Sergiu 1988

Montaj pat etajat

14 postări în acest subiect de discuţie despre Montaj pat etajat

Montaj pat etajat

Sergiu 1988

Stimați colegi vin și eu cu o întrebare întrebătoare. Nu stiu daca a mai făcut cineva lucru asta dar as vrea sa montez rulotei un pătuț etajat care ne-ar fi de mare ajutor ținând cont că avem 3 prichindei de 8, 5 respectiv 3 anișori. Am văzut rulote ca a noastră care au in partea din spate două pătuțuri și am dori daca se poate să renunțăm la corpurile suspendate în favoarea unui pătuț etajat. Ce spuneți exista vreo șansă de reușită?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

De ce nu?

Poti face orice modificare in interior daca exista spatiul necesar, vointa si in primul rand indemanare...:)

Pune o poza cu zona pe care vrei sa o transformi, ca sa ne putem da cu parerea...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

Asta ar fi zona care vreau sa o modific. Să renunț la corpurile de sus în favoarea unui pat

IMG_20170115_111853_800x600.jpg

Poate daca sunt colegi care au paturi supraetajate la rulote am rugămintea când au timp sa puna câteva poze mai de aproape poate prind câteva idei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Cogalniceanu

Salutare! I~a vezi filmuletul asta...poate te ajuta si nu mai dai dulapurile jos...:ascratch: 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

E destul de interesanta ideea și chiar mi-ar placea in primul rand e puțin de lucru si nu e ceva complex in care să-mi prind , , urechile, , care oricum îs cam , , marisoare, , :))). Ceea ce îmi dă de gândit este faptul dacă chiar o sa tina pereții rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Peretii se pot placa pe toata latimea patului (in chip de tablii terminale, practice si estetice). In acest mod, efortul (exclusiv forfecare) nu va fi concentrat ci se va distribui pe o suprafata suficient de mare. Placile se fixeaza in mai multe suruburi si se pot lipi pentru o solidarizare mai buna cu peretii (Sikaflex 221). Singura problema va fi procurarea unor tevi adecvate (neaparat din DurAl). Solutia poate fi modificata prin inlocuirea "targii" cu un "tambal" din lemn peste care sa se aseze o saltea (se va monta si o plasa sau o bara mai subtire pentru impiedicarea caderii accidentale).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

Pare mai ok varianta cu , , țambalul, , dar o alta alternativa nu am decât Duraluminiu? De unde se poate achiziționa așa ceva eu ma mai gândea la două țevi de inox dar nu stiu in felul asta crește și greutatea și nu prea e ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Atentie mare cu demontatul si renuntatul la mobilier.

Acesta contribuie la rigidizarea structurii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

De aceea am recomandat DurAl, ca sa fie rezistent la incovoiere, elastic si usor. Aluminiul nealiat este moale si lesne se deformeaza plastic (remanent). Altfel, poti pune si teava obisnuita, de constructii sau instalatii. Poti folosi si profile rectangulare daca iti vei confectiona piesele alveolare pentru sprijin adecvate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Faceam strict referire la demontarea si renuntarea la mobilierul existent!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Cred ca am sesizat o mica neintelegere, @Radu Ivanescu. Daca perceptia mea este eronata, te rog sa ma scuzi.  Sunt intru totul de acord cu ceea ce recomanzi. Raspunsul il dadusem pentru colegul @Sergiu 1988 caruia ii recomand aceasta varianta de constructie fara a demonta nimic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

Referitor la montarea patului din nefericire trebui să renunț la dulapuri pt că nu este loc suficient pt a lăsa corpurile. Acum mă gândesc că nu ar trebui să afecteze rezistenta pereților întrucât voi monta cel mai sigur schelet din țeavă rectangulara mai subțirică pt a nu creste greutatea foarte mult. Acum dacă vreun coleg mai are vreo idee e foarte bine venită cu cat mai multe idei cu atât mai bine ca am de unde să aleg

Și vă mulțumesc pt sfaturi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut @Sergiu 1988 la mine in partea din fata dulapul cu trei usi se poate lasa in jos si devin pat pentru un copil la care am si doua saltele inguste(asa este din fabrica) chiar si o scara pe care sa urci.Incearca aceasta varianta iar cand copiii vor creste poti transforma patul din nou in dulap.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am vazut prin Olanda rulote cu paturi etajate, iar patul de sus se facea dulapuri cand nu era folosit :D 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.