Adrian Radulescu

Probleme podea rulota

10 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme podea rulota

Probleme podea rulota

Adrian Radulescu

Buna ziua.

Tocmai am cumpărat aceasta rulota si am probleme cu podeaua in zona aragazului .

Aș dori sa-l scot sa repar podeaua si nu stiu daca este podea dubla si daca are ceva instalatii trase prin ea.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Esti sigur ca podeaua e putreda? De obicei in zonele intens circulate, podeaua se mai inmoaie putin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Podelele de rulote sunt construite ca un sandwich: 2 foi din placaj (sus si jos) iar intre ele spuma poliuretanica. Grosimea este de vreo 40mm. Nu exista instalatii prin interiorul podelei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
On 10.03.2017 at 17:39, Mihnea Stoenescu a scris:

Podelele de rulote sunt construite ca un sandwich: 2 foi din placaj (sus si jos) iar intre ele spuma poliuretanica. Grosimea este de vreo 40mm. Nu exista instalatii prin interiorul podelei.

intrebare: 100% nu exista instalatii in interiorul podelei la nicio marca de rulote?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu exista Bogdane. Totul este tras ori deasupra podelei ( in interior ), ori sub podea ( in exterior ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Multumesc.

Este posibil ca in zona de circulatie intensa sa nu fie vorba de infiltratii ci sa fie o delaminare a placajului si o tasare a polistirenului(sau spumei) din podea. In acest caz am gasit pe net cum repara englezii podeaua folosind rasina si cepuri de lemn , pentru a astupa gaurile pe unde toarna rasina. Se pare ca are efect, podeaua se rigidizeaza. O sa incerc si eu.

O zi frumoasa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
On 03.04.2017 at 8:25, Adrian Radulescu a scris:

Multumesc.

Este posibil ca in zona de circulatie intensa sa nu fie vorba de infiltratii ci sa fie o delaminare a placajului si o tasare a polistirenului(sau spumei) din podea. In acest caz am gasit pe net cum repara englezii podeaua folosind rasina si cepuri de lemn , pentru a astupa gaurile pe unde toarna rasina. Se pare ca are efect, podeaua se rigidizeaza. O sa incerc si eu.

O zi frumoasa!

Te rog sa imi trimiti un  link cu o astfel de reparatie.Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Daca ai probleme cu podeaua ..sunt sanse ff mari sa ai probleme si cu instalatia sanitara ..( sfatul meu este sa verifici cu atentie tot traseul de apa, atat cea curata cat si scurgerile ) 

Uite aici cum se repara o podea moale la rulota ( ai grije ce subs alegi sa nu topeasca mai rau extrudatul din interiorul podelei - fa un test pe o bucata de zapada artificiala -) 

Spor !!

 

PS: Sunt doua episoade ..urmarestele cu atentie :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

QSalut!

Cauta pe Google: "delamination floor repair" si o sa gasesti mai multe filmulete cu diferite metode si substante cu care se repara podeaua. Trebuie bineinteles sa verifici sa nu ai probleme cu instalatia de apa( alimentare si evacuare) si in cazul in care ai, sa le rezolvi.

Eu nu am probleme si nu m-am apucat de reparatii. Rasina epoxidica din cate stiu nu topeste polistirenul. Mai sunt si alte tipuri de rasini care nu topesc polistirenul. In București le gasesti la Mons Medius, insa nu stiu daca au puncte de lucru si in tara. Adresa lor de contact este pe internet.

Spor la treaba!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Imi cer scuze, am facut o eroare. La Mons Medius gasesti plexiglas si solutii de lipit plexiglas( eu am o problema cu geamurile frontale si mi-a ramas in minte numele lor pentru ca trebuie sa cumpar de la ei niste materiale sa le repar).

Numele corect al firmei care comercializează rasini este Polydis si ii gasesti la polidys.ro.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.