Tudordan

Care este cea mai buna rulota 2007-2010 cu buget pana la 10000

14 postări în acest subiect de discuţie despre Care este cea mai buna rulota 2007-2010 cu buget pana la 10000

Care este cea mai buna rulota 2007-2010 cu buget pana la 10000

Tudordan

Salutare din nou membri dragi, am nevie de un sfat, intentionez sa merg in august in Germania/Olanda dupa o rulota bugetul maxim aprox 10 000 eur 

Doresc ca si dotari o rulota relativ complexa cel putin dupa 2007.

In ceea ce priveste dotarile :o centrala buna sa o pot folosi cam in toate cele 4 sezoane, cu o izolatie buna(asta este relativ)

Masina cu care voi pleca este un passat 2.0, 170cp, si 390 nm , masa 1575kg

Baie cu cabina de dus (stiu ca nu prea se foloseste ex fac cazurile speciale)

4-5locuri de dormit , panou solar (ma gandesc sa il montez acolo)

Boiler, cort, usa de service, frigider mare, sau congelator mare in frigiderul normal de 105 litri

In ceea ce priveste dimensiunile ma gandesc sa nu depasasca 6m max 6, 5 m

Apele la cunostintele voastre in domeniul acesta si la experienta  

Astept sfaturi si propuneri 

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Levi N

Salutare @Tudordan

Daca as fi in locul tau, as cumpara o rulota cu cat mai putin dotari, iar apoi mi-as dota-o cum doresc si cu ce doresc.

Bafta in achizitionarea rulotei dorite!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudordan

Am fost in dej doar ca pt orice doresti extra trebuie sa platesti iar preturile de catalog pt un AC este cam 2000 cu tot cu montaj panou cu tot kitul inca 1500 si preturile sunt fara TVA ....:( nu ma incadrez ...:( 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

OK. Eu n-am avut problema asta, nu imi place aerul conditionat, nu prea il folosesc nici la masina. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudordan
acum o oră, Levi N a scris:

Salutare @Tudordan

Daca as fi in locul tau, as cumpara o rulota cu cat mai putin dotari, iar apoi mi-as dota-o cum doresc si cu ce doresc.

Bafta in achizitionarea rulotei dorite!

Multumesc asta este o idee buna :) 

la noi in tara exista un service unde se pot face asemenea modificari ? Sau imbunatatiri ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudordan
23 minute în urmă, Cristian A a scris:

OK. Eu n-am avut problema asta, nu imi place aerul conditionat, nu prea il folosesc nici la masina. 

Nici eu personal nu prea il folosesc dar acum 3 ani cred cam asa am fost la mare si am prins un loc in plin soare in camping am stat 12 zile si a fost crunt ..:( 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudordan

Voi ce modele preferati ? Am inteles ca in mare parte cele nemtesti ce ma sfatuiti ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N
acum o oră, Tudordan a scris:

Multumesc asta este o idee buna :) 

la noi in tara exista un service unde se pot face asemenea modificari ? Sau imbunatatiri ? 

Se gasesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Buna ziua @Tudordan, parerea mea este ca rulota trebuie sa aiba 2 spatii de dormit si toate dotarile sa fie functionale.Nu te baza pe faptul ca o sa la repari sau dotezi (la o rulota toate sunt scumpe si daca stai sa calculezi cat costa reparatiile si dotarile ajungi sa iti mai cumperi o rulota)Deci dupa parerea mea rulota trebuie sa fie functionala, In privinta rulotelor"care este mai buna" nu exista asa ceva toate au plusuri si minusuri asa ca nu cauta rulota perfecta ca nu exista.Rulota trebuie sa iti placa tie si familiei tale sa te simti bine in ea(ca si la masini o sa vezi intotdeauna una mai frumoasa si mai dotata).Rulotele lui @Cristian A si @Levi N sunt mai noi si mai frumoase ca a mea, dar eu si familia mea ne simtim atat de bine in rulota noastra ca zau daca mai conteaza. Asa ca nu mai sta si alege vezi rulota care iti place si in care te simti bine, restul sunt doar detalii.:cu-rulota:

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare , nu vad de ce sa nu iti iei rulota noua ?

Ca nu ai anumite dotari ?, gresit ! Poti cumpara una noua si cu timpul vei pune pe ea ce doresti .

Nu vad un impediment ca nu ai ac pe rulota , am mai scris undeva ca daca vrei ac dedicat de la Truma cel sub pat costa undeva la 2000euro iar daca vrei Dometic sau Waeco sus pe rulota vei avea urmatoarele probleme ;

Merge doar pe 220v si este maxim de 3000btu.

Condensul  , apa care se produce in urma utilizarii este scoasa cu o pompita , recipientul unde se aduna apa este undeva la jumatea ac-ului intre plafon si interior , dupa un timp rugineste pompita si apa va ajungge in rulota.

In timpul mersului vibreaza plafonul destul de tare , este deranjant.

Daca esti in soare cu rulota ac-ul nu va face fata este exact cum ai sta cu masina in soare si cu ac la pozitia 1 , din cate stiu vei transpira tare daca nu pui ventilatia la 2 sau 3.

Daca te bagi prin offcamping si /sau campinguri cu pomi sigur il vei agata.

Daca ai garaj si este prea mic nu poti baga rulota .

 

Tot ce am scris aici este din propria experienta cu ac- ul stationar pe un camion , ac-ul pe rulota a unui fost rulotist intr-o saptaman de concediu am stat mai mult pe rulota sa-i fac ac -ul si tot cu bube a ramas .

Vand ac stationar de camion pe 24v dometic waeco si stiu preturile.

 

Sfatul meu ca rulotist de 10ani si 4 rulote este ;

 

Cumpara rulota noua cu garantie 

Lasa ac -ul ca daca deschizi geamul fata/spate te ventilezi de tot

In timp achizitionezi ce doresti la rulota .

 

 

In rest bafta la achizitie .

 

P.S . Pentru mine rulota cea mai buna este Fendt , ca am asa ceva si cea mai buna este ceea ce ai..:default_emoticons-animated-3:

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudordan

In ceea ce priveste ac am inteles si nu cred ca mai prezinta o prioritate ... am vazut ca exista tot felul de sisteme de ventilatie care se monteaza in luminatoare, un fel de ventilatoare ... acum ma framanta ideea unui panou solar/fotovoltaic 

ps eu nu am gasit niciunde rulota noua la 10000 de eur cu tot cu tva ... :( 

multumesc foarte mult pentru ideei @Sorin S

La marcile Fendt, hobby, burstenr , si tabbert ma gandeam acum sa vad si ce gasesc 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Succes in cautari! Cum spuneau si colegii, in loc de ac poti pune un ventilator si .....!!!

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.