Vali Dlg

Asigurare Rulota - DA sau NU

14 postări în acest subiect de discuţie despre Asigurare Rulota - DA sau NU

Asigurare Rulota - DA sau NU

Vali Dlg

Salutare tuturor!

Anul acesta am de gand sa fac primul meu concediu cu rulota.

Rulota am trimis-o in Romania cu numerele de Olanda si intentionez sa o las asa deoarece in Olanda nu ai nevoie de asigurare si nici impozit nu am de platit.Intrebarea mea este daca am sau nu nevoie de asigurare in Romania!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George B

Am scris un post luuuung, pana mi-a expirat sesiunea si n-am chef sa o iau pe la capat tamp

Pe scurt, DA, iti este necesara asigurarea si nu doar in Romania. Sunt curios cum ai expediat-o in tara fara asigurare. Cu platforma?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@George B, daca a "expediat-o" cu numerele de Olanda, nu avea nevoie de asigurare.

@Vali Dlg, daca o lasi cu numerele existente, nu iti trebuie asigurare pe Romania.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Dlg
21 minute în urmă, George B a scris:

Am scris un post luuuung, pana mi-a expirat sesiunea si n-am chef sa o iau pe la capat tamp

Pe scurt, DA, iti este necesara asigurarea si nu doar in Romania. Sunt curios cum ai expediat-o in tara fara asigurare. Cu platforma?

 

cu numere de Olanda....pe roti, tractata normal

@Viorel, asa am auzit si eu dar vreau sa fiu sigur.

3 minute în urmă, Vali Dlg a scris:

cu numere de Olanda

Plus ca in Romania o sa fie tractata de o masina cu numere tot de Olanda!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Vali Dlg, pentru cat costa impozitul si asigurarea nu stiu daca merita complicatia. Sunt sigur ca daca te opreste politia o sa ai probleme daca nu ai asigurare, chiar daca dupa lege nu ai nevoie de ea. 

Sugerez ca acest topic sa ramana pentru discutii de genul : Asigurare? Da sau ba!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Dlg

@Ursu Florin Rulota o sa circule doar 2 saptamani pe an, ce rost are sa o inmatriculez in Romania, doar intreb!, este sau nu obligatorie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mie mi-au spus cei de la parcul de la care am luat rulota din Olanda ca la ei nu e nevoie de asigurare, daca @Viorel spune ca nu este nevoie, stie ce vorbeste pentru ca el a "tras" foarte multe rulote din Olanda in Romania.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Trebuie facute cateva precizari.

 

Daca rulota detine actele de inmatriculare de Olanda si nu se inmatriculeaza in Romania, nu este nevoie de asigurare.

 

Dar daca se fac acte de export din Olanda,  numarul de inmatriculare va fi valabil atat cat este platita perioada asigurarii.

In situatia aceasta trebuie asigurare.

 

Asigurarea pentru numarul de export este de regula (recomandat) pe o perioada minima de 14 zile, dar poate fi si pe 30 de zile, sau mai multe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Dlg

Multumesc @Viorel, rulota ramane cu numere de olanda insa cu siguranta o sa ii fac verificare in fiecare an

în urmă cu 2 ore, Viorel a scris:

Trebuie facute cateva precizari.

 

Daca rulota detine actele de inmatriculare de Olanda si nu se inmatriculeaza in Romania, nu este nevoie de asigurare.

 

Dar daca se fac acte de export din Olanda,  numarul de inmatriculare va fi valabil atat cat este platita perioada asigurarii.

In situatia aceasta trebuie asigurare.

 

Asigurarea pentru numarul de export este de regula (recomandat) pe o perioada minima de 14 zile, dar poate fi si pe 30 de zile, sau mai multe.

rulota ramane cu numere de olandasuperok

în urmă cu 3 ore, Ursu Florin a scris:

Mie mi-au spus cei de la parcul de la care am luat rulota din Olanda ca la ei nu e nevoie de asigurare, daca @Viorel spune ca nu este nevoie, stie ce vorbeste pentru ca el a "tras" foarte multe rulote din Olanda in Romania.

De aceea am lasat rulota cu numar de Olanda dar vroiam sa fiu sigur.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

@Vali Dlg mai ai domiciliul in Romania?

Daca raspunsul este afirmativ, "potrivit Codului rutier, autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul in Romania,  pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora in tara, daca au o asigurare RCA valabila.
La expirarea termenului,  politia retine certificatul si placutele cu numerele de inmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente."

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Dlg

@George B Salut.Inca mai am domiciliu in Romania dar, permisul de conducere pe care il am este olandez plus ca autoturismul e tot cu numar de olanda.Si ma gandesc ca nu au cum sa stie cand am introdus rulota in tara in cazul in care sunt oprit.In Romania nu ajung decat o luna pe an.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Nu se mentioneaza pe nici  un act data de intrare sau iesire din tara, la vama.Cand se trecea cu pasaport se punea viza la granita si  se stia o evidenta. Acum iesi si intri aratand CI , care este verificata sau nu.Eu de 10 ani merg in Grecia si mi-au cerut C.I. la vama, la care sau uitat si atat.De multe ori nici nu a cerut.Cine a stiut cand sau daca am trecut pe acolo? Niciodata nu mi s-a cerut certificatul masinii pt. verificare, la vama.Cand era povestea cu pasaportul, cumnatul se ducea cu  masina la 3luni, pana la Giurgiu-Ruse, punea viza la bulgari si INTRA in tara pentru alte 3 luni.

De obicei, daca te vad si cu rulota, nu am vazut nici un strain oprit de politie, mai opresc masinile ca astea se mai fura, rulote nu cred ca-si bate cineva capul cu furat de rulote, se vand mai greu decat masina.Cat o sa plimbi rulota o luna?Ma gandesc ca cel putin jumatate din timp o sa stai campat undeva, unde chiar nu te va controla nimeni.

Adevarat ca nu am mertan sau BMW, ci un opel astra G.

Daca totusi te opreste, spui ca atunci te-ai repatriat, vi direct de la granita, sa dovedeasca el ca nu e asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 9 ore, ilie F1A a scris:

Cine a stiut cand sau daca am trecut pe acolo? Niciodata nu mi s-a cerut certificatul masinii pt. verificare, la vama.

In secolul XXI mai exista asemenea intrebari? Ai observat camerele din culoarele de trecere vamale? Dar pe cele de pe autostrazi,  din Romania de ex, acelea care-ti "verifica" vinieta si asigurarea? La ce Dumnezeu sunt montate, doar asa, la intimidare?

Personal, mi s-a cerut la intrarea in tara, doar nr rulotei, pe care normal ca nu-l stiam, deoarece abia o achizitionasem, asa ca i-am dat omului toate hartiile si a notat el ce i-a trebuit.

@Ursu Florinare mare dreptate cand afirma: "pentru cat costa impozitul si asigurarea nu stiu daca merita complicatia."

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Eu m-am referit strict  la vames, eu habar nu aveam ca sau infiintat camere .

Sunt curios cum o sa platesti impozit si asigurare in Romania, pt. ceva inregistrat in alta tara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.