George B

Zapada pe rulota

42 postări în acest subiect de discuţie despre Zapada pe rulota

Zapada pe rulota

George B

Fiind prima iarna intreb si eu...de ce dati zapada jos de pe rulote?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Din cel putin 2 motive:

- stratul gros de zapada e destul de greu si apasa daunator pe plafon, pe trape si structura rulotei;

- mai putina apa care ataca imbinarile atunci cand zapada incepe sa se topeasca.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

La calculul incarcarii de zapada pe constructii in zona Bucuresti normativele stabilesc o incarcare de 200kgf/mp.  Bine, asta e o cantitate care se considera ca poate aparea o data la 50 ani. Hai sa socotim la sfert, deci 50kg/mp. Inmultit cu, sa zicem, 8 mp plafonul unei rulote medii, avem 400 kg de zapada.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pe langa cele enumerate de @Daniel P, un alt motiv ar fi ca rulotele de dimensiuni mici ale caroseriei,  sunt afectate de greutatea zapezii, cele mai mari au deja o structura care permite o greutate pe plafon.

 

Cunosc caz cand mobila s-a deteriorat la o rulota de 380 cm lungimea caroseriei, datorita faptului ca proprietarul nu a binevoit sa de-a zapada jos din comoditate.

Insa cand scriu de cele de dimensiuni ale caroseriei ceva mai mari, ma refer la modele de rulote de marca.

 

P.S. am mutat discutia aici, fiindca este de actualitate si merita atentia multora ;)

 

rulota-in-zapada.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Va multumesc pt lamuriri. Incerc sa ajung cumva zilele acestea sa o dau jos.

Inca o intrebare. De la ce dimensiuni se considera o rulota a fi "mare"? Si care anume sunt rulotele "de marca"?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Cand am scris rulota mare, m-am referit la cele cu lungimea caroseriei de peste 5 m.

Rulote de marca sunt branduri cunoscute si care si-au facut un nume de-a lungul vremii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

poza de azi dimineata. Acum nu mai e zapada aia

IMG_1076.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Eu am un Bayerland vitesse 380/2, care are suprafata in jur de 4x2m plafon.Sambata o sa ma duc sa dau zapada jos de pe ea. In Bucuresti, zapada este aproximativ 40cm.O sa incerc sa colectez zapada depusa pe rulota, pe un metru patrat si s-o cantaresc.sunt curios ce greutate are.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Gasim undeva pe vreun site de producator sau site international de rulote, greutatea maxima la care rezista plafonul rulotelor ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Ar fi foarte bun ce speri sa afli, dar nu cred ca s-au preocupat de asa ceva producatorii. Daca se deterioreaza din cauza asta , ei sunt interesati sa-ti vanda piese sau o noua rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

UPS! Se pare ca este aproape obligatorie indepartarea zapezii. Uite ce spune cineva pe un forum:

" I have heard of a few instances of roof damage as a result of excessive snow accumulations.  The owner's manual for my caravan says to remove excess quantities of snow but I know that most people never do."

 

Nu mi-au ajuns aseara 5 ore de lopatat, mai bag si astazi :(

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

sincer, nici eu nu prea aveam chef de lopatat suplimentar. Topicul asta insa m-a zgandarit, am luat o lopata si o scara si ... era chiar grea zapada aia desi nu parea multa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

         La mine zapada are un strat de 5-cm. Dar acesta este inghetat....mi-e teama sa incerc sa o inlatur , sa nu stric tabla de pe acoperis..tamp. Am incercat dar..este prinsa de plafon. Sper sa nu fie probleme , daca o las asa...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

5 cm nu conteaza decat la p....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
2 minute în urmă, Radu Ionescu a scris:

5 cm nu conteaza decat la p....

:):) 

:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Bogdan, am doua obiectii de facut:

Rulota prezentata este model nou si noua, nu ca baba mea care are doar 30 de anisori,

Esti sigur ca nu au ramfortat-o interior in timpul testelor? fotografia de interior putea facuta inaintea testelor, ca dupa cine stie daca mai arata la fel, in special dupa testul cu masina.

 

Mai sigur pt.babutele noastre, e bine sa le usuram de zapada.

Asta daca nu vrei ca sa ai o piscina spre primavara, in loc de rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

pai ele, astea vechi, din cate am vazut, au niste sipci de lemn, ceva izolatie, o tabla extrem de subtire sus, ceva placaj subtire jos. Ce greutate sa tina asta ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna seara la toata lumea 

Intru si eu in discutia referitoare la zapada de pe rulota 

Personal consider ca absolut necesara indepartarea zapezilor de pe acoperisul rulotei .

Eu gandesc in felul urmator :

- pe rulota eu am cadrul portbagajului propiu al rulotei (din constructie);

- am montat suplimentar 2 panouri cu foto celule (90 w deci mari) + suportii aferenti;

- pe acoperis exista iluminatoarele care au capace din plastic (imbatranit, deci foarte casant datorita razelor solare vara si intemperiilor anuale chiar daca am prelata pe rulota din oct pana in aprilie);

- zapada intr-un strat de peste 6-8 cm (mai ales fiind apoasa din cauza unor temperaturi mai modice), devide o greutate de care trebuie sa ti cont;

- pe lateral am terasa saculet de 3.20 m care are oarece greutate. 

 

Iata doar cateva motive pentru care este bine sa cauti sa cureti zapada ori decate ori este necesar pentru ca sa stai linistit .

Mi-am facut o scula (grebla imbracata in burete spongios si invelita in banda adeziva care are o latime de 80cm), cu care fara mare efort in max 20 min am terminat curatarea (atentie nu curat  40 - 60 cm de zapada, ci max 15-20 cm functie de perioada) de pe acoperis, urmand apoi un 15 min de dat la lopata zapada de jur imprejur . 

La final o tuica, sau un vin fiert si gata totul este OK !(nu intra apa nu se umezeste plasticurile sunt ferite tuica bauta eu am facut putina miscare). 

Salutari de bine tuturor !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Eu consider ca zapada nu trebuie lasata pe rulota, cu toate ca nu este usor sa o indepartam.

Astazi am dat la zapada aproximativ 2-3 ore de pe rulota si de pe langa ea.

Pacat ca la finish nu am mai facut o fotografie, dar voi face maine.

 

20170112_121307 (600 x 337).jpg

20170112_121314 (337 x 599).jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Asta-i jucarie, nu zapada, fericitule ! Sa vezi la mine, in buricul Bucurestiului, peste 60 cm !! In curte nu mai am unde sa o dau, merg pe ea. Bine ca am curatat rulota, acoperisurile si copertina masinii (s-a strans cam la 1 m pe jos). Daca as fi avut cultura de grau n-ar fi cazut atata din cerul asta ticalos...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Iată o soluție pentru a da zăpada jos cât este încă proaspătă.

Pentru rulote se poate face on prelungitor cu cot din țeava PVC de 50mm.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Valabil pentru zapada afanata, cazuta pe ger, fara crusta, da ! Mai trebuie sa ai si curentul pe-aproape.  Pentru rulota mi se pare cam dificil sa te cateri cu ditamai tulumba (cel putin asta-i parerea mea, care posed asemenea aspirator pentru frunze...).

Am masurat masa specifica a zapezii afanate (cazuta liber, pe ger).  Are 170 Kg/mc.   Deci, pe mititica mea rulota, se "odihneau" vreo 700 Kg de zapada... Cam cat are ea toata.

Modificat de Mihnea Stoenescu
completare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Am venit acum de la rulota.

Inimaginabil de grea zapada.  Am incercat sa o imping. GLUMA!!!. Am dat- o jos usor cu lopata incet, incet:(.

Acum am inteles. Zapada TREBUIE data jos de pe "casuta". 

Cu acesta experienta, am vazut si eu cum arata de sus, moment in care, pun inca o intrebare:

Din ce material este confectionat acoperisul? Eu am un fel de "musama" foarte, foarte, gros. Nu cred ca-I pus aditional, caci are toate insemnele pe el...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut. Sper ca nu gresesc dar acea ''musama'' este o protectie anti-grindina. Ajuta la asigurarea casco a rulotei :)

 Inseamna ca fostul proprietar a avut mare grija de ea.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.