Lucianistrate

Atentie la tepari

33 postări în acest subiect de discuţie despre Atentie la tepari

Atentie la tepari

Lucianistrate

Pentru ca suntem o comunitate, trebuie sa stim tot ce e nou si vechi in domeniu.

Vreau sa va supun atentiei un nou trend care ne afecteaza si pe noi in mod negativ daca nu suntem atenti. Este vorba despre teparii de anunturi si in speta anunturi cu si despre rulote.

Este a doua oara cand ma confrunt cu un astfel de caz si am decis sa fac un topic si aici.

Ori de cate ori o sa gasesc un astfel de caz il voi posta si aici si rog colegii care au intalnit astfel de cazuri sa le prezinte in acest topic.

 

Primul tepar, cica vinde o rulota din 2002 cu 1000 de Euro, intreaga poveste aici

 

vand-urgent-rulota-hobby-botosani.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Constantin Stanciu

Acelasi mod de operare se gaseste si in domeniul vanzarilor de autoturisme in Romania dar si in toata Europa.

Iarna trecuta cautam o masina si la un moment dat deja dupa continutul anununtului imi dadeam seama de teapa.

Ori eraa femeie aflata la lucru in strainatate iar masina inchisa intr-un garaj in Romania, ori era frate cu proprietarul decedat si care la fel era la lucru in strainatate iar masina in Romania.

Mai este o varianta in care vanzaorul este intr-un sat departe de orice oras din Ardeal (40-50 km) iar numarul de telefon mobil de Italia sau Spania, comunicarea in general pe i-mail tradus cu Google translate, iar numar telefon fix din Burchina Faso sau Chile.

Iti trimite fotografii cate vrei a autoturismului care este la un pret foarte atractiv.

Se ofera sa-ti aduca autoturismul acasa din Italia, Franta sau Spania contra unei sume modice.

Stabileste cu tine detaliile si te trezesti ca primesti un telefon sau i-mail ca se afla in Ungaria si ca are probleme, iar pentru rezolvarea problemelor mai are nevoie de 200 saau 300 euro pe care zice ca ii scade din pret la livrarea masinii si sa-i trimiti in cont.

Se multumeste cu cei 200 sau 300 euro cu care te fenteaza si daca gaseste 5 - 6 intr-o luna in toata Europa este super ok pentru el.

In Germania, politia previne populatia aducand la cunoastinta acest mod de operare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Da...Bravo pentru postare colegule...Sa stii @Adrian V. ca si eu am sunat la acest anunt din curiozitate, stiam ca este teapa,  la banii astia nu exista asa rulota!
Foarte bine gandit cu aceasta postarenay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Dragi colegi,
Aici: Rulota Endeavour-45 Berth 2006

Alta specie de tepar! I-am scris si vedeti raspunsul:

 

-----Original Message-----
From: "andreimorar75@juno.com" <andreimorar75@juno.com>
To: mvimariodaytona@yahoo.com
Sent: Tue, 23 Feb 2016 12:29
Subject: Rulota Endeavour-45 Berth 2006
 

Buna ziua,

Pretul final pentru rulota este 3600 euro.Este inregistrata in Romania.

Alaturi de sotie suntem stabiliti in Lausanne, Elvetia si pot trimite rulota in tara cu optiune de verificare si testare.Rulota este inregistrata pe Romania.
Firma de transport care se ocupa cu tranzactii on-line intre tarile europene este din Italia si se numeste Lux-Express(lux-express.com).Pe scurt: daca doriti achizitionarea rulotei, imi trimiteti datele dumneavoastra pentru transport, eu maine dupa-amiaza ma prezint la firma de transport, ei verifica rulota, o testeaza in baza pretului cerut si in momentul in care totul este testat vi se va trimite contractul, numarul de urmarire si invoce-ul.
In momentul in care firma de transport va confirma faptul ca rulota este in custodia lor va vor trimite datele de plata, va trebui sa trimiteti suma aferenta rulotei in contul firmei de transport, cont de tip escrow ce va fi dedicat acestei tranzactii, banii se blocheaza in cont pana cand dumneavoastra primiti si testati rulota, aveti zile lucratoare pentru testare. Daca aveti orice nemultumire cu privire la rulota cereti firmei de transport sa vina sa ridice rulota i banii vi se vor returna in contul dumneavoastra fara alte taxe (consider insa ca nu aveti niciun motiv sa o refuzati, este impecabila tehnic si estetic , nu s-a fumat in rulota).
Daca sunteti decis sa o cumparati am nevoie de datele dumneavoastra :
Nume, prenume, adresa completa cu tot cu cod postal si numar de telefon.
Eu pot ajunge la firma de transport maine dupa-amiaza.Transportul si asigurarea de drum am sa le suport eu in pretul specificat.
Astept raspunsul dumneavoastra, va multumesc !

 

Mare grija la asa ceva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Asta pare sa aibe ceva cunostinte .... deci tepar mai inteligent, ne ia cu conturi escrow ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

I-am scris spunandu-i ca fratele meu este in Elvetia si poate sa treaca pe la el sa verifice rulota si daca este OK o va lua in tarabiggrin. Raspunsul nu a mai venit! De ce oare:ascratch:?
Eu chiar am pe cineva in Elvetia!superokbiggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa stiti ca si eu am trecut prin asemenea email-uri trimise si cu raspunsuri ce numai un fraier poate sa accepte.

Si nu scriu de Romania, ci pe site-uri de afara.

Nu pot intelege cum pot unii sa accepte sa trimita bani pe vorbe, fiindca cunosc caz in Craiova, in care o tipa a trimis 30.000 euro pentru un BMW X5, in perioada cand doar ce aparusera pe piata.

A dat si nu a mai luat tamp

Nu i-a parut rau de bani ca nu erau ai ei (nu intru in amanunte) biggrin, dar oricum nu cred ca este o suma oarecare.

 

Concluzia este ca fiecare sa de-a atentie maxima la aceste "oferte" care nu fac altceva decat atrage clientul, adica sa "puna botul" mai pe romaneste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

tamp Naspa! Mare atentie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate
în urmă cu 3 ore, emi sandulescu a scris:

Vand rulota

 

Acum am dat clic pe anunt, NU MAI ESTE DISPONIBIL .....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 8 ore, Adrian V. a scris:

@Viorel nu stii ca mai acum vreun an in urma gasisem si noi pe unii cu niste rulote in Belgia , la niste preturi de iti statea inima ?  Si era aceeasi combinatie cu : da un avans , iti trimitem rulota cu platforma , daca iti place dai restul de bani , daca nu iti place o trimiti retur.
:laughing:

Da, asa este.

Cum sa uit tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu
On 2/23/2016 at 7:02, Marinescu Ion a scris:

Dragi colegi,
Aici: Rulota Endeavour-45 Berth 2006

Alta specie de tepar! I-am scris si vedeti raspunsul:

 

-----Original Message-----
From: "andreimorar75@juno.com" <andreimorar75@juno.com>
To: mvimariodaytona@yahoo.com
Sent: Tue, 23 Feb 2016 12:29
Subject: Rulota Endeavour-45 Berth 2006
 

Buna ziua,

Pretul final pentru rulota este 3600 euro.Este inregistrata in Romania.

Alaturi de sotie suntem stabiliti in Lausanne, Elvetia si pot trimite rulota in tara cu optiune de verificare si testare.Rulota este inregistrata pe Romania.
Firma de transport care se ocupa cu tranzactii on-line intre tarile europene este din Italia si se numeste Lux-Express(lux-express.com).Pe scurt: daca doriti achizitionarea rulotei, imi trimiteti datele dumneavoastra pentru transport, eu maine dupa-amiaza ma prezint la firma de transport, ei verifica rulota, o testeaza in baza pretului cerut si in momentul in care totul este testat vi se va trimite contractul, numarul de urmarire si invoce-ul.
In momentul in care firma de transport va confirma faptul ca rulota este in custodia lor va vor trimite datele de plata, va trebui sa trimiteti suma aferenta rulotei in contul firmei de transport, cont de tip escrow ce va fi dedicat acestei tranzactii, banii se blocheaza in cont pana cand dumneavoastra primiti si testati rulota, aveti zile lucratoare pentru testare. Daca aveti orice nemultumire cu privire la rulota cereti firmei de transport sa vina sa ridice rulota i banii vi se vor returna in contul dumneavoastra fara alte taxe (consider insa ca nu aveti niciun motiv sa o refuzati, este impecabila tehnic si estetic , nu s-a fumat in rulota).
Daca sunteti decis sa o cumparati am nevoie de datele dumneavoastra :
Nume, prenume, adresa completa cu tot cu cod postal si numar de telefon.
Eu pot ajunge la firma de transport maine dupa-amiaza.Transportul si asigurarea de drum am sa le suport eu in pretul specificat.
Astept raspunsul dumneavoastra, va multumesc !

 

Mare grija la asa ceva!

 

Cu acest " domn " am avut si eu aceasi discutie...aceeasi placa , acelasi text...dar ptr o alta rulota:   Rulota BÜRSTNER Averso 500 TL ...asa ca ATENTIE...aceeasi adresa de mail morar75adi@juno.com ....  in momentul in care i-am zis ca este tepar in mail anuntul a disparut de pe site la jumate.ro :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dudu

Il stie cineva pe acest individ, membru al acestui forum @RobertL?

Am cumparat de la el un boiler pe gaz si surpriza....nu functioneaza.Am platit in jur de 700 lei.

Acum nu mai raspunde la telefon.

A mai cumparat cineva de la el?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@dudu ai cumparat de mult acel boiler?

Exista posibilitatea ca respectivul sa nu fie in tara.

Sa nu "condamnam" pe nimeni fara a cunoaste mai multe detalii.

 

Eu unul stiu ca au mai cumparat colegi din forum de la el si nu a postat nimeni ceva de rau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dudu

Sincer, la telefon nu m-i sa parut a fi tepar.Dupa ce am primit boilerul, am vb. cu el, mi-a spus ca nu este nici-o pb, imi trimite ceea ce este stricat.Au trecut doua saptamani si...nimic.Si plecat sa fi fost.A luat banii, sa rezolve pb.Un mesaj putea sa dea.Pentru mine e clar:am luat-o.Dar pt ca a facut misto de mine nu o sa scape asa usor.O sa am ceva de umblat, dar......Am cumparat multe de pe net iar asta e prima teapa.Nu ma asteptam deoarece omu era de pe forum.Banii se fac greu in ziua de astazi.Unii muncesc o luna pt 700 de lei.Oamenii de acest gen nu merita iertati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CosminNegru

Am cumparat o rulota dintr un parc de rulote din timisoara, de la un anumit Cristi, care pretinde ca are firma in acest sens.m a asigurat ca rulota este in stare perfecta dar, am constat acum ca, este putregaita si imi cade tot in ea.am scris acest topic pt ca eventuali lui clienti, sa nu fie atat de creduli ca mine.las si nr lui de tel ca sa il puteti indentifica mai usor: Cristi timisoara 0722404148

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@CosminNegru, am mutat topicul tau aici, fiindca aici este locul lui.

 

Referitor la postarea ta, consider ca este bine sa aduci cateva dovezi, avand in vedere ca respectivul nu este membru in acest forum si nu are cum sa argumenteze cele scrise de tine.

Pe vorbe putem fiecare sa sa scriem orice despre fiecare.

Asa ca te invit sa realizezi o imagine doua si sa le postezi.

 

P.S. ti-am dat mesaj privat, dar se pare ca l-ai ignorat si sunt nevoit sa scriu si aici despre faptul ca te invit sa respecti gramatica limbii romane.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Cred ca este vorba de RULOTELE  de la iesirea  din oras spre Lugoj  (Calea Lugojului intersecție cu centura Timișoara)

Am vazut si eu unele rulotele, despre starea lor ma abtin, erau peste bugetul meu si nu am intrat in amanunte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Feriti-va colegi, de Dl Boloni de la Targu-Secuiesc! Acum un an de zile, am ajuns la dansul in parc , dupa discutii telefonice  referitoare la o rulota Hobby.

In discutiile cu dansul , am incercat sa-i spun ca eu am  rulota de 5 ani si sa nu vin degeaba de la Bucuresti , pana la Tg Secuiesc " ! 

Nu..nu..nu .. este " bun" rulota , venita din Olanda .. bla bla....!

Gata, sus in masina directia Tg Secuiesc! Mai fratilor , ajung acolo .. rulota era cu perdelele trase ... lumina aprinsa difuz... caldura.. ce mai gata de plecare..

Cand ma urc in ea un miros de putregai de te lua capul , la bucatarie prin dulapuri,  numai tabla galvanizata cu popnituri, la geamuri chederul era si nu prea,  ce mai ....o  "stricaciune" de rulota  ce sigur a fost cumparata de oameni care nu cunosc ceea ce inseamna o rulota "curata" (dar pretul era convingator).

Am coborat frumos cu sotia din rulota ( pacat ca era configuratia care ne doream) si ne am vazut de drum spre casa , cu o paguba de 300 lei ( drumul+ mancare + cafeaua in Brasov).

Si uite asa am luat "curajul " cu mine in directia Olanda.

P.S. Nici in Olanda nu umbla caini cu covrigi in coada! Recomand la drum " multa rabdare si bani peste bugetul propus de acasa !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
5 minute în urmă, Paraschiv Adrian a scris:

cu o paguba de 300 lei.( drumul+ mancare + cafeaua in Brasov)

Vrei sa zici ca e scumpa cafeaua la Brasov ? )|(

 

Sustin ce spune colegu' @Paraschiv Adrian, am fost si eu de vreo 2 ori la acel parc de rulote, primul de pe partea stanga cum mergi catre Onesti. Omul avea acolo niste mizerii de rulote, plus de asta sunt si destul de scumpe.

P.S: Daca vreti rulote bune de la Tg. Secuiesc mergeti la Varza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Drumul 290 plus 10 ron cafeaua :smileys-coffee:. Am fost si eu la Varza , dar nu eram pregatit cu banii!   

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm
On 17.01.2017 at 15:21, CosminNegru a scris:

Am cumparat o rulota dintr un parc de rulote din timisoara, de la un anumit Cristi, care pretinde ca are firma in acest sens.m a asigurat ca rulota este in stare perfecta dar, am constat acum ca, este putregaita si imi cade tot in ea.am scris acest topic pt ca eventuali lui clienti, sa nu fie atat de creduli ca mine.las si nr lui de tel ca sa il puteti indentifica mai usor: Cristi timisoara 0722404148

 

Poti detalia putin te rog este afectata de umezeala ai descoperit ulterior sau au fost mascate defectele prin carpeli sau reparatii ieftine.

          Intreb sa stiu cand ma uit la rulote daca se poate vedea pe unde au fost manufacturate ( la masini majoritatea vad tot felul de chestii ingenioase de la clasica banda izolatoare lipita pe becurile de bord pana la masini dauna totala restaurate doar din chit si polishul nelipsit)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut.

Care-i  Varza ? :) 

Sunt 4-5 parcuri in Targu Secuiesc (atat stiu eu).

Ms.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Silviu Pascu, primul parc de pe partea dreapta cum mergi catre Bacau :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.