Cristian Urs

Instalatie electrica mover plus solar

2 postări în acest subiect de discuţie despre Instalatie electrica mover plus solar

Instalatie electrica mover plus solar

Cristian Urs

Buna ziua. Am achizitionat de curand o rulota marca Eriba Swing 440A. Sunt incepator intre ale rulotelor si as dori sa ii fac un upgrade. Ea vine din fabrica cu mover PowrMover si cu baterie de 100AH. Vad ca face o problema la rularea moverului cred ca este din cauza bateriei care are cam 10Aani sau mai mult rulota fiin din 1997. As dori sa trec rulota cu totul pe 12V iluminat si ce mai trebuie si cand este nevoie de 220V sa ii pun in invertor pentru eventuale necesitati. Toate aceastea pentru a nu depinde de current in offcamping.  Am vazut ca mufa de conectare la masina are 13 pini, asta inseamna ca in timpul mersului se incarca si bacteria de la mover sau doar cand este pe 220V legata? Upgradul pe care il vad este 2 panouri solare de 200W si o baterie de 150-160AH cu gel plus regulatorul de incarcare solar. Orice sugestie pentru un upgrade efficient pentru a fi cand mai independent in offcamping ar fi de ajutor. Dispun de generator Honda I20 dar as dori sa fie doar in cazuri de necessitate cand chiar nu se mai poate , acest generator scoate unda pura si are si iesire de 12V. Multumesc

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Topicul acesta a fost mutat si inchis.

Exista foarte multe topicuri cu discutii de genul. @Cristian Urs te rog citeste si posteaza in topicurile deja deschise.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.