Viorel C.

Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

35 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

Gabriel Schuster

@Radu Adrian

Rulota iti da libertate, scapi de constrangerile unei vieti regulate, dupa program. Chiar daca stai intr-un camping unde ai grija sa nu deranjezi vecinii, parca este altfel. Deschizi usa rulotei si vezi iarba, nisipul sau apa. Deja esti in castig. Daca mai este si liniste si canta dimineata ceva pasarele, ai primit si dobanda. Noi, in Romania suntem fericiti ca mai putem iesi off, direct in natura. Sa profitam la maxim de acest lucru, ca ne prinde " globalizarea " din urma si nu o sa vedem decat campinguri, organizate , curate si pentru toate buzunarele. ( asta este un vis frumos, la viteza cu care apar lucrurile bune in Romania se vor bucura nepotii nostrii de civilizatie.)

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Robert Patrick

Va salut.Eu mi-am cumparat o rulota Caravelair Bamba 395 cu un singur spatiu de dormit.Am vazut mai multe rulote, iar aceasta mi-a placut ca era cu adevarat ingrijita.Inca nu am iesit niciodata, dar dupa ce am cumparat-o am vazut si rulotele cu 2 spatii.Sunt de parere ca si in situatia mea, familie cu un copil, utilitatea celui de-al 2-lea spatiu este un avantaj.Deci, in ciuda faptului ca am rulota cu un spatiu de dormit, consider mai avantajoasa varianta cu 2 spatii.

Link către postare
Adiciordas

Desi am o rulota cu un spatiu de dormit destul de generos pentru 2 persoane, la mine coltarul in forma de U se face pat si are 220x200cm spatiu suficient, urmatoarea rulota mi-as dori-o cu 2 spatii de dormit, din motivele amintite mai sus de colegii mei.

Link către postare
Trasnea Alin

Util acest topic pentru noi. Am luat din prima cu 2 spatii de dormit.

• Upvote 3

Link către postare
Ovidiu-Betty

Așa cum am spus și la prezentarea rulotei noastre, ea ne-a ales pe noi și la acel moment nici nu ne gândeam la câte spații de dormit ar fi bine să avem în rulotă. 

Însă am avut noroc, Beyerland-ul nostru are două spații de dormit, după părerea mea indispensabile când în ecuația existenței intră și cel puțin un copil.

Dar nu numai... Și atunci când copii nu vin cu noi, este perfect un al doilea spațiu de dormit, care la noi când nu este făcut pentru odihnă e locul pentru luat masa când vremea este nefavorabilă.

Așadar patul principal, cel din față rămâne întins pe toată durata șederii fără a mai trebui să...  "strânge pernele și scutură-le, strânge pătura și scutur-o, strânge cearceaful și scutură-l, strânge pernele canapelelor și scutură-le și într-un final montează masa". A nu se înțelege că suntem niște persoane comode.

Din punctul meu de vedere, persoanele care ies aproape săptămânal cu rulota nu sunt persoane comode. Defel !

Ca urmare, fără drept de apel, optez pentru două spații de dormit. 

P.S.

MMA-1050, așadar și părerea mea esre că nu spațiul suplimentar mărește MMA-ul unei rulote.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Ursu Florin

Acum 1 an si putin eram sigur ca nu am nevoie de o rulota cu 2 spatii de dormit, pana intr-un weekend cand am iesit cu rulota ( asta prin martie anul trecut ) si a plouat afara 3 zile. Faceam patul sa putem manca, dupaia il faceam sa facem amiaza, dupa care iar fa patul sa mananci si tot asa. Atunci am hotarat sa trec la o rulota cu 2 spatii de dormit doar ca nu a fost chiar ce imi doream eu ( rulota cu pat frantuzesc ). Am fost foarte multumit de rulota pe care am luat-o, nu am dus lipsa patului frantuzesc, dar am dus lipsa unei bai mai mari ( baia la fosta rulota era pe roata ).

Deci acum zic 100% PRO pentru 2 spatii de dormit, astept urmatarea rulota care va fi exact asa cum imi doresc ca si compartimentare.

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Viorel K

Cele mai ca lumea dar si cele mai rare sunt cele cu "queensbed". Adica pat de dupa persoane cu acces pe ambele parti. Iar la unele cu  pat frantuzesc vad un acces la el cam incomod, indeosebi de urcat si coborat noaptea. 

Link către postare
Adrian Maier

Clar 2 locuri de dormit. E clar ca mai mult sau mai mare e mai bun decat mai putin sau mai mic. 

Eu cred ca toti posesorii de rulote isi doresc mai mult, o rulota mai mare, o masina mai puternica cu care sa poata tracta o rulota mai mare, un camper, dupa care un camper mai mare, asa e felul omului de a fi, de a vrea tot timpul mai mult, mai nou...

Eu am un knaus din 2005 cu doua locuri de dormit si imi doresc upgrade la anul la o rulota macar din 2010, 2011, intre timp imi caut un teardrop trailer pe care sa-l folosesc exclusiv la pescuit si bineinteles upgrade-ul suprem la un camper cu 2 zone de dormit.

Concluzia e ca singurul tip de rulota cu 1 zona de dormit pe care mi-as cumpara-o ar fi de tip teardrop.

• Like 1

Link către postare
Cristian Bednar

Buna dimineata. Din cautari si din citit noi am ales sa fie cu doua spatii, sau mai corect cu spatiu de luat masa separat, neavand nevoie de alt pat suplimentar, insa patul fix ramane un must pentru cei care nu dorm bine pe canapele intinse. Am reusit sa dorm minunat in rulota datorita faptului ca am salteaua dintr-o bucata, plus ne incanta ideea de program independent. Unul doarme mai mult dinimetiile, altul trage un pui de somn la pranz etc.

legat de dimensiune, noi am reusit sa ne incadram in 4m cu pat, masa, bucatarie, chiuveta in afara baii, dus si wc, deci se poate sa fie si compact.

Toate cele bune si iesiri faine.

• Like 1

Link către postare
Raul G

Locurile de dormit au fost criteriul principal pentru care am ales layout-ul actual. Căutam o rulota cu cel puțin cinci locuri de dormit, nu vroiam pat franțuzesc cu ghiuveta afara si nici pat rabatabil peste dineta unde se mănâncă chiar dacă am prieteni care au și folosesc acest ultim layout și spun ca este cel mai comod 

Alt criteriu fundamental era usa de intrare sa nu fie in partea paturilor pentru copii.

Rulote care sa îndeplinească aceste criteri sunt putine, foarte putine, iar in 2017 Knaus a făcut modelul 580 QS, îndeplinea toate cerintele noastre având in plus o baie mare cu o adevarata cabina de dus separată.

Camerele de dormit sunt 2,  cu paturi fixe și uși care le separa de bucatarie și sufragerie unde putem mânca liniștiti in 5, iar la nevoie se poate trasforma într-un pat mare pentru alte doua persoane.

Se știe ca pentru a avea așa ceva trebuie nu poți face compromisuri, dimensiunile sunt importante 8X2, 50 și MMA de 1900 kg cu șasiul modificat in fabrica, nu te poți gândi sa o parchezi împingând sau trăgând de ea, deci moover-ul a fost obligatoriu cum la fel ATC și AKS pentru a calatori in siguranța cu familia.

Pentru toate acestea și tractorul trebuie sa fie pe măsura, căluți, masa și volum.

Chiar dacă deja fiul cel mare a spus ca el de la anul va dormi in cort afara, iar peste câțiva anișori nu ne va mai înșotii in vacante nu am renunța la doua camere complet separate pana și ultimul dintre ei va veni in vacanța cu noi, iar când vom rămâne in doi sigur sufrageria va fii separată de canera de dormit.

P.S. OT 

Citesc aici ca și in alte topicuri mulți care spun ca camperul este evoluția naturală sau ca rulota este pentru cine nu are bani sa isi cumpere un caravan. Nimic mai greșit, sunt doua lucruri diferite fiecare cu avantajele și dezavantajele ei, iar pentru noi și cum vedem și trăim camperul are doar dezavantaje, dar despre aceasta voi deschide un topic nou in următoarele zile.

Toate acestea sunt fructul experienței noastre și nu înseamnă adevarul absolut pentru toată lumea, pentru multe persoane canperul este mijlocul ideal, pentru alții devine Van-ul sau un luxos Motorhome ori un cort sau o remorca cort, ceea ce doresc sa spun este ca nu exista VR ideal pentru toți.

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Alex E
      de Alex E
      Salutare,

Am decis sa vand rulota ce m-a purtat prin drumetii frumoase prin tara dar si prin sud estul Europei.
      Mi-a placut din prima cand am vazut-o in poze. Raman in comunitate insa imi doresc o varianta mai mica si mai flexibila.
      Ma gandesc catre un campervan, ce imi e mai util in aceasta perioada. Mai jos doua trasee ce le-am facut cu rulota:
      Traseu 1:
      Traseu 2:
      Rulota este un Knaus Sudwind GoldEdition, bine intretinuta.Am achizitionat-o de la Rulote Import. Mai jos link cu pozele rulotei:
      Knauss

Rulota este pentru 4 persoane. Pat matrimonial + bancheta din fata ce se transforma in pat.
      Greutate proprie 980kg, MMA 1300kg.
      Rulota este in stare foarte buna, complet functionala. Functioneaza toate dotarile din ea.
      Geamuri cu plase tantari si jaluzele antitermice.
      3 trape - 2 in zona de living, una in dus.
      Frigider functional pe gaz/220v/12v.
      Boiler 220v.
      Soba Trumavent cu ventilatie
      1 panou solar 130w montat anul acesta.
      Baterie pe gel 110Ah montata anul acesta.
      Nu are probleme de infiltratii, nu are mirosuri dubioase.
      Cauciucuri in stare foarte buna, inclusiv roata de rezerva.
      Are suport de biciclete in partea din spate dar si stalp pentru un suport aditional in fata pe protap.
      Ca imbunatatiri i-am montat panou solar de 130W si o baterie de 110Ah, implicit montat USB-uri la 12 V dar si o priza la gen masina la care se poate conecta un laptop cu incarcator de 12 v.

Ofer 2 butelii + Antifurt cupla ALKO + oglinzi pentru masina.
      Geamul de deasupra chiuvetei a fost spart, insa putem negocia cat ar costa unul nou.

Momentan rulota se afla in Pucioasa, insa intentionez sa o aduc in Bucuresti.
       Prețul este de 7500 euro, negociabil! Pentru relații 0735556703 Alex . 

• Ene Radu
      de Ene Radu
      Salut,

Cumpar rulota cu incalzire, boiler, 2 spatii de dormit, frigider, baterie, wc cu golire exterioara, inmatriculata RO, cel putin 3, 5 - 4 m lungime interior (2 adulti si 2 copii). Buget 2000-2500 euro. Multumesc.
    • Adrian Rada
      de Adrian Rada
      4000euro telefon 0766539895
      Rulota nu are infiltratii, mucegai și mirosuri neplăcute. Totul funcționează, am adus-o pentru mine din UK în 2016 și acum vreau sa trec la autorulota.
      Dotări: 
      -Moover cu telecomanda( miști rulota fără efort)
      -Cort mare cu anexa de dormit pentru încă 2 persoane
      -Boiler pe gaz și 220v
      -Aragaz mare cu cuptor
      -Încălzire pe gaz și 220v cu circulație aer la 12v
      -Aer conditionam mobil
      -O zona de dormit cu pat de 2x2.2m 
      -Wc cu golire exterioara și dus
      -Accesorii: masa, pompa, 2butelii, scara, bidon de apa uzata, bidon de apa curata, rezerva, cric 
      -Anvelopele au 2 ani și cam 2000km
      -Baterie 100ah
      -Iluminat pe Led 
      -Toate manualele
      -Plase de tantari și jaluzele atermice la toate geamurile
      -Tapițeria și mocheta sunt cele originale și arata foarte ok
      Evident totul se probează,  și bineînțeles ca nu o sa găsiți în rulota miros de parfum și de deodorante auto. Sunt rulotist nu comerciant  iar rulota, deși este englezeasca nu este o rulota coapta, iar prețul de achiziție din UK e apropiat de prețul de vânzare al rulotei.

• Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      **numerele de transit valabile pana la 27 Septembrie**
      Rulota Beyerland 400 import Olanda
      Fabricatie 93, loc de dormit 2-3 persoane
      Mover pentru manevrarea rulotei fara a fi cuplata la masina
      Baterie 105Ah
      Chiuveta si aragaz inox
      Frigider la 12v/230v si gaz de la butelie
      Incalzire Truma pe gaz
      WC fix cu golire exterioara
      Interior foarte bine intretinut
      Anvelope 2016
      Cupla anti-balans
      Geamuri cu jaluzele atermice si plase de tantari
      Veranda exterioara
      670kg greutate, MMA 1000kg.
      Toate documentele in vederea inmatricularii.
      Totul functional
      Rulota a avut un singur proprietar, este foarte curata si ingrijita

2200€
      0771045128

• Caraiman Costel
      de Caraiman Costel
      Buna seara!
      Sunt nou pe acest forum si sunt nou in randul posesorilor de rulota si va rog sa ma ajutati , daca se poate, cu un sfat.
      Am o rulota din 1997 si ce pot spune ca am fost plecat si anul trecut la Cazanele Dunarii. Sunt din Focsani , si anul asta am fost in Maramures; toate bune si frumoase, am 3 copii minori si da pot spune ca a fost foarte frumos.
      Am o problema cu frigiderul din rulota. Daca dau drumul la frigider la 220v ingheata foarte bine si in frigider si in congelator .La fel functiooneaza foarte  bine si pe 12v dar imi termina bateria aproape instantaneu dar pe gpl NU raceste . 
      Am citit pe forum si am pus rulota la cumpana si am verificat instalatia .Am lasat la mic sa nu fiarba amoniacul , am lasat mai mult de 24 de ore si tot NU RACESTE.
      Ce ma sfatuiti sa fac ?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.