Ast Sebastian

Remorca cu mma mai mare decat scrie in carte

26 postări în acest subiect de discuţie despre Remorca cu mma mai mare decat scrie in carte

Remorca cu mma mai mare decat scrie in carte

Ast Sebastian

Daca pe carte spune ca pot trage o remorca fara sistem de franare  de maxim 500 kg iar eu agat o remorca care are mma 750 dar ea goala are maxim 300 kg, ce pot pati?

La rulota inteleg ca poate avea mma 1500 kg corect?

IMG_8038.PNG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Majoritatea remorcilor fara franare sunt de 750 ca asta e limita maxima, o poti trage dar fara s-o incarci mai mult de 500, asta ca sa fii legal, dar stai linistit ca nu te cantareste nimeni la o remorca usoara si limita aceea de 500 nu e trecuta in certificat.

Si eu am remorca usoara de 750 cu 2 axe fara franare si nu m-a intrebat nimeni de ea de cand o conduc, in cartea masinii la fel e trecut mai mica de 750 masa tractabila a remorcii fara franare.

Atata timp cat nu pui pe ea 2 tone sa fie vizibil cocosata si sa ai ghinionul sa treci pe langa un echipaj de politie cu ARR sa bati la ochi sa te opreasca sa te investigheze amanuntit, nu e nici o pb. Oricum in cel mai rau caz iti pot da o amenda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ast Sebastian

Multumesc. Am zis sa intreb ca sa nu fac o prostie. O sa fie incarcata cu un maxim 200 kg deci nu ar trebui sa depasesc. Nu stiam insa daca atunci cand te opreste politia se ia dupa mma maxim la remorcii, caz in care eram in afara legii. Ideea e ca plec din tara cu ea si nu stiu ce va fi dincolo

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Acum depinde in ce tara te duci, daca e non-UE, e posibil sa te frece pentru o spaga :)), char daca esti in regula.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Se ia mma remorcii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cum scrie si in cartea masinii: ""Masa remorcabila fara dispozitiv de franare" aici se refera la masa efectiva pe care o o poate trage vehicolul. Nu are legatura cu MMA-ul remorcii. MMA-ul remorcii se ia in calcul doar la determinarea categoriei de permis in functie de MMA-ul total al ansamblului. Pt asta exista alt topic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
3 minute în urmă, Stefan P a scris:

Se ia mma remorcii

Stefan, nu mai induce omul in eroare te rog, "Masa remorcabila fara dispozitiv de franare"  din cartea masinii NU reprezinta MMA-ul remorcii fara franare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ast Sebastian
acum o oră, Traian M a scris:

Acum depinde in ce tara te duci, daca e non-UE, e posibil sa te frece pentru o spaga :)), char daca esti in regula.

Serbia si Bosnia :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
2 minute în urmă, Ast Sebastian a scris:

Serbia si Bosnia :)

Atunci trebuie vazuta legislatia locala, ce poate sa nu fie aliniata cu cea UE. Oricum nu se pot prinde de masa din carte pentru ca in talon nu este trecuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ast Sebastian

Eu am doar o copie la carte pentru ca masina e in leasing. E obligatoriu sa o am la mine? Daca nu, le arat doar certificatul...acolo nu scrie nimic legat de treaba asta parca.Oricum mi se pare absurd ca la masina asta sa fie trecuta remorca de 500  iar la una mai mica sa fie 750 (parca la un logan am vazut)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu iti trebuie cartea sau copia ei, dar iti trebuie o scrisoare de la firma de leasing ca sunt de acord  sa poti sa scoti masina din tara. Vezi daca RCA-ul tau carte verde acopera Bosnia si Serbia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Nu duc in eroare. Ei calculeaza mma. 

în urmă cu 7 ore, Ast Sebastian a scris:

Daca pe carte spune ca pot trage o remorca fara sistem de franare  de maxim 500 kg iar eu agat o remorca care are mma 750 dar ea goala are maxim 300 kg, ce pot pati?

La rulota inteleg ca poate avea mma 1500 kg corect?

IMG_8038.PNG

Scrie foarte clar in carte. Masa remorcabila fara sistem de franare 500. Spune-mi atunci cum poti pune una de 750? Automat depaseste cei 500. Chiar daca are 750 mma si ea goala are 300 nu o poti trage dupa tine. Totusi am luat recent si categoriile de profesionist si atestatele in mare parte toate si am buchisit bine. 

In alta ordine. Daca eu in carte pot trage o rulota/remorca maxim 1300. Sa zicem ca ea are mma 1600 dar eu o duc goala si are sub 1300, clar ca nu pot teoretic sa o duc.

Pentru a nu te duce colegii in eroare colegutu interesezate la un politai sau...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Stefan P faci confuzie "Masa remorcabila fara sistem de franare 500" din carte se refera la capacitatea autoturismului de a tracta, nu reprezinta un MMA de remorca. Ca alfel ar fi fost scris Masa maxima admisa a vehicolului remorcat cu sau fara franare.

Masele remorcabile specificate in cartea autoturismului nu reprezinta MMA-uri de remorci, ci reprezinta cat are voie autoturismul sa tracteze efectiv.

Atata timp cat tu te incadrezi cu ansamblul in categoria de permis poti tracta orice remorca al carei MMA depaseste valoarea din cartea autoturismului dar masa proprie a ei plus incarcatura efectiva nu o depaseste, ai inteles?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
în urmă cu 4 ore, Stefan P a scris:

Nu duc in eroare. Ei calculeaza mma. 

Scrie foarte clar in carte. Masa remorcabila fara sistem de franare 500. Spune-mi atunci cum poti pune una de 750? Automat depaseste cei 500. Chiar daca are 750 mma si ea goala are 300 nu o poti trage dupa tine. Totusi am luat recent si categoriile de profesionist si atestatele in mare parte toate si am buchisit bine. 

In alta ordine. Daca eu in carte pot trage o rulota/remorca maxim 1300. Sa zicem ca ea are mma 1600 dar eu o duc goala si are sub 1300, clar ca nu pot teoretic sa o duc.

Pentru a nu te duce colegii in eroare colegutu interesezate la un politai sau...

Nu are rost sa continui ca nu ajungi nicaieri! :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Punct.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cititi va rog definitia Masei remorcabila data de RAR, institutia care emite cartile auto:

https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf&ved=0ahUKEwjR_bXRmfnVAhXI1RQKHZipBKUQFghdMAc&usg=AFQjCNHaSH4TYBvHuHvTjgTDgfn1Hf7IcA
 

Sarcina verticala statica totala transmisa la sol prin axe reprezinta suma masei proprii plus incarcatura la momentul T.

 

20170828_084341.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Interesanta discutia si pacat ca e lasata in coada de peste.

On 8/27/2017 at 17:51, Traian M a scris:

"Masa remorcabila fara sistem de franare 500" din carte se refera la capacitatea autoturismului de a tracta, nu reprezinta un MMA de remorca.

Si eu cred ca afirmatia este corecta. Doar ca, la un control al politiei, nu va cantari nimeni remorca sa vada daca are sub 500kg in momentul controlului , ci va lua cartea tehnica a remorcii si va citi: MMA 750kg , deci esti bun de a fi sanctionat pentru faptul ca ai depasit capacitatea posibila de remorcare a masinii de la 500km la 750km cu aceasta remorca pe care poti s-o incarci pana la 750kg legal, daca vrei.:default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Ast Sebastian, acum sa nu crezi ca, atasand la masina ta o remorca cu MMA 500Kg , dar pe care pui 750 kg si ai nesansa sa dai nas in nas cu politie +ARR (Autoritatea Rutiera Romana) care au si cantar cu ei ,  scapi de amenda! La fel putem patzi si cu rulotele pe care noi avem "bunul obicei" sa le incarcam peste valoarea MMA-ului prevazut in cartea tehnica a lor , daca avem nesansa sa intalnim un echipaj mixt de control (politie+ARR) pe drum si care sa ne traga pe dreapta. Doamne fereste!!!:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

In Ro nu isi prea bate capul ARR-ul cu rulotele sau remorcutele usoare, ei cantaresc camioane, dube mari vizibil supraincarcate, noi nu transportam tone de incarcatura ca societatile sau bisnitarii.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
47 minute în urmă, Mircea a scris:

Interesanta discutia si pacat ca e lasata in coada de peste.

Si eu cred ca afirmatia este corecta. Doar ca, la un control al politiei, nu va cantari nimeni remorca sa vada daca are sub 500kg in momentul controlului , ci va lua cartea tehnica a remorcii si va citi: MMA 750kg , deci esti bun de a fi sanctionat pentru faptul ca ai depasit capacitatea posibila de remorcare a masinii de la 500km la 750km cu aceasta remorca pe care poti s-o incarci pana la 750kg legal, daca vrei.:default_big_grin:

Politia nu stie ca masina are masa remorcabila 500kg pt ca aceasta nu e trecuta in talonul masinii. Poate decat daca verifica pe calculator in baza de date. 

Eu sunt convins ca nu e absolut nici o problema si esti perfect legal daca remorca plus incarcatura nu depasesc cele 500kg. Pot fi politisti mai neinstruti si sa faca confuzie cum multi fac mai sus, dar daca vei contesta in instanta, vei castiga din 2 infatisari. Legal nu iti pot da amenda decat daca te cantaresc si depasesti valorile, atunci au cu ce dovedi in instanta.

Oricum nu se va ajunge acolo ca daca la un control ai actele, asigurarile si rovigneta in regula, nu ai fata de infractor sau bunuri ce dau de banuit, nu ii prea intereseaza mai mult.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ast Sebastian

Nu am lucruri grele de pus in ea deci nu cred ca depasesc 500 kg. O sa le dau doar certificatul (unde nu se specifica ce si cat pot trage) si avand in vedere ca nu e chiar o masina mica, nu cred ca voi avea ghinionul sa se apuce de cantarit, verificat prin baza de date etc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ast Sebastian

Ca idee, stie cineva cat e sanctiunea ? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ce gasesc pe net despre amenzi este doar pt depasirea MMA-ului cu incarcatura pe remorca/vehicol. Mergi linistit ca esti in regula. Fiind o remorca usoara nici nu te baga in seama, orice vehicul ce se conduce cu categoria B are voie sa tracteze o remorca usoara de maxim 750kg.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 21 ore, Traian M a scris:

Politia nu stie ca masina are masa remorcabila 500kg pt ca aceasta nu e trecuta in talonul masinii

Nu stiu cum mai arata acum taloanele noi, dar pe talonul masinii mele inmatriculata in 2005 este specificata si greutatea remorcabila cu dispozitiv de frinare, dar si cea fara dispozitiv de frinare. (la mine este 600kg), asa incat politia nu are mult de cautat. Este la fel de adevarat ca din 2007 de cand am remorca, politia nu m-a controlat niciodata la actele acesteia si am circulat destul de mult cu remorcuta. Dar, a nu se face o regula din asta! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Taloanele de tip "nou", vorba vine ca sunt de ceva vreme, nu mai au aceste valori trecute in ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.