lui pentru a-mi spune o parere.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

In primul rand uita-te in civ-ul masinii si vezi cat poti tracta .... la masa maxima remorcabila cu sistem de franare .... apoi calculezi 70%-80% maxim din acea valoare .... rezultatul reprezinta mma-ul rulotei pe care o cauti .... de aici incolo se poate discuta :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salut @Dura Mihai Viorel :noroc:

 

La sfatul foarte bun pe care ti l-a dat Flavius adaug si eu o parere. 

In 1800 de euro, este greu tare sa gasesti o rulota pentru 3 - 4 persoane.

Iti urez succes in cautarile tale si sper sa ne tii la curent cu evolutia!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Nu putem sa iti recomandam o marca anume.. Fiecare model de rulota are plusuri si minusuri.  Vizioneaza  cat mai multe rulote inainte sa faci pasul. Un sfat personal: alege o marca nemteasca si nu una englezeasca daca se incadreaza in buget. Discuta si cu Viorel C sau cu baiatul de la Dragasani de a fost recomandat mai sus. Ambii aduc rulote direct din Olanda. Urmareste si anunturile olx.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

La 1800 de euro vei gasi niste coji infiltrate cu mucegaiuri si imbacsite de praf, care merg de baraca de muncitori pe santier.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Cu parere de rau asta este si parerea mea :tamp:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu e chiar asa, hai sa nu exageram...

Trebuie sa aibe rabdare si cu siguranta gaseste si altceva decat "coji imbacsite cu mucegaiuri si imbacsite de praf...

Totul e sa nu se grabeasca, sa vada cat mai multe si sa nu mearga neinsotit de cineva care are cat de cat habar...Bafta @Dura Mihai Viorel si spor la cautari! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Mare atentie la achizitia  rulotei ce se incadreaza in acest buget. 

O rulota pentru 3-4 persoane buna la banii astia.....greu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

:default_bun_venit:Daca vrei un sfat, contacteaza-ma la numarul de telefon din profil si, la o cafea, putem sa discutam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
On 7.9.2017 at 7:07, Dura Mihai Viorel a scris:

Salutare tuturor ! Numele meu este Mihai, sunt din Ploiesti, membru nou in aceasta comunitate si vreau sa devin si eu proprietar de rulota.De vreo doua luni tot caut rulote, ma interesez in stanga si dreapta, ma uit pe site-uri si in Romania si in afara. Problema este ca am citit multe pe acest forum si nu prea stiu la ce sa ma hotarasc.Nu vreau sa bag prea multi bani intr-o rulota pentru ca nu stiu cat de des o sa pot pleca cu ea si s-ar putea sa fie bani aruncati. De aceea m-am gandit undeva la un 1800 euro pentru prima mea experienta si daca d-zeu m-o tine sanatos si o sa avem ocazii mai dese o sa ma gandesc la altceva. Am un bora diesel de 1, 9 si daca ati putea sa-mi recomandati vreo marca de rulota, de trei patru persoane. Am citit mult despre Arad { desi acolo sunt cele mai multe rulote de vanzare) sa nu iau de acolo, dar nimeni, sau nu am vazut eu, nu spune de ce sa nu luam de acolo. Daca stiti ceva site-uri, sau parcuri de rulote, sau daca puteti sa-mi recomandati pe cineva care se ocupa cu asa ceva dar sa fie de incredere, poate chiar de unde ati luat voi,  as aprecia mult. 

Astept cu nerabdare sfaturile voastre.   

 

Salut, @Dura Mihai Viorel sunt in aceasi situatie.

In Arad NU AM GASIT ceea ce caut dar un site interesantiti pot sugera -->  Rulote_Autorulote_Masini/Practic_de_toate

Sunt cu ochii pe acest site de ceva vreme si sper sa-mi gasesc rulota dorita !

P.S. Stiu ce caut . Stiu cum ar trebui s-arate si mai stiu cat sunt dispus sa "ofer" pentru ea.

 Marca "nu" conteaza ; TREBUIE sa ma indragostesc de ea la prima vedere. Ca la femei.

Nu blonda, nu bruneta, nu roscata ! Cupidon sa te loveasca si atunci ti-l  retragi pe domnul NU !

Intelegi ? :)

site-willhaben.png

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

La 1800 nu cred sa poti gasi mai nimic ok.

Iti recomand sa cresti pe la 3000.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.