Bogdan C.

Buna ziua!

23 postări în acest subiect de discuţie despre Buna ziua!

Buna ziua!

Bogdan C.

Sunt Bogdan din Deva, am 34 de ani, si de ieri sunt posesorul unei rulote Avondale Myfly.

Pana nu am vazut rulota asta, n-am avut nici un gand de a devenii rulotist. Am vazut-o, parca a fost dragoste la prima vedere.

Am sunat-o pe sotie, spunandu-i ca am vazut o rulota, mi-a placut si e de vanzare. A vrut sa o vada si ea. I-a placut. Am concluzionat ca , avand  rulota, putem calatori mai mult, mai independent si mai ieftin si drept urmare, e a noastra.

Voi avea nevoie de o gramada de ajutor, sfaturi si idei si ne bucuram sa facem parte din aceasta comunitate. 

Modificat de Gabriel Schuster

Distribuie această postare


Link către postare

Daniel P

Salutare @Bogdan C. si bun venit alaturi de noi, in aceasta comunitate! nay

bun-venit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit alaturi de noi!

nay

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

bun-venit

Te salut si iti urez bun venit in comunitate! Aici o sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ciurea Sorin

bun-venitBun sosit in această mare și frumoasă familie a rulotiștilor , sigur nu ai să regreți alegerea făcută, de restul suntem aici , întreabă-ne , frunzărește forumul și... tradiționala urare a rulotiștilor VÂNT DIN SPATE !

PS .ai lângă tine la Călan un coleg de-al nostru cu ștate vechi în rulotit @Eugen David , nu ezita să-l întrebi de te-ai lovit de vreo problemă !

Modificat de Gabriel Schuster
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
C. Alexandru

Bun venit si sa o folositi cu placere.

:bun-venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Eugen David

bun-venit  nay

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan C.

Bine v-am gasit!

Sigur voi avea nevoie de multe sfaturi.

Ne plac iesirile atat in medii amenajate, cat si weekend-urile in natura. Pana acum nu am innoptat in natura, decat pe la tot felul de cabane sau cabanute, care iti ofera sau nu intimitate. Descoperind aceasta ''lume noua'' speram sa ne integram si sa ne placa. 

Credeti ca voi intampina dificultati in ansamblul dintre un Renault Laguna 1.9 diesel, 107 cp, si rulota de 800-1000 de kg? 

Rulota a fost achizitionata la un pret destul de ok, nu are infiltratii sau mucegai, dar nici nu a fost foarte bine intretinuta. Este inmatriculata in Romania, iar actele le voi face saptamana ce vine. Am ceva probleme la sistemul electric, mai precis la prizele rulotei. Pe masina am o priza cu 7 pini si din ce am mai citit pe aici, am concluzionat ca mai trebuie sa-mi montez o priza. 

Am mai vazut ca rulota trebuie sa aiba doua. Asta are doar una. Mai are un cablu, dar fara stecher. Cand am legat priza la masina, iluminatul rulotei pe pozitie era ok, dar la semnalizare,  frana si mers inapoi, era ca pomul de craciun. In concluzie, am mare nevoie de un electrician priceput. La  fire eu nu am nicio inclinatie.

Dar speram sa se rezolve. Inca nu ne-am pierdut entuziasmul.

Modificat de Gabriel Schuster

Distribuie această postare


Link către postare
Marian Eduard

bun-venit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
C. Alexandru
în urmă cu 9 ore, Bogdan C. a scris:

Bine v-am gasit!

Sigur voi avea nevoie de multe sfaturi.

Ne plac iesirile atat in medii amenajate, cat si weekend-urile in natura. Pana acum nu am innoptat in natura, decat pe la tot felul de cabane sau cabanute, care iti ofera sau nu intimitate. Descoperind aceasta ''lume noua'' speram sa ne integram si sa ne placa. 

Credeti ca voi intampina a dificultati in ansamblul dintre un Renault Laguna 1.9 diesel, 107 cp, si rulota de 800-1000 de kg? 

Rulota a fost achizitionata la un pret destul de ok, nu are infiltratii sau mucegai, dar nici nu a fost foarte bine intretinuta. Este inmatriculata ib Romania, iar actele le voi face saptamana ce vine. Am ceva probleme la sistemul electric, mai precis la prizele rulotei. Pe masina am o priza cu 7 pini si din ce am mai citit pe aici, am concluzionat ca mai trebuie sa-mi montez o priza. 

Am mai vazut ca rulota trebuie sa aiba doua. Asta are doar una. Mai are un cablu, dar fara stecher. Cand am legat priza la masina, iluminatul rulotei pe pozitie era ok, dar la semnalizare,  frana si mers inapoi, era ca pomul de craciun. In concluzie, am mare nevoie de un electrician priceput. La  fire eu nu am nicio inclinatie.

Dar speram sa se rezolve. Inca nu ne-am pierdut entuziasmul.

Unul din cabluri este pentru lumini din spate, celalalt este pentru utilitatile din rulota, gen incarcare baterie(daca are), functionare frigider in timpul mersului...etc

Eu am rulota englezeasca si avea priza cu 13 pini si pe masina aveam standard cu 7 pini.

Am taiat priza cu 13 in care intrau doua cabluri si am legat numai cablul care deserveste luminile pe spate.

Deocamdata nu ma intereseaza decat acestea.....pe viitor vom vedea.

Eu mi le am legat singur dar daca nu te pricepi cel mai bine apelezi la un electrician auto.

Modificat de Gabriel Schuster

Distribuie această postare


Link către postare
C. Alexandru
în urmă cu 6 ore, Bogdan C. a scris:

 

Credeti ca voi intampina a dificultati in ansamblul dintre un Renault Laguna 1.9 diesel, 107 cp, si rulota de 800-1000 de kg? 

 

Vezi ca scrie in talonul masinii cat are voie sa traga.

Cu rulota nu o sa mai pleci primul de la semafor....  :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

@Bogdan C., sa lasam acest topic exclusiv pentru prezentare...

Pentru raspunsuri la intrebarile tale,  cauta in paginile forumului sau deschide topicuri noi in sectiunile tehnice respective! :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Cornel Mihailescu

:bun-venit: bun-venit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Vlad .S

bun-venit isor

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Manole Marius

bun-venitnay

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Silviu Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Costica V.

:bun-venit:bun-venit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Eusebiu Cretu

Salutari si  bun-venit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Nicolae

bun-venit și din partea mea 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Marius Dan

Bine ai venit si sa va bucurati de ea !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

bun-venit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan C.

           Si iata-ne implinind 4 ani de rulotism.

Ce inseamna acesti 4 ani? Incepand cu acest forum si terminand cu iesirile, constat ca viata de rulotist este una cat se poate de frumoasa si ofertanta. Am cunoscut pe acest forum oameni foarte faini. Pe unii chiar personal, cu care ne-am chiar imprietenit de-a dreptul. Am acumulat cunostinte noi. Fobia mea de fire si electric, a disparut odata cu achizitia primei rulote, chiar urmand cursuri in domeniul electric. Mai mult sau mai putin nevoit am studiat prin diverse metode fel si fel de lucruri in domeniu. Deci ruloteala a venit la pachet cu descoperirea de noi abilitati, lucru de care sunt convins ca poate fara sa ne dam seama, multi membri se pot lauda.

Rulotismul, din punctul meu de vedere este o buna autogospodarire a spatiului si a resurselor din acest spatiu locuibil limitat.

Iesirile noastre se pot cataloga in multe feluri.

Iesiri doar eu si sotia sau iesiri cu grupuri cu rulote, corturi, autorulote.

Iesiri de weekend la munte, pe perioade de 8-12 zile la mare.

Iesiri in off camping, in camping sau chiar innoptari in parcari, in tranzit fiind, doar cu acordul administratorilor locatiilor respective.

Anul 2019 a inceput cu o problema de sanatate care nu ne-a mai permis sa iesim atat de des. Apoi a venit 2020 cu pandemia, si restrictiile la care toti am fost supusi.

In concluzie, ne place asta si abia asteptam sa treaca perioada restrictiilor si sa putem relua programul de iesiri dese.

 

Felicitari administratorilor, moderatorilor si tuturor membrilor Forum Rulote, pentru frumoasa si indispensabila comunitate creata.

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.