Ursu Florin

Dethleffs Camper 470T

63 postări în acest subiect de discuţie despre Dethleffs Camper 470T

Dethleffs Camper 470T

Ursu Florin

Am comandat un panou solar si toate cele necesare pentru instalarea lui ( sper sa ajunga pana vineri ca sa le pot monta in weekend )

Panoul Solar 100w

Regulator PWM

Cablu Solar 4mm - 12m

Conectori MC4

Invertor Sinus Pur 300w ( o sa il folosesc pentru vent si pentru TV + reciver )

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Panoul a fost montat pe rulota, am cumparat niste coltare dedicate, pana la urma am cumparat un invertor sinus pur de 500w. Urmeaza ca sapt viitoare sa fac legaturile in interior :) 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ventul il ai la 220 de ai zis ca il fol cu invertor?

Btw, stie cineva cat consuma un invertor doar ca sta alimentat la 12v fara consumatori? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Depinde de ce putere are...oricum, in jur de 4-5 W consuma in stand-bay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

 

6 minute în urmă, Daniel P a scris:

Depinde de ce putere are...oricum, in jur de 4-5 W consuma in stand-bay

 

Corect! In principiu, functie de marca, aproximativ 10% din puterea lui.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Deci practic invertorul daca nu are consumatori nu face conversie la 220, sta doar pregatit sa faca? 

Eu vreau sa aflu cat de mare e diferenta de consum intre a folosi aceleasi echipamente cu invertor sau unele dedicate de 12v.  

Cred ca sunt off, scuze.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Traian M, da ventul este pe 220v. O sa il folosesc de pe invertor. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 1 oră, Traian M a scris:

Deci practic invertorul daca nu are consumatori nu face conversie la 220, sta doar pregatit sa faca? 

Eu vreau sa aflu cat de mare e diferenta de consum intre a folosi aceleasi echipamente cu invertor sau unele dedicate de 12v.  

Cred ca sunt off, scuze.

Conectat fiind la 12v, face conversie la 220v, de aici si consumul de cca. 0, 3 Ah pe care-l are la mers in gol...apoi ai bagat ceva in priza, se adauga consumul aparatului respectiv pe care l-ai conectat...

Deci, la orice consumator de 220V se adauga acel consum de mers in gol, adica 0.3-0, 4 Ah ( aproximativ 4-5 W)...adica pentru un aparat de 220 trebuie sa iei in calcul un plus de consum de 4-5 W, cat ia invertorul la mers in gol...

Sper sa fi fost destul de explicit acum :noroc:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am rezolvat cu luminile pe 12v, acum vreau sa pun doar becuri cu led, trebuie sa mai fac legaturile panoului in regulator :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 26.03.2017 la 11:52, Ursu Florin a scris:

legat de dimensiunea rulotei, exterior are 5m, interiorul nu l-am masurat, asa scria pe afisul de vanzare "470t

 

Ca un novice dar totusi nteresat sa afle, de curand am sunat la Weinsberg si am intrebat dimensiunile rulotelor de pe site, exterior (daca sunt date cu protap sau nu) si interior. Referitor la interior mi s-a raspuns ca numarul care specifica modelul inseamna si dimensiunea. De ex 390qd inseamna ca are 390cm la interior, 450FU are 450cm, etc. Nu stiu daca e valabil la toate marcile care specifica un astfel de numar, cum e si aceasta in discutie,  dar e posibil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am terminat si cu instalatia electrica :)

 

20171103_175859.jpg

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Ursu Florin

Ca o sugestie, legatura intre baterie si inverter se face cu fire cat mai scurte si , in cazul tau, cu o sectiune de minim 10 mmp.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Vand doua roti de 13", complete, pentru rulota:
       

       

       
      Jantele sunt din tabla, de 13", ET 30, 4 ½ J H2, in stare buna. Am uitat sa pozez interiorul uneia dintre ele, dar e la fel de murdara!
       

       

       
      Anvelopele sunt marca Torque TQ-05 165R13C M+S DOT 4817.
       
      Atentie: anvelopele au DOT din saptamana 48 (noiembrie), anul 2017. Eu le-am cumparat si montat in august/septembrie 2018. Nu sunt crapate si nu sunt tocite, dar au depasit 7 ani. Recomand sa le utilizati la o remorca sau cel mult ca rezerva pentru rulota, dar sa tineti cont ca au depasit 8 ani!
       

       
      Bonus: inca doua capace nefolosite, identice cu cele din poze.
       
      Motivul: trebuiau schimbate anvelopele si am gasit o oferta de nerefuzat pe OLX pentru doua jante clasice din aliaj, intalnite la rulotele englezesti si cam singura optiune pentru cele de 13". Asa ca nu am zis nu si am facut schimbul si de jante!
       

       
      Pret: 200 lei, in Bucuresti.
       
      Contact prin mesageria privata!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua dragi colegi rulotisti.
      Acum 2 ani am vandut Knaus-ul nostru din cauza faptului ca ne-am marit familia si cel mic s-a dovedit un adevarat “tornado boy” in materie de stricaciuni la rulota.Intre timp cei mici cresc si apropierea de natura este ceva ce ne dorim tare mult pentru ei.
      Si ca sa trec si la subiect, anul trecut prin martie ne-a fost livrata noua noastra rulotzica (da, trebuie diminutiv la dansa) FIM Caravans, model Migrator. Nu era noua, nici nu ne-am fi permis asta, insa era un DEMO de fabrica care a fost scos la vanzare, si care avea o istorie care s-a mai intersectat cu mine acum 5-6-7 ani. Cred ca am scris despre asta, daca nu, inseamna ca doar mi-am dorit sa o fac.
      Anul trecut am bibilit mult la dansa, avand cumva experienta primei rulote, si abia in vara am apucat sa o scoatem la primul drum de proba, undeva pe Valea Doftanei unde cu 8-9 ani in urma am facut ai prima proba cu Knaus-ul. A fost exact ce trebuie, adica un base camp perfect pt drumetii. Inca nu ne-am apucat de drumetii, mai avem un an pana ce mezinul familiei sa fie ceva mai rezisrent la drumuri pe munte sau prin paduri, insa experimentul a fost un succes.
      Pe moment este parcata in fata casei si este in continuare centru’ de comanda si control pentru racit berea si vinul si mesterit in weekend-uri.
      Echipamente montate pe dansa: webasto diesel (nu are instalatie de gaz), panou solar de 150w custom built pe dimensiunile dintre suportii de fabrica, charger Victron si Shunt Victron cu calculator de baterie si display, acumulator de litiu de 100ah, prize multe de 12v si usb-c rapide, lada frigorifica de 12v Dometic cu compresor, spatii de depozitare, si tot feluri de nimicuri care fac mare sens pentru mine si niciun sens pentru sotie . Pe langa dansa am achizitionat un ‘cort/pavilion’ de 16m2, un cort pt dus si wc cu wc portabil, corp de bucatarie pliabil si tot felul de acareturi. Las mai jos niste poze “reprezentative”.
      Sa ne auzim cu bine!




















    • Cristian Dumitru
      de Cristian Dumitru
      Buna ziua!
               Încă nu am o rulota sau autorulotă, tocmai de aceea vin pe acest forum. Am un Logan II, dci, 75 cai, 2018, 85.000 km. Pot sa încerc sa-l vând si sa iau o autorulotă, sau sa iau o rulota si sa-i pun cârlig. Cam 12.000 euro as avea in total pentru autorulotă, si cam 5.000 pentru rulota. 
               Sunt îndemânatic, am scule, as putea sa repar/modernizez unele lucruri. Stau la casa.
               Am nevoie de sfaturi avizate si argumentate pentru care va mulțumesc din nou. Din acest moment o sa încep sa citesc forumul sistematic. Achiziția as vrea sa o fac in jur de 01.05.2025.
    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.