Sebastian2

Rulota englezeasca

23 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota englezeasca

Rulota englezeasca

Sebastian2

Buna ziua,

Am deschis acest topic in speranta ca ma puteti ajuta si sfatui pentru a alege rulota cea mai buna.

As dori sa-mi spuneti ce ar trebui sa aiba o rulota englezeasca ce nu si care ar fi pretul corect pentru una, daca are prea multe dotari si e ieftina am inteles ca nu e ok.

Cam la ce suma se invarte una buna?anii 90-99, ce dotari?Am vazut cateva rulote prin Arad la sume cuprinse intre 1800-2500 euro aratand bine si dotate, insa nu stiu cum arata o rulota cu infiltratii, mucegai etc. Nu prea stiu la ce se refera podeaua moale, miros de mucegai si cred ca nu as putea sa-mi dau seama la fata locului daca e putred sau nu.Cum ar trebui sa procedez?Sper ca nu am gresit locatia.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut!

Ai scris in prezentare ca ai citit 70% din ce este postat in forum si bine ai facut!

Dar daca nu ai gasit ce se discuta despre achizitionarea unei rulote englezesti, nu este o problema, fiindca vei primi raspunsuri si aici, cu toate ca s-a posta pe acest subiect destul de mult.

 

In primul rand, ce scriu aici sa le iei ca pe niste sfaturi, dar sa nu consideri ca am dreptate in totalitate biggrin

O rulota adusa din Anglia la acesti bani, poate, sau nu, sa aiba ceva probleme de putregai,  fiind si motivul mirosului la care faci referire.

Acest aspect nu il poti depista decat la fata locului, prin pipairea peretilor la imbinari si mai ales pe langa chederele geamurilor.

O rulota englezesca buna, consider ca trebuie sa fie din anii 1998 in sus, dar mare atentie la cei care vand, fiindca nu toti au acte, iar anul de fabricatie este spus cateodata din povesti.

Este bine sa citesti topicul Verificare an de fabricatie la rulote englezesti pentru a avea cat de cat cunostinte de acest aspect.

 

Poate ai descoperit in forum destule discutii care fac referire la faptul ca este bine intotdeauna cand cumperi o rulota sa fi impreuna cu cineva care detine una si stie ce inseamna.

Daca gasesti o rulota in zona ta, cauta colegi de pe forum din Mures si roaga-i sa mergeti impreuna.

Pentru a face acest lucru, acceseaza lista de membri, clic pe "mai multe optiuni de cautare", iar la locatie adaugi localitatea respectiva.

 

Un sfat de care este bine sa ti cont, este acela ca nu trebuie sa crezi absolut tot ce spune vanzatorul!

Daca mai ai nelamuriri, sau gasesti o rulota pe net, posteaza in acest topic si cu siguranta vei primi si raspunsuri.

Succes!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Sebastian2

Mai întâi, un călduros:

 

bun-venit, bun venit printre noi!

 

Vei vedea cu timpul că ai nimerit într-o comunitate foarte frumoasă, aici, la noi.

Este un forum foarte bine pus la punct și vei găsi întotdeauna foarte multe informații, dar și oameni care să te ajute. 

Dacă nu te vor ajuta, să nu fii trist, înseamnă că va trebui să insiști uneori cu întrebări până când vei primi răspunsurile potrivite.

Și le vei primi cu siguranță! gbb

Mă bucur că te-ai hotărât să-ți cumperi o rulotă englezească. Și mie îmi plac englezoacele (mai ales cele roșcate!!!), deși, la început, aproape că am jurat că nu-mi voi cumpăra o englezoaică! Acum sunt îndrăgostit de ele! f;'f;'f;'

 

 

Chestie de gusturi! biggrin

 

Nu uita că ceea ce îți scriu eu în acest răspuns sunt păreri PUR PERSONALE!!! superok
Englezoaicele (adică rulotele englezești - NU te gândi deja la altceva  nevazut ) sunt, în general, mai bine dotate decât rulotele europene. Cică așa merge vorba.
Acum, depinde și de anul de fabricație.

Englezoaicele au boiler pt apă caldă, sunt muuuult mai frumoase decât cele europene  deras. Părerea mea!
Unii  - și aceștia sunt destul de mulți - spun că rulotele englezești ar fi ceva mai slăbuțe din punctul de vedere al construcției, al structurii. Nu știu, eu sunt la prima rulotă și nu pot face o comparație. Oricum, eu, rulota mea/ pocnitoarea mea (așa o alint f;') eu o iubesc foarte mult, îmi place la nebunie rulota mea!

Chiar dacă e vai de capul ei!

Chiar dacă e vai de capul ei, am mers mult cu ea, am făcut foarte multe ieșiri.
Citește prezentările/ topicurile mele de pe forum, în special la Locații off camping, aici:
Prezentari locatii off camping


Din punctul meu de vedere, ți-aș spune că prețul nu ar trebui să fie un criteriu de calitate, ci unul pentru anul de fabricație.

Dacă aș fi în locul tău mi-aș lua o rulotă ieftină, până în 1500 de euro.

 

în urmă cu 4 ore, Sebastian2 a scris:

daca are prea multe dotari si e ieftina am inteles ca nu e ok.

Nu prea aș crede acest lucru!
 

Te citez din nou:

în urmă cu 4 ore, Sebastian2 a scris:

nu stiu cum arata o rulota cu infiltratii

Îți arăt eu, rulota mea, cum arată o rulotă cu infiltrații.  Din astea am cu prisosință!  :laughing: :amuzat:j;[

 

IMG_20150430_145953.jpgbild hochladen

 

IMG_20150430_145958.jpgbild hochladen

 

IMG_20150430_150001.jpgbild hochladen

 

IMG_20150430_150153.jpgbilder kostenlos hochladen

 

IMG_20150430_150208.jpgbilder kostenlos hochladen

 

IMG_20150430_150222.jpgbilder kostenlos hochladen

 

 

Bine ar fi să nu aibă tabla corodată, ca a mea!!!   

 

IMG_20150503_200826.jpgdirect upload

 

IMG_20150503_200827.jpgdirect upload

 

Bine ar fi să nu aibă acoperișul așa ca a mea! 

 

IMG_20150506_175203.jpgkostenlos bilder hochladen

 

IMG_20150506_175340.jpgfotos hochladen

 

Cu infiltrațiile am lămurit-o.
Cred că și colegii te vor ajuta cu alte sfaturi, lămuriri. 

Trebuie să inspectezi foarte bine rulota când o cumperi!

Așa cum spunea și @Viorel mai sus, cel mai bine ar fi să mergi cu cineva care se pricepe bine de tot, care are rulote de mult timp și în care să ai încredere! 

Tu ești totuși cel care face investiția! Tu trebuie să fii cel mai atent!
Când vei ajunge la rulota pe care vei dori să o cumperi, să ajungi dimineața, dimineața devreme! O zi întreagă să o inspectezi!
Îți trebuie răbdare și j;' Vezi că sunt liste cu ceea ce trebuie verificat la o rulotă. Studiază acele liste!!!!!!!!! Să le știi pe de rost! Eu le-am știut pe de rost acele liste și tot o minunăție am cumpărat!!! derasderasderas

Eu nu am vrut o rulotă mai scumpă din start. Mă gândisem la un moment dat să fac un împrumut în bancă pentru a-mi lua o rulotă foarte scumpă, de vreo patru mii de euro.
Cred că ar fi fost o mare prostie! Nu cred că merită. Tu poți face cum dorești dacă dispui de bani mulți.
Pe atunci nu eram sigur dacă voi rămâne rulotist pe viață, sau nu! Acum știu că viața, bucuria și fericirea mea este să am rulotă! Acum mă simt complet, împlinit!   :cu-rulota:
Când am luat rulota și după ce am văzut cum arată mai bine, acasă, am zis că sunt bucuros dacă mă va ține cinci ani. Îndată voi avea trei sezoane de ieșiri și văd că încă se ține bine! Am lucrat foarte mult la ea ca să o pun cât de cât la punct! I-am mai făcut buzele, i-am schimbat chiloțeii... nevazut Acum arată „aproape ca nouă”. 

Îmi zic mereu: dacă mă ține de acum încolo încă cinci ani, voi fi foarte fericit. 
NU O VOI VINDE! NU MAI AM CE! NU VREAU SĂ MĂ ÎNJURE, SĂ MĂ BLESTEME NIMENI! O voi dezmembra și gata. 
Voi recupera frigiderul, aragazul, boilerul, tot. Restul duc la fier vechi. Tot ce am investit în ea după achiziție se poate pune rapid pe o altă rulotă: panou fotovoltaic, controller, butelii, TV etc.

Cam acestea sunt gândurile mele.

Îți doresc mult succes în achiziționarea rulotei mult visate!

Florin

;) hi

Modificat de Florin Smolnicki
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian2

Multumesc mult pentru sfaturi, detalii si poze, chiar ma ajuta mult!

Cred ca am uitat un detaliu defapt cel mai important detaliu si anume masina care va trage rulota, adica un golf 4 1.9 de 115CP. si cred ca nu voi gasi rulota de care vreau

pentru masina pe care o am eu.Spuneti-mi daca gresesc?

 

acte-golf.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Cum sa nu gasesti daca ai voie sa tragi 1400 kg?

Trebuie sa cauti o rulota care sa aiba MMA -ul (masa maxim admisa) de cel mult 1100 kg.

Asa iti recomand!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Pune o imagine completă a CI! Cu toate datele!
Cum să nu găsești rulotă pt așa o mașină?! 
Ai mașină ca a mea! O idee mică mai puternică.

Cu siguranță vei găsi rulota potrivită!

Doar nu vrei să-ți cumperi o rulotă americană, mare, imensă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian2

Am gresit, eu am crezut ca 600 de kg pot sa trag maxim, mi-a zburat gandul in alte parti.

Tot citisem de MMA, cu franare fara franare si nu mai stiam, m-am incurcat.Scuzele mele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Păi, ... , am spus... 1450 euro. 

 

Merită toți banii :laughing: :laughing: :laughing:

 

:amuzat::amuzat::amuzat:

 

derasderasderas

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian2

Ce parere aveti de rulotele astea?

Avondale

Abbey

Lunar  are vent?

Acum cu legile astea noi, nu mai trebuie platite ceva taxe de inmatriculare?

Stiti mai multe detalii in cazul rulotelor cum se procedeaza?

Alte taxe?

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Se pare ca nu ai citit asa mult din forum pe cat spuneai tamp

Citeste acest topic : Inmatriculare Rulota , nu s-a platit si nu se va plati nici o taxa pentru rulota ( gen timbru de mediu ).

 

Eu as merge pe a 2-a. Ca un sfat, incearca si cumpara o rulota buna ( fara infiltratii, rupturi, etc. ), nu cred ca vrei o rulota in care miroase a mucegai sau mai stiu eu ce. Daca iei una cu infiltratii majore, mirosuri, etc. trebuie sa sti ca nu este prea ieftin sa repari la rulote. Fara sa intru in discutii contradictorii, nu sunt de acord cu ce a spus colegul @Florin Smolnicki, eu unu nu m-as simtii confortabil intr-o rulota cu infiltratii, mirosuri de mucegai si mai stiu eu ce pe la ea. Prefer sa am o rulota mai putin dotata, dar sa fie buna din punct de vedere tehnic.

O rulota buna iti va aduce mult mai multe satisfactii fata de una cu probleme ( o sa te convingi singur de chestia asta ), eu zic ca la 2500 euro o sa gasesti o rulota buna. Incearca sa vezi si ceva rulote europene, poate totusi iti place un model, sunt si europene cu multe dotari.

Si eu mi-am dorit o rulota englezeasca la inceput, dar dupa ce am vazut cateva m-am razgandit si nu imi pare rau de alegerea facuta, englezoaicele au un plus de la mine pentru dotari dar au si multe dezavantaje fara de europene ( greutate mai mare, pereti mai subtiri, pompa de apa afara ( ce faci iarna ? ), etc. ).

 

Spor la cautari :) 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian2

@Ursu Florin am citit despre inmatriculare, eu ma refeream la legea asta noua din 2017 care exclude anumite taxe.Se refera si la vreo taxa pt. rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu exista taxe suplimentare, decat cele firesti inmatricularii unei remorci/rulote.

Cu alte cuvinte, vei platii pentru cartea RAR, chitanta certificat,  asigurarea si numarul de inmatriculare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Inmatricularea te ajunge undeva la 1000 lei :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

La primele doua rulote pozele cu cupla antibalans si mover-ul sunt identice, oare de ce?(posibil ca una din ele sa nu aiba aceste dotari)ai mare grija.

Modificat de Levi N

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Vad ca esti hotarat sa iei o englezoaica, mai ales pentru dotari. Gandeste-te putin:

- cat vei folosi cuptorul?

- este comod rezervorul de apa afara ( iarna , ca securitate, etc?)

- boilerul pe gaz costa SH cam 250 eur si se monteaza relativ usor la orice rulota

- trei geamuri in fata inseamna trei chedere, trei inchideri, deci posibilitate de infiltratii mai mari;

In locul tau as cauta o rulota solida, cu mobila frumoasa, tapiserie curata si cu miros imbietor fara deodorante. Nu conteaza vechimea, daca te uiti la rulotele unor colegi din 1987 vezi ca arata mai bine decat multe din 2000. 

In final, rulota pe care o vei cumpara va fi cea de care te vei indragosti la prima vedere, dintre rulotele care corespund tehnic. 

Vei vedea cat de putin vei folosi multe gadgeturi , de multe ori costisitoare, cu care toti incarcam rulotele, doar ca sa fie acolo, poate trebuie candva...

Bafta multa si sa vedem poze cat de curand!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Sebastian!

Iti scriu cele de mai jos ca unul care a folosit o rulota europeana (2 ani) si una englezeasca (5 ani) numai offcamping !

Orice bun (cratita, masina, pantalon, rulota!) second hand il  iei , cred eu numai dupa o atenta si calificata (de un cunoscator) inspectie!

Vad ca si aici dar si pe alte forumuri sunt blamate rulotele englezesti!

Consider ca o varianta la care putini se gandesc este rulota cu standarde si dotari englezesti pt Europa , circulata(inmatriculata) in Europa !

Iata aici ceva care sper sa te ajute:
Analiza comparatorie rulota Anglia pentru Europa vis a vis rulota fabricata Europa
iata ce am descoperit eu ca au in plus cele englezesti:
1-forma aerodinamica-un consum mai mic la vehiculul tractor;
2-greutate mai mica cu 200-300 kg-pentru aceleasi dotari-si de aici consum mai mic pentru vehiculul tractor;
3-boiler apa calda care functioneaza pe 220 V, 12 V si gaz!!!!!-cele europene au asa ceva dupa anul 1998 (si pret peste 6000 euro);
4-aragaz cu 4 ochiuri, cuptor (ambele cu aprindere piezo electrica!!) si compartiment pastrare alimente calde!!- nu am gasit pana acum o rulota europeana cu un asa aragaz!!!
5-panou comanda unitar-redresor incorporat cu aparat indicare stare acumulator propriu!!!
-sigurante 12 V si 220 V;
6-eleron spate cu reflectorizante- ajuta la consum si vizibilitate pe timp de noapte
7-lampi marsarier-nu te mai piloteaza cineva din exterior-cele europene au dupa 1998;
8-canapele individuale de 190 cm cu tapiterie (foarte frumoase) plus si pernute asortate;
9-mobilier lemn foarte cald-la cele europene predomina pal-ul alb, sau alte culori-impresie de spatiu comercial, nu casa!!!
10-toate geamurile (7!!) se deschid si sunt dotate cu plase tantari, jaluzele intimitate si perdele plus!!
11-geam si pe usa fractionabila de la intrare- la europene nu am vazut asa ceva;
12-rulou vertical usa intrare (nu intra insecte si asigura lumina si ventilatie!!!), vis a vis coada maimuta la cele europene (lipsa lumina, ventilatie si intra insecte;
13-3 geamuri in fata (toate se deschid si sunt dotate cu jaluzele intimitate, plase tantari si perdele plus)-cand cineva in stanga vrea sa doarma si altcineva in stanga ii este cald se poate deschide unul din cele 2 geamuri fata stanga, sau dreapta, fara ca cel care doarme sa stea in curent!!!
14-plafon (acoperis) dintr-o singura bucata- la unele rulote plafonul este din 2 sau chiar 3 bucati - la imbinari pot aparea infiltratii!!
15-la intrare in rulota exista o tavita de plastic cu 2 gauri pt scurgere apa si un pres detasabil pentru stersul pe picioare-la rulotele europene nu am vazut asa ceva!!!!!!- se pastreaza curatenia;

16- dulap haine dublu incalzit si in partea inferioara loc depozitare pantofi (tot incalzit);

17- rezervor apa interior;

18 - baterie 12 v proprie.

 

p.s.toate cele descrise mai sus au reprezentat unele din dotarile rulotei personale care a mers numai offcamping inclusiv iarna la -8 grade celsius.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Am vazut si eu reticienta asta pentru rulotele englezesti, si chiar nu inteleg de unde atata ura pentru ele ! Nu a vazut nimeni rulote europene pline de apa! sau mucegaite ! cu mobilierul batut in cuie ! ...este pamantul plin ! Avem colegi care au dat bani pe rulote europene "ude" . Eu am o rulota din anglia de 3 ani si sunt super multumit de ea ..mai mult,  anul asta o schimb ..( nevoie de spatiu mai mult) si ghici ce ...ma duc in anglia dupa alta rulota !

 

Concluzie : La acceiasi bani ai doua variante 1) o rulota europeana cheala sau 2) o rulota englezeasca cu tot ce vrei! Posibilitatea de infiltratii si alte probleme este egala intre cele doua si depinde foarte mult de modul de utilizare care l-a avut ! 

 

PS: doar o parere personala bazata pe experienta proprie! 

PS2: as vrea si eu un Hobby din 2006, dar cu banii aia imi cumpar 2 rulote din uk si mai raman si bani de plimbarica prin europa la intoarcere!

 

Spor!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ursu Florin, poate ar trebui să fac o precizare foarte importantă.

Rulota mea are infiltrații, este adevărat!  

Oricât de greu v-ar fi tuturor să credeți, trebuie să mă credeți: rulota mea nu are mirosuri urâte. Acum este totul uscat în interior.

Nu a avut mirosuri urâte nici când am cumpărat-o, altfel nu aș fi cumpărat-o!

Eu cred că a prins cândva,  o ploaie foarte puternică, a intrat ceva apă în ea, proprietarul nu a avut timp să verifice rulota în interior, să dea puțin la o parte pernele ca să intre aerul și să se usuce tot interiorul. Nu e o problemă.

Eu rulota nu o vând nimănui. Nu pot vinde așa ceva nimănui!

Voi transfera în viitoarea rulotă toate dotările ce le am acum, după ce o voi cumpăra peste cinci ani pe următoarea.

Repet următoarea idee/ părere prețul este dat de dotări, dar mai ales de anul fabricației.

@ovidiu cica și @Andrei Urucu, îmi place insistența voastră (eu i-aș spune chiar înverșunare) pentru a susține rulotele englezești. 

Nu le mai faceți publicitate! Nu le mai faceți reclamă! deras  Le crește prețul și nu vreau asta! Lăsați piața să-și urmeze cursul. 

 

@Gabriel Schuster, recunosc! Nu am folosit încă niciodată aragazul. Mai mare rușinea! Vara aceasta aș vrea să-l folosesc. Vreau să fac măcar o dată PIZZA. 

 

@Sebastian2, fă ceea ce crezi. Ascultă și vezi ce spune refrenul la acest frumos cântec:
„Dă-i la inimă ce-ți cere!”
Așa să faci și tu. /.;/.;/.;

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Florin Smolnicki intentia mea este de a corecta o perceptie gresita si de a spune oamenilor ca rulotele din uk sunt o varianta de luat in calcul. Nu fac afaceri cu rulote, asa ca nu prea ma intereseaza pretul din Romania! Cat depre achizitionarea rulotelor, ma duc personal in uk dupa ele ! Zicea Gabi mai sus, ca nu ai ce sa faci cu " masina de gatit" din rulota , Cred ca mi-as dori si acasa un asemenea aragaz , Cuptorul ala mic depre care povestea Ovidiu ca-l folosea la incalzirea mancarii, face o pizza de "moare lumea ". Iar legat de boiler, intradevar iti poti monta unul cu 250€ si ceva maini dibace , dar ce te faci cu cabina de dus? Rulotele englezesti de dupa 98 au cabina separata! unele chiar inbracata total in pvc => "0" infiltratii de la baie .

Nu stiu ce parere au altii, dar mie chiar imi plac rulotele englezesti! 

 

PS: acum mi-am amintit ca am mai avut un coleg extremist,  asa ca mine,  pe forum ...dar el sustinea, poate mai inversunat, rulotele europene :laughing::laughing::laughing:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Andrei Urucu

Îl știu pe colegul. Ne întâlnim mereu pe alte forumuri. superok

Ai și tu și el dreptate. 

 

Trece-mă și pe mine pe listă ca să mergem împreună în Anglia după o rulotă. Plătesc eu avionul. Peste cinci ani.  Pe bune. :-)

Modificat de Florin Smolnicki
Nu apărea activă adresa de mail a colegului pt a fi menționat că l-am amintit în topic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Si mie imi plac rulotele Englezesti, dar la bugetul pe care il alocasem atunci ( 2000 euro ) nu am gasit nimic bun...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Nu contest dotarile "englezoaicelor" , mai ales cabina de dus separata cred ca este principala atractie. Imaginea negativa, partinitoare poate, este data de calitatea indoielnica a majoritatii rulotelor englezesti vandute la noi. Am facut o comparatie intre rulotele ce se pot cumpara cu 1700-2000 eur, englezesti si continentale. Rar gasim o continentala la acest pret, in schimb englezesti o multime. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.