Lungu Marin

Iesire la Cabana Voina

8 postări în acest subiect de discuţie despre Iesire la Cabana Voina

Iesire la Cabana Voina

Lungu Marin

In perioada 12 iulie-26 iulie, poate mai mult sau mai putin ca perioada, doresc sa ies cu rulota eu si sotia la Cabana Voina

Off camping fara costuri, este apa , sunt lemne de foc. Problema este cu aproviziomarea, care se face la 20 Km departare, drum asfaltat si bun.

un coleg de-al nostru a fost in recunoastere si mi-a spus cele de mai sus.

daca mai sunt doritori ma pot anunta. Locatia este la iesirea din Campu Lung spre Brasov, spre Rucar-Bran este indicator Cabana Voina.:OK::58d6c6281fac7_faccinste:

Imi cer scuze perioada este 19 iulie -02 august.

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Distractie placuta @Lungu Marin si asteptam fotografii si impresii de calatorie! :noroc:

PS Te rog intra in profilul tau si completeaza rubrica "Data nasterii". Multumesc!

Link către postare
Trufasila Sorinel

Un loc minunat de campare, la sfarsit de saptamana.

cam aglomerat, la minusuri este lipsa semnalului la telefon, doar langa cabana Voina este semnal Orange, iar pentru apa potabila este un izvor de apa in drum spre cabana Voina

se trece barajul Rausor si imediat pe partea stanga este un sipot cu apa pura de munte. Cateodata se sta si la coada, vin multi oameni din Campulung si localitatile din jur pentru aprovizionare.

• Upvote 1

Link către postare
ION  BOGDAN

Buna ziua, dl Lungu, v-am urmat sfatul si m-am inscris in forum (nevasta a facut-o ca se pricepe mai bine la pc-uri). Ma bucur ca v-a placut locatia de la Voina si sper sa mai reveniti!

Link către postare
Vlad .S

Buna ziua. Ceva poze? Locatie ?

Multumesc.:salutare!:

Link către postare
Lungu Marin

Locatia se afla la 20 km de Cimpulung Muscel dj 734, se trece prin Leresti, drumul spre Brasov , sunt indicatoare.Coordonate GPS N45.441405, E25.050201, tel Cabana Voina0744313145.Zona linistita, pana la Cabana Voina drum asfaltat si de aici drum forestier pana la urmatoarea cabana unde se poate campa off , sunt locuri de campare si spre cabana Cuca.Se poate face drumetii spre Cabana Cuca, traseu usor si peisaj frumos, se poate merge spre vf, Iezer, sau pentru ce care se incumeta se poate merge pana la Plaiu Foii dra trebuie o zi dus si tot  atat de intors..

• Like 1

Link către postare
Lungu Marin

poze

1hyvk3K3FclgjO0-Ap0UOJZw7GlnVf--jsAw200-h200-p-k-nu-iv1.jpg

1c9J61WH8kRVDUabA3z_c2fx1whaJ9ZN-Rww200-h200-p-k-nu-iv1.jpg

18pePfOaXwRmpCeiAktEXxeAPTid83xCw_Aw200-h200-p-k-nu-iv1.jpg

1WrQbjWeq9vMJumkdCSV9PV-2sC4qKRy7GQw200-h200-p-k-nu-iv1.jpg

1b7eq42vBewwHSI4mRenPrJ0uq_y-qMdNqQw200-h200-p-k-nu-iv1.jpg

• Like 1

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Drumul la cabana Cuca era inchis de o bariera si scria proprietate privata. Deasemeni dincolo de bariera spre cabana Cuca drumul era rau rupt de ploii. S-a reparat cat de cat.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Am să prezint un loc de campare aflat la 35 de km. de Tg. Mureș unde se ajunge ușor, zona fiind una de podiș și așa cum reiese din titlul topicului, se află pe malul râului Niraj, afluent al Mureșului.
      Lemne de foc (căzături) se pot procura din pădurea aflată în imediata vecinătate iar apa din fântânile localnicilor care sunt binevoitori.
      De la Tg. Mureș pe DJ 135 se ajunge în orașul Miercurea Nirajului unde din centrul orașului se virează stânga pe DJ 135 A spre localitatea Vărgata (pe acest drum se ajunge și la Câmpul Cetății) iar odată ajunși în loc. Vărgata veți întâlni acest indicator și veți vira dreapta a pe DC 27.

După aceasta veți traversa râul Niraj, aici

și se continua drumul aproximativ 1, 5 km până în loc. Grâușor.

De la indicatorul din imagine mai aveți de mers 0, 5 km până la această intersecție aflată imediat după Biserica Reformată. 

De aici, la aproximativ 200 m. se trece din nou peste un pod peste râul Niraj, după care se continuă drumul spre dreapta, unde la aproximativ 100 m. de la pod, pe partea dreaptă a drumului (de pământ) veți găsi acest liniștit și frumos loc de campare, chiar pe malul Nirajului, unde intra lejer 8 rulote.

Și asta e "marea" captură din acea zi. 

• Adrian Burla
      de Adrian Burla
      Pentru doritorii de locatii off camping la munte, in apropiere  de Targoviste (aproximativ 80 de km) va prezint doua locuri unde am fost vara aceasta:
      Prima locatie se afla in zona Cabanei Bratei : coordonate gps 45.321248, 25.379323;
      Dupa ce se paraseste drumul national Targoviste-Sinaia, se merge aproximativ 10 km  pe un  drum forestier bun, urmarindu-se indicatoarele cu Cabana Bratei. Eu am campat exact in poienita de langa cabana. In weekend zona pana la cabana poate fi  destul de aglomerata, dar daca se continua pe drumul forestier ce trece pe langa cabana se pot gasi si alte poienite.
      Cea dea a doua locatie se afla pe Valea Badenilor, in judetul Arges : gps 45.299090, 25.247193;
      Am mers aproximativ 8 km pe un drum forestier destul de bun, pana am ajuns la o cabana parasita. Am campat in poienita din imediata apropiere a acesteia. Zona este foarte linistita.
      Prima poza este in zona Bratei, iar urmatoarele poze sunt de pe Valea Badenilor.

• Marius Dan
      de Marius Dan
      Salutare tuturor! Merg de ceva vreme la strand Sofronea linga ARAD.Apa e grozava !! Intrare 10 lei.Parcare mare cu umbra, posibil offcamping.La 1km de strand se afla o balta care tine de Sanpaul, aviz pescarilor! Mincare in incinta.Sunt 2 bazine, cel mare deschis.Bazinul mic e acoperit si are linga el dusuri, cabine, etc.Apa are cam 38grade.Cel mai grozav a fost asta iarna cind ningea afara...Mai sunt magazine alimentare in localitatiile de mai sus sau Arad.Si acum pozele de azi, scuzati calitatea.Loc linistit, pensionari, familisti cu copii.In penultima poza e o pensiune/restaurant si la barza magazinul satesc! Drumuri bune 

• Cristian A
      de Cristian A
      Am vazut pe forum povestindu-se de Gura Raului, din jud. Sibiu si am hotarat sa merg si eu in zona, dar la coada lacului. De la baraj sunt 2, 5-3 km de drum  rau, dar care pot fi parcursi incet si cu rabdare. Se ajunge la o intersectie, unde se intalnesc Raul Mic cu Raul Mare, de unde incep si locurile de campare, care sunt trei. Doua sunt situate pe Raul Mic, de o parte si de alta a apei si unul pe Raul Mare, unde am stat si eu. Locul e frumos, se poate si pescui pe rau sau la coada lacului, se pot face plimbari pe jos sau cu bicicleta, exista si un traseu marcat pana la Paltinis. Se gaseste zmeura, sunt si multi aluni.

• Valentin Busca
      de Valentin Busca
      Am hotărât să plec anul acesta in Grecia, prima data cu camperul. Am mai fost dar la  studiouri , tot in circuit cîte 2-3 zile intr-un loc. In principiu stiu, cunosc Grecia continentală de la Salonic la Kalamata , insulele de la M-rea Ionică nu mai vorbesc de Thasos.
       Asadar am plecat contrar obiceiului vineri dimineață.Prima destinatie a fost plaja din Sapes-Maroneia.
      Dacă vor fi solicitări voi continua.
      Cu stima Vali.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.