Viorel C.

Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

32 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

Gabriel Schuster

@Radu Adrian

Rulota iti da libertate, scapi de constrangerile unei vieti regulate, dupa program. Chiar daca stai intr-un camping unde ai grija sa nu deranjezi vecinii, parca este altfel. Deschizi usa rulotei si vezi iarba, nisipul sau apa. Deja esti in castig. Daca mai este si liniste si canta dimineata ceva pasarele, ai primit si dobanda. Noi, in Romania suntem fericiti ca mai putem iesi off, direct in natura. Sa profitam la maxim de acest lucru, ca ne prinde " globalizarea " din urma si nu o sa vedem decat campinguri, organizate , curate si pentru toate buzunarele. ( asta este un vis frumos, la viteza cu care apar lucrurile bune in Romania se vor bucura nepotii nostrii de civilizatie.)

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Robert Patrick

Va salut.Eu mi-am cumparat o rulota Caravelair Bamba 395 cu un singur spatiu de dormit.Am vazut mai multe rulote, iar aceasta mi-a placut ca era cu adevarat ingrijita.Inca nu am iesit niciodata, dar dupa ce am cumparat-o am vazut si rulotele cu 2 spatii.Sunt de parere ca si in situatia mea, familie cu un copil, utilitatea celui de-al 2-lea spatiu este un avantaj.Deci, in ciuda faptului ca am rulota cu un spatiu de dormit, consider mai avantajoasa varianta cu 2 spatii.

Link către postare
Adiciordas

Desi am o rulota cu un spatiu de dormit destul de generos pentru 2 persoane, la mine coltarul in forma de U se face pat si are 220x200cm spatiu suficient, urmatoarea rulota mi-as dori-o cu 2 spatii de dormit, din motivele amintite mai sus de colegii mei.

Link către postare
Trasnea Alin

Util acest topic pentru noi. Am luat din prima cu 2 spatii de dormit.

• Upvote 3

Link către postare
Ovidiu-Betty

Așa cum am spus și la prezentarea rulotei noastre, ea ne-a ales pe noi și la acel moment nici nu ne gândeam la câte spații de dormit ar fi bine să avem în rulotă. 

Însă am avut noroc, Beyerland-ul nostru are două spații de dormit, după părerea mea indispensabile când în ecuația existenței intră și cel puțin un copil.

Dar nu numai... Și atunci când copii nu vin cu noi, este perfect un al doilea spațiu de dormit, care la noi când nu este făcut pentru odihnă e locul pentru luat masa când vremea este nefavorabilă.

Așadar patul principal, cel din față rămâne întins pe toată durata șederii fără a mai trebui să...  "strânge pernele și scutură-le, strânge pătura și scutur-o, strânge cearceaful și scutură-l, strânge pernele canapelelor și scutură-le și într-un final montează masa". A nu se înțelege că suntem niște persoane comode.

Din punctul meu de vedere, persoanele care ies aproape săptămânal cu rulota nu sunt persoane comode. Defel !

Ca urmare, fără drept de apel, optez pentru două spații de dormit. 

P.S.

MMA-1050, așadar și părerea mea esre că nu spațiul suplimentar mărește MMA-ul unei rulote.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Ursu Florin

Acum 1 an si putin eram sigur ca nu am nevoie de o rulota cu 2 spatii de dormit, pana intr-un weekend cand am iesit cu rulota ( asta prin martie anul trecut ) si a plouat afara 3 zile. Faceam patul sa putem manca, dupaia il faceam sa facem amiaza, dupa care iar fa patul sa mananci si tot asa. Atunci am hotarat sa trec la o rulota cu 2 spatii de dormit doar ca nu a fost chiar ce imi doream eu ( rulota cu pat frantuzesc ). Am fost foarte multumit de rulota pe care am luat-o, nu am dus lipsa patului frantuzesc, dar am dus lipsa unei bai mai mari ( baia la fosta rulota era pe roata ).

Deci acum zic 100% PRO pentru 2 spatii de dormit, astept urmatarea rulota care va fi exact asa cum imi doresc ca si compartimentare.

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Viorel K

Cele mai ca lumea dar si cele mai rare sunt cele cu "queensbed". Adica pat de dupa persoane cu acces pe ambele parti. Iar la unele cu  pat frantuzesc vad un acces la el cam incomod, indeosebi de urcat si coborat noaptea. 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Salutare,
      A venit momentul sa trecem la alt nivel... chiar si dupa un an.
      Rulota Bailey Pageant Imperial, an de fabricatie 2002
      Inmatriculata.
      Fara infiltratii.
      Dotari:
      - Cupla anti-balans;
      - Mover;
      - Aer conditionat 9000 Btu cu unitate exterioara;
      - Panou solar 180W;
      - Baterie noua Sorgeti AGM, achizitionata in 2018, 140 Ah;
      - Invertor 12V - 220V 1000W, achizitie 2018;
      - Cort complet;
      - Frigider perfect functional 12V/220V/Gaz;
      - Incalzire Truma 220V/Gaz cu ventilatie in toate incaperile;
      - Boiler Truma 12V/220V/Gaz;
      - Radio cu Bluetooth, boxe Falcon;
      - Prize europene, mufa 12v si USB;
      - Iluminat pe becuri led, consum redus
      - Plase tantari si jaluzele reflectorizante la toate geamurile;
      - 2 trape superioare, una cu ventilatie 3 viteze;
      - WC cu golire exterioara;
      - Cabina de dus;
      - Bidon apa curata 40l, bidon ape reziduale;
      - Prelata cu acoperire completa pentru iarna.
      - Mufa dubla pentru cuplare la masina;
      - Furtun cuplare la apa curenta, pompa apa.
      Rulota se prezinta in stare perfecta de functionare, utilizata de 4 ori in ultimile 12 luni.
      Se preda cu testare completa, mai multe poze in privat.
      Pret usor negociabil.

• Driga Sebastian
      de Driga Sebastian
      Buna ziua ! 
      Am cumparat o rulota inmatriculata in Olanda.
      A venit in Romania unde am facut contractul de vanzare-cumparare. Detin doar cardul (dell1, kentekenbewijs) vanzatorul fiind ruda cu mine vanzarea-cumpararea a fost doar o formalitate. Am mers la RAR unde am facut actele aferente inmatricularii apoi m-am prezentat la Frcpiv Pipera. Mi-au fost oprite actele pentru ca ei spun ca imi mai trebuia inca un act dar nefiind radiata in Olanda pentru ca vanzarea s-a facut in Romania.
      Cred ca nu aveam nevoie pt ca ruda mea nu are alt act, decat cardul. Mi-au spus sa imi iau numere rosii pana o verifica in Olanda iar asta poate dura si un an din cate am inteles.
      Intrebarea mea este: s-a comis un abuz din partea acestei institutii ( foarte slabut pregatita in normele elementare de bun simt si educatie sociala) sau chiar lipseste un act ?
      Va multumesc pentru raspuns !
      Sanatate !
    • Driga Sebastian
      de Driga Sebastian

• Lixandru Dumitru
      de Lixandru Dumitru
      Salutare, ma numesc Dan si sunt nou in d-ale rulotelor.Am atasat cateva poze cu rulota pe care am achizitionat-o.Habar nu am cu ce se manaca dar imi place atat de mult incat m-am arucat cu capul inainte.
      Rulota se numeste Sterling Europa si este din 2001.

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,

Mi-a cazut geamul si am reusit sa il bag la loc dar fara cauciucul care intra intre suport si rama geamului. L-am pus macar sa pot ajunge cu ea acasa. 
      Rama in care intra geamul nu o pot glisa in laterale, atinge in colturile rulotei. 
      Oare merge prin forta bruta? Nu stiu cum se baga in mod normal.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.