Alin Opran

Tiguan DSG 4x4

35 postări în acest subiect de discuţie despre Tiguan DSG 4x4

Tiguan DSG 4x4

Cosmin S

Sa aveti parte de ea si sa o stapaniti sanatos !

Acest model, este pe lista de posibile achizitii, pe langa Duster si Skoda Scout.

Urmaresc cu interes acest topic. Poate ne mai incantati cu ulterioare imagini, teste si oprinii in timp, cu acest model.

Ce lungime are rulota ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marian Eduard

Felicitari pentru achizitie Alin:cu-rulota: , daca imi poti spune te rog cat a costat , deoarece sunt interest si eu de achizitia unui tiguan din 2012-2014 diesel cu 140 -170 cai,   probabil cu cuite manuala . eventual si cati kilometri are masina ta . :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

@Cosmin S rulota are lungime 7.13 m cu protap. Multumesc de urari.

@Marian Eduard ti-am trimis mesaj privat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Frumoasa foc ! Drumuri bune fara probleme ! Ceva cuvinte si despre Skoda? superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Astazi am reusit sa achizitionez carligul de remorcare, ramane sa prind o zi mai calduta sa il montez ca sa-l am gata pana la Iesirea de vacanta copiilor 4-12 februarie.

 

@Paraschiv Adrian ce pot sa spun despre Skoda? Este o masina foarte buna, nu am avut probleme deosebite cu ea, m-am folosit de ea pentru cca 3 ani. Sistemul 4x4 pe haldex pe care il are este foarte eficient si economic. Functionarea lui se bazeaza pe faptul ca atunci cand esti pe drum drept, fara demaraje/curbe, trimite la puntea de fata 95% din putere si asta ajuta la consum. In situatii de sprint, curbe, derapaj sau roata libera mai mult de 15 grade incepe sa repartizeze puterea pe puntea spate pana la o proportie de 50%-50%. Asta ar fi diferenta fata de Tiguan, aici se transfera puterea pana la 100% pe puntea spate.

Autoturismul nu l-am schimbat de prost sau nesatisfacator, eu aveam nevoie de ceva cu garda mai inalta sa pot intra iarna la Mosie (Letca Noua) si sa pot trage rulota mai mare. Octavia trage maxim 1500kg, Tiguan 2200 kg. Rulota de acum din dotare are 1350kg MMA dar cred ca este de-tarata, altele similare l-am vazut la 1450/1500. Doresc sa iau una pe axa dubla, mai mare, iar in acest caz MMA-ul se duce lejer spre 1800 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Daca doriti sa vorbiti despre Skoda, deschideti topic separat sau folositi mesajele private...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Alin Opran, de unde ai cumparat carligul si cat te-a costat? Unde il montezi ?

Eu am vorbit la CarligeAuto, unde am facut si o programare pentru joi dimineata si ma costa 800 lei cu montaj inclus.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Salut @Ursu Florin

 

Carligul l-am luat de la CGR Auto la pretul de 450 lei cu instalatie 7 pini simpla inclusa. Montajul il fac eu iar instalatia electrica can-bus o iau de pe Octavia.

Modificat de Alin Opran

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am inteles, eu nu am can-bus si trebuie sa il cumpar, eu doresc sa montez aceasta PRIZA pentru ca asta am la rulota si as vrea sa o folosesc daca tot e.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Daca cumperi instalatie electrica can-bus va avea priza de 13 pini inclusa.

Eu am pe Octavia can-bus de 7 pini, am pus anunt ca o dau la schimb cu una de 13 pini avand la rulota tot de 13 pini dar o conectez prin adaptor la 7 pini pierzand astfel din facilitatile electrice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.