Catalin Ionescu

Toyota Rav 4

22 postări în acest subiect de discuţie despre Toyota Rav 4

Toyota Rav 4

Catalin Ionescu

Salutare colegi, de cateva zile bune studiez acest forum, am vizionat cateva rulote, dar inca achizitia nu este facuta. Atasez datele tehnice ale masinii tragatoare, o Toyota Rav 4, automata. Conform datelor din carte care este greutatea maxima a rulotei ce o pot achizitiona? Va multumesc anticipat. Mentionez ca posed doar categoria B !

Screenshot_20170509-003205.png

Modificat de catalin ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan Adam

1800 kg.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
acum o oră, Stefan2009 a scris:

1800 kg.

Gresit!

Colegul doreste sa tracteze cu B-ul => max 3500 in ansamblul de vehicule din care scazi MMA-ul masinii 2190 si rezulta o rulota de maxim 1300 kg.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
28 minute în urmă, George B a scris:

Gresit!

Colegul doreste sa tracteze cu B-ul => max 3500 in ansamblul de vehicule din care scazi MMA-ul masinii 2190 si rezulta o rulota de maxim 1300 kg.

 

Adevarul e mult mai dur. Conform legii, cu categoria B nu ai voie sa tractezi mai mult de 750 kg. Intrebarea era despre greutatea din cartea tehnica. Deci masina in cauza poate tracta 1800 kg. Cu categoria B, colegul are dreptul sa tracteze o remorca/rulota de max. 750 kg.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare,  :salutare!:
Aici ma bag si eu putin .:default_109:
Este vorba de 750 kg fara sistem de franare @Stefan2009 :cu-rulota: conform legii.
George B, are dreptate. pentru a se incadra in limita categoriei B rulota trebuie sa aiba MMA 
DE 1310 KG maxim.:OK:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

@Stefan2009 Partial ai dreptate. Nu ai voie sa tractezi mai mult de 750 Kg - fara dispozitiv de franare.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Consultati OUG 195/2012. Este 750 kg maxim admis pentru B. Cu sau fara franare. Recunosc ca si eu am aflat asta de curand. Sunt si dator o lada de bere...:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Cred ca intram in off-topic. ( scuzeee )
Dar asi avea o intrebare la tine Stefan  ( fara a isca o polemica ) 
Cati rulotisti ce au rulote mai grele de 750 kg crezi ca au permis , , mai dotat" decat un simplu B ??? 
Eu unul am doar B-ul si ma incadrez pana in 3500 kg atelaj.( conform legii )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Nu-i vorba de polemica. Multi rulotisti cred ca sunt in situatia ta si nu au habar. Si eu cred ca legea e facuta cu dorsalul dar asta e. Greutatea maxima a ansamblului ( masina plus remorca ) este de 4250 kg la B, dar cu toate astea nu ai voie sa tractezi mai mult de 750 kg. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

@Stefan2009 Te rog sa nu dai informatii eronate, pe care alti colegi le vor lua ulterior de bune. 

4250 kg sunt la B+ si ai voie sa tractezi mai mult de 750 kg cu dispozitiv de franare, chit ca ai doar un amarat de B.

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

In fine, e mai bine ca fiecare sa consulte legea. Categoria B nu e totuna cu B + sau B extins. Scuze de off topic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@catalin ionescu

 

Calculul este simplu:

In CIV ai 3990 greutate ansamblu. Categoria  "B" te limiteaza la 3500 kg.

MMa rulota = 3500 kg- 2190 mma auto= 1310 kg.

Este de preferat sa tragi 75-80% din MMA calcul, deci ar fi buna o rulota cu MMA cuprinsa intre 980-1040 kg. Poti urca lejer la MMA max. 1100 kg.

Sunt site-uri care indica compatibilitatea masinii cu rulota dorita, dar in mare acesta este calculul.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Vorba lui @Cornel C Mihailescu "aici ma bag si eu putin"

Nu uitati de categoria E, cand mi-am facut eu carnetul tot ce era peste 750kg(ma refer la remorci /rulote)era necsar sa ai categoria E, posibil sa se fi schimbat.La vremea respectiva nu exista B extins, daca ansamblul depasea 3500kg aveai nevoie si de categoria C.Poate avem ceva colegi care lucreaza in Politie sau la RAR si ne lamuresc si pe noi.:salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

Va multumesc pentru atentia acordata si raspunsuri, vazand raspunsurile am consultat un amic din politia rutiera a zis mergi cu B dar sa nu sari de 3, 5 T ansamblu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 2 ore, Gabriel Schuster a scris:

Este de preferat sa tragi 75-80% din MMA calcul, deci ar fi buna o rulota cu MMA cuprinsa intre 980-1040 kg. Poti urca lejer la MMA max. 1100 kg.

75-80% se refera din ce poata masina sa traga, respectiv 1800 kg. Colegul are limitarea la 1300 datorita MMA-ui masini, coroborat cu B-ul simplu.

O rulota de 1300 kg nici n-o simte masina.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@George B

Ai dreptate, m-am grabit cu calculele!!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Legea Nr.93 din 11.05.2016.pdf

cititi legea ca sa vorbiti in cunostinta de cauza

Legea Nr.93 din 11.05.2016.pdf

 

La sfarsitul documentului Anexa 1

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

f) categoria B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui
numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei
masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg,
format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala
maxima autorizata depaseste 750 kg;
 

Conform datelor din ANEXA 1 pot duce ansamblu pana la 3990 kg cat e specificat in carte? si asta doar cu B???

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu stiu ce ai inteles dar este destul de clar ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg.

 

Daca MMA -ul masinii este de 2250 kg MMA rulotei maxim 2000kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

in cartea masinii este trecut mma masina 2190 kg, in partea de jos pe carte total ansamblu 3990 kg, deci?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

suna-ma la 0721930633

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stapanesti cu placere @catalin ionescu, drumuri bune si fara evenimente neplacute! :noroc:

Despre raspunsul la intrebarea lui Catalin, va reamintesc ca s-a discutat suficient acest subiect in topicul de mai jos...:default_big_grin:

Nu incepeti iar! :multumesc!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.