Aurelianz

Probleme vopsea masina

8 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme vopsea masina

Probleme vopsea masina

Aurelianz

Salutare domnilor!

O pisica a servit masa pe capota masinii mele, un sobolan, pasare, nu stiu, nu am fost pe faza. In urma ospatului au ramas pete de sange pe care le-am vazut si ignorat. Astazi cand am spalat masina, surpriza... petele nu au iesit nici cu smacurile celor de la spalatorie. Masina este alba si contrastul este puternic.

Cu ce pot scoate aceste pete invechite de sange?

Multumesc.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Sfatul meu este sa incerci o polisare cu o pasta abraziva, iar daca nu dispar petele respective, trebuie incercat cu smilgher cat mai fin (de 2000, sau 3000).

 

Sper ca vor mai si alte idei din partea colegilor care au mai intampinat cumva astfel de probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Multumesc pentru reincadrare aici.

Da, asta ar fi solutia finala. Ma gandam la lucruri marunte, gen: otet, bicarbonat, sare de lamaie, nu stiu. Lucruri babesti sa zicem.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru A.

Salut @aurelianz.

Sfatul meu ar fi sa incerci sa freci usor cu o carpa putin mai aspra, sau cu o bucata de tifon, inmuiata putin la un colt in lichid de frana.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Dragă colegul eu scot petele cu spray WD și o bucata de bumbac .Este acel spray degripant de culoare galben cu albastru ce îl găsești în toate benzinariile , magazin auto, Dedeman...Dacă scoate rugina și tot felul de pete poate duce și sângele !Spor la treabă! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Sangele (si nu numai el) patrunde foarte usor in stratul superficial al suprafetelor acoperite cu vopsele pe baza de apa. Am patit si eu (dude, cirese, gainati de la pasari care au consumat fructe puternic pigmentate). Am incercat cu alcool si s-a modificat culoarea vopselei, deci a ramas tot pata. Solutia este aceea propusa de colegii nostri = polisarea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Merita sa incerci cu perhidrol sau apa oxigenata .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Gata domnilor, s-a rezolvat.

@Radu Ivanescu buna treaba! Am inmuiat in prealabil petele cu ser fiziologic, cu dischete din bumbac pentru demachiere. Ulterior am actionat cu apa oxigenata aplicata tot cu dischete. Petele mici au iesit chiar numai cu ser fiziologic. Nu a fost greu dar a trebuit putina rabdare. A iesit foarte bine.
O zi faina !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.