Sorin Dandes

Panouri fotovoltaice in serie

10 postări în acest subiect de discuţie despre Panouri fotovoltaice in serie

Panouri fotovoltaice in serie

Sorin Dandes

Salutare dragi colegi!
Ce stiti despre legarea la controler a 2 panouri in serie, dar diferite ca putere , unul de 250w si unul de 140w
Controlerul suporta pana la 100v
Voltajul difera 18v si cam 8a parca cel de 140w si 37v 8.66a cel de 240w

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Total contraindicat, zic eu...)|(

In serie NU se leaga decat panouri fotovoltaice de aceiasi putere si cu aceiasi tensiune la iesire...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Dandes

Sunt de acord...dar detaliat, ce dezavantaje, probleme pot aparea?

Totusi, cand doua module nesimilare sunt legate in serie, voltajul este  aditiv, dar curentul va fi doar putin mai mare decat curentul produs de panoul cu cel mai mic output de curent din serie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare Sorin , eu am doua panouri de 100w pe iluminatul de curte , dar le-am montat în paralel am păstrat tot 12v dar am mai mulți amperi care se duc în baterii .La sistemul care este mai performant de acasa panourile sunt legate în serie cu 48v dar acesta e de 7kw , aici e altă discuție! Deci pentru rulote panourile trebuie montate în  paralel !Toate cele bune şi ne mai auzim! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

In primul rand care este scopul legarii in serie a panourilor?

Din fizica stim ca inserierea a 2 surse duce la cresterea tensiunii prin insumarea celor doua tensiuni iar curentul rezultat va fi dat de valoarea celui mai mic panou..

In cazul dat, cele 2 panouri nu pot fi legate nici in serie nici in paralel avand caracteristici diferite, cel de 140w fiind destinat incarcarii acumulatorilor de 12V iar cel de 240w este destinat fermelor fotovoltaice dar se poate folosi si pentru banc de acumulatori de 24V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Dandes

Si cel de 18v si cel de 37 pot fi montate la un acumulator de 12v , doar daca controlerul stie asta(mppt real)

 

Modificat de Sorin Dandes

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Colegul @Alin Opran are dreptate. Bateriile de panouri fotovoltaice sunt grupuri serie - paralel de elemente de acelasi fel (dezirabil, selectionate). Cablarile sunt prevazute cu diode by-pass pentru ca zonele umbrite sa nu afecteze productia intregului sistem. Identic, chiar elementele cristaline din componenta panoului sunt legate tot in retea serie-paralel si sunt identice; altfel panoul ar fi ceva cu randament foarte scazut, inutilizabil. Asemanator, bateriile de acumulatori care sunt cuprinse intr-o statie, sunt alcatuite tot din elemente cu aceleasi caracteristici (sa nu uitam ca, daca se defecteaza un singur element dintr-o baterie, toata bateria este afectata). Oricum, in cazul dat, legarea in serie este cea mai nefericita. Se pot folosi panouri cu caracteteristici diferite pentru incarcarea unui acumulator, dar fiecare in sisteme separate (in cazul de fata se vor folosi 2 controllere).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Dandes

Rezolvare este

Se poate cupla la alta rigleta de la cutia cu legaturi si avem 18v

Intrebarea era ce probleme sunt, de ce da ...de ce nu, strict refereritoare la legarea panourilor date.

Despre legarea bateriilor ..este alta poveste

Modificat de Sorin Dandes

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Sorin, cu ultima postare ai schimbat total datele problemei. Topicul deschis a fost pentru legarea in serie a panourilor mentionate. Eu si ceilalti colegi ne-am dat cu parerea despre acest subiect nu despre gasirea modalitatilor de a folosi aceste panouri.

Rezolvare este cu orice controler (discutam de panoul de 240w, cel de 140w il legi simplu) si anume: panourile de 60 si 72 celule sunt facute din inserierea a doua siruri de 30 sau 36 celule. Inserierea se face in cutia de jonctiuni, trebuie doar reconfigurate conexiunile (schimbare din serie in paralel) acolo rezultand un panou tot de 240w dar la tensiune injumatatita si cu amperatul dublu fata de specifiicatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Dandes

Multumesc

Peste ceva timp voi putea face si teste..

Momentan nu pot duce panoul la tara (50km), nu incape in masina

Va multumesc tuturor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.