Ursu Florin

Audi A4 B7 vs BMW 320 E91

26 postări în acest subiect de discuţie despre Audi A4 B7 vs BMW 320 E91

Audi A4 B7 vs BMW 320 E91

Ursu Florin

Buna ziua, am vandut masina mea Ford Focus 2 1.6 tdci si vreau sa trec la o alta clasa.

Lupta se da intre Audi A4 B7 2008 2.0 TDI 140cp 6+1 trepte sau BMW 320 E91 2008 2.0 diesel 150cp. Care e diferenta la tras rulota intre tractiunea fata sau spate?

Rog posesorii acestor masini ( daca sunt ) sa vina cu argumente :) 

Nu am bani de un 4x4 mai adevarat asa ca ma rezum la ce imi permit :) Ca buget undeva la 7000 euro :D 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciurea Sorin
în urmă cu 2 ore, Ursu Florin a scris:

Buna ziua, am vandut masina mea Ford Focus 2 1.6 tdci si vreau sa trec la o alta clasa.

Lupta se da intre Audi A4 B7 2008 2.0 TDI 140cp 6+1 trepte sau BMW 320 E91 2008 2.0 diesel 150cp. Care e diferenta la tras rulota intre tractiunea fata sau spate?

Rog posesorii acestor masini ( daca sunt ) sa vina cu argumente :) 

Nu am bani de un 4x4 mai adevarat asa ca ma rezum la ce imi permit :) Ca buget undeva la 7000 euro :D 

Salutare Florin, la banii  ăia iei un BMW X3 2.0D cu x-draiv si nu te doare capul , sau dacă vrei limuzină eu zic să optezi pentru tracțiune față și in special pentru 4 cerculețe îți spune unul care are in curte A4, Q5și Q7 , nu am avut probleme cu ele în afară de consumabile.Revin , spun de X3 pentru că l-am avut și știu ce-i poate pielea doar că întreținerea e mai scumpă ca la Audi dar e 4x4 și știe multe mai ales pe zăpadă, polei, ploaie, noroi...+asistență la coborăre face toți banii spune soția a fost mașina ei. Tu te mai gândești ce vrei dar totuși mai cere și alte păreri ! Sărbători fericite !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Tataru

@Ursu Florin, parerea mea este ca la 7000 gasesti un 4x4 adevarat gen LR discovery 2 sau 3 si nu mai ai probleme. Am gasit un discovery 2 la tg mures in conditii bune, la banii astia. Sau pajero. Eu cel putin dupa asta ma uit!

Parerea mea!

Multa bafta la cautari!

hi

Modificat de Liviu Tataru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Depinde ce vrei sa faci cu masina , poti cumpara un 4x4 la bani astia. Eu abia am schimbat masina si imi pare rau ca nu am am luat 4x4 , am luat fata si am ramas cu ea si abia am scos masina cu rulota , am si un subaru forester dar consumul de carburant isi spune cuvantul.

Poti lua un quatrro mai vechi sau octavia 4x4 pentru sosea cu rulota daca vrei offroad ea un patrol , pajero , g classe , defender , etc..

 

 

Bafta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Ursu Florin si eu sunt de parere ca la banii care-i dai pe Audi sau Bmw modele care le vrei tu mai bine iti 4x4, gasesti vorba lui @Liviu Tataru Land Rover, Hyundayi Santa fe, Ssangyong Korando sau Kyron 2.La cele 2 marci sa-mi fie iertat intretinerea costa! 

Vorbeam de Bmw si Audi, sunt considerate clase de lux.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Daca doresti sa faci iesiri normale( fara sa te bagi cu rulota pe unde nu mai poti iesi e ok si cu tractiunea pe fata sau spate).La cele cu  tactiunea spate e mai rau cand drumul e mai alunecos si trebuie sa urci vreo panta).

  Daca vrei mai mult e bun un 4x4, dar cu motorizarea pana in 2000cmc, deoarece la noi cresc taxele pe zi ce trece si ajungi sa dai multi bani pe impozit si RCA! De exemplu la mine la 2200cm, daca in 2016 am platit 1800lei, anul acesta voi plati 2000lei (impozitul 800lei+RCA1200lei).Dar pentru a scapa de griji fac efortul acesta!

Ramane sa vezi la care dintre ele vei avea suport tehnic mai bun in caz de nevoie!

Modificat de Drinovan Ovidiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

La un 4x4 ma gandeam la un Santa Fe :) O sa vad, cred ca ma indrept spre Audi totusi...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Atunci cand voi schimba masina, nu stiu, peste cativa ani, nu concep sa- mi iau altceva decat un 4x4...hi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Si eu asa am gandidit si am luat un Suv, cu motor de 2000cm, 4x4H, 4x4L, 4x2, cu asistenta la coborare, climatronic, 141CP, 320Nm, masa proprie 1929kg, MMA 2539kg, si rulota 670 masa proprie, MMA 1000kg si vreau sa-ti spun ca face rulota fular dupa ea!superok.Asta ca o paranteza.

@Ursu Florin in primul rand indiferent ce autoturism ti-ai lua si cati cai o avea nu se compara cu un SUV  ai tractiune integrala, frecarea cu aerul nu e asa mare la rulota, o parte preluand si masina fiind mai inalta decat o masina normala, si cum spune-au si ceilalti colegi pe un teren cu iarba uda sau nisip sau zapada nu o sa iesi niciodata cu un autoturism normal cum iesi cu un SUV, pentru ca rulota te apasa pe cui si-ti ridica botul si nu mai ai tractiune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Tataru

@adiciordas nu te supara ca intreb da ce suv ai luat??

hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Din descriere e SsangYong Kyron. Eu am SsangYong Actyon , modelul e dpdv tehnic identic, diferentele sunt de look si portbagaj mai mic la al meu. Confirm ca trage excelent rulota cu MMA 1350.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Exact @Bogdan.Alexandru!Nu o laud dar vreau sa spun care e diferenta dintre un Suv si un autoturism normal, inainte am avut un Opel Astra H 1.7 din 2006 101CP, 240Nm, deci diferenta e mare!superok

Modificat de adiciordas

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Daca vrei Audi sa te feresti de motoarele cu 2 axe cu came. Nu enumar codurile de motor ca toate "cad" in jurul a 200 000 de km, dar orienteaza-te la unA4 (b7) cod motor PWM de 140 cp (un ax cu came). Si am avut Audi, am vrut tot Audi insa am renuntat in favoarea unui Hyundai Tucson de 1991 cc, CRDi,  140 cp, 6+1 trepte de viteze, 4×4, af 2006, climatronic , incalzire-n scaune....

Sunt chiar multumit de el, de consum,  de confortul ce-l ofera, de taxe (impozit180 lei, asigurare...)

Tucsonul normal nu este masina nemțească de fitze, insa intruneste multe calitati.

Cu el pot merge oricand unde merg cu Audi,  invers nu peste tot!

Acum sunt convins ca nu este Tuareg ori vre-un Q7 dar este masina mea si aultor alti colegi si sunt multumit de ea!

Tot aici pe forum am aflat si luat la cunostinta despre typul asta de masina, referitor la tractiune, intaias data de la colegul @ninel, ocazie cu care nu pot decat sa-i multumesc! 

Am parcurs acum câteva sute bune de km la volanul unui Santa Fe de 2, 2 l, de 170 cp dar nu-l gasesc cu mare diferenta mai presus, decat mai "de lux", si faptul ca nu este permanent 4×4 ca si cazul Tucsonului!

Dar fiind permanent este mai sigur la aferentă, fracțiune la drum in condiții vitrege!

Consum de la 6, 8% solo circuland omeneste la maxim10% cu rulota!

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am achizitionat un Passat 2.0 TDI din 2010. biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  O scurta prezentare video la un Audi A4 din 2011 la 2000 cmc, diesel, facuta la cererea colegului @mircea!

Poate e folositoare pentru cei interesati de acest model!

 Ce nu mi-a placut este ca a fost polishata excesiv si la motor chiar daca a fost schimbata cureaua de transmisie, se mai auzea un scartait, probabil de la vechile role!

  Un alt dezavantaj ar fi ca sunt foarte joase ~15cm (pragul fata de sol).

Ma gandesc daca ar fi fost incarcata cu bagaje in spate si pusa rulota pe cui, chiar daca exista stoperele de cauciuc de la telescoape tot ar fi ajuns cu partea din spate pe jos!

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Desi filmuletul facut de Ovidiu prezinta foarte bine masina, pun si eu niste POZE cu mici  zgarieturi la aceeasi masina.

PS @mircea, nu poti primi mesaje private (am incercat aseara sa-ti trimit pozele).

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

:salut!:
Referitor la acest model de audi a4 vreau sa spun ca e oarecum testata de mine.
Are cumnata mea una identica. Motor 2.0 si 143 cai, 320Nm/ 1800 rot
Desi e cam joasa la garda de sol cu 4 persoane si bagaje ( drum spre Romania )
nu se lasa foarte mult. 
Cat despre carlig nu stiu ce sa spun .
Un consum extraurban foarte bun la o viteza de 130/h medie a luat vreo 6 .2 %
Se aseaza foarte bine pe sosea.
Eu unul recomand acest tip de masina.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Drinovan Ovidiu, @Eusebiu C. si @adiciordas, Doresc sa va multumesc si in public pentru promtitudinea pe care ati manifestat-o si spiritul de intrajutorare colegial si ma simt profund onorat sa am asemenea colegi deosebiti. Dar, cred ca sfatul pe care l-am primit de la voi pentru mine a fost hotarator in a ma determina sa renunt la A4 si sa ma reorentez catre un SUV. Am discutat azi si cu colegul @Alin Opran care are SUV si acum se relaxeaza pe Valea Cerbului impreuna cu alte vreo 10 echipaje superok si sper sa nu ma mai sucesc mult ca imbatranesc si raman fara masina "noua" :laughing:. Da, acum sunt sigur ca voi achizitiona un VW Tiguan pe care am inceput sa-l indragesc doar privindu-l. Borutza mea are deja 15 ani si si-a facut cu multa constiinciozitate treaba, dar e nevoie de ceva mai tanar, 2010 - 2012, cu care sa ma strecor pe drumurile de munte si in zone mai greu accesibile. Garda mai mare la sol si tractiunea 4x4 sunt doua criterii de care trebuie  tinut cont, musai!.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Cornel C Mihailescu, sa nu fiu inteles gresit. Eu am studiat doua saptamani piata lui A4 si am si probat o masina in Ploiesti. Audi  e Audi si putine masini sunt mai sus ca ea, dar nu este pentru rulotism ci pentru asfalt si inca unul  bun, ca sa pui in valoare calitatile unei asemenea masini. Revin mentionand cele doua criterii : garda la sol si tractiunea 4x4 , care te scot din multe belele cand intri cu casutza in sanul naturii si nu stai cu ea in praful drumului, fie el si asfalt.Cu asta cred ca am spus cam tot.Si cand ma gandesc ca am ratat-o pe asta la mustata, ma oftic rau tamp , dar speranta moare ultima.
Tiguan

Este o vorba : ce-i al meu e pus deoparte si asteapta doar sa intind mana si sa-l iau. Problema e ca inca nu stiiu in ce parte sa ma uit: :laughing::laughing::laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@mircea hi
Ce sa zic!!!!  Nu e vorba de inteles gresit, nici pe departe asa ceva.nay
Succes in achizitioanrea masinii pe care ti-o doresti tu si care sa-ti satisfaca cerintele.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Fac un APEL la toti colegii rulotisti : daca este cineva care imi poate arata directia in care ma asteapta masina mult visata (vezi linkul de mai sus) se lasa cu o cinste pe cinste :laughing::-)hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu N

Eu am avut un passat 1.6 benzina si gpl si nu am fost multumit. Am optat pentru mitsubishi l200 si am fost foarte multumit. Consumul fara rulota 9-10 si cu rulota 1100kg 13-14, dar te poti baza pe ea.

rulota.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.
On 27.12.2016 at 17:33, Eugen David a scris:

Daca vrei Audi sa te feresti de motoarele cu 2 axe cu came. Nu enumar codurile de motor ca toate "cad" in jurul a 200 000 de km, dar orienteaza-te la unA4 (b7) cod motor PWM de 140 cp (un ax cu came). Si am avut Audi, am vrut tot Audi insa am renuntat in favoarea unui Hyundai Tucson de 1991 cc, CRDi,  140 cp, 6+1 trepte de viteze, 4×4, af 2006, climatronic , incalzire-n scaune....

Sunt chiar multumit de el, de consum,  de confortul ce-l ofera, de taxe (impozit180 lei, asigurare...)

Tucsonul normal nu este masina nemțească de fitze, insa intruneste multe calitati.

Cu el pot merge oricand unde merg cu Audi,  invers nu peste tot!

Acum sunt convins ca nu este Tuareg ori vre-un Q7 dar este masina mea si aultor alti colegi si sunt multumit de ea!

Tot aici pe forum am aflat si luat la cunostinta despre typul asta de masina, referitor la tractiune, intaias data de la colegul @ninel, ocazie cu care nu pot decat sa-i multumesc! 

Am parcurs acum câteva sute bune de km la volanul unui Santa Fe de 2, 2 l, de 170 cp dar nu-l gasesc cu mare diferenta mai presus, decat mai "de lux", si faptul ca nu este permanent 4×4 ca si cazul Tucsonului!

Dar fiind permanent este mai sigur la aferentă, fracțiune la drum in condiții vitrege!

Consum de la 6, 8% solo circuland omeneste la maxim10% cu rulota!

 

Boss, sistemul de tractiune de la tucson e fix acelasi cu cel de la santa fe, nu stiu ce santa fe ai condus tu cu 170 de cai ca nu 'se' exista, si daca nu stim despre ce vorbim stam linistiti si lasam baiatu sa si ia ce vrea muschisorii lui, el vrea a4 sau seria 3 si voi ii bagati disco pe gat, sau x3 la 7000 de euro pe care apropo l-as cumpara eu maine, doua nu unu la banii astia.

Santa fe-ul e mult mai mare decat tucson, ceva mai puturos daca e cel de 150 cai, mai barca asa, avantaj mare ca la santa fe gasesti automata pe motor de 2.2 dizal, la tucson automata doar pe 2.7 benzina, si n-ai bani sa mergi cu aia.

Florine ia-ti ce vrei si ce gasesti cu kilometrii mai putini, bune sunt amandoua daca o gasesti buna. La tras rulota mai bine tractiune fata, la mers pe drum e faina tractiunea spate.

Vrei sa tragi ca animalu iei disco 2, faci resoftare si agati toata valea cerbului dupa tine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

L-am vazut ieri, sa-l stapanesti sanatos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.