Trasnea Alin

Instalatie fotovoltaica

12 postări în acest subiect de discuţie despre Instalatie fotovoltaica

Instalatie fotovoltaica

Trasnea Alin

Buna ziua.. Doresc sa fac o instalatie fotovoltaica pentru concedii.. Nu ma pricep la aceste instalatii.. Din ce am citi am nevoie de panou solar, regulator incarcare, baterie 12v , invertor 12v-220v, cabluri. Mai trebuie ceva? Doresc sa alimentez prin invertor un laptop hp 90w, incarcat telefoane, tableta, un radio, 2 becuri.

Detin acest panou si as vrea sa-l folosesc mobil

 

Pot face instalatia cu acest panou deoarece tensiunea lui este peste 30v si la baterie este 12-14v? sau trebuie alt panou mai mic de 150 w?

 

Ce regulator sa cumpar? As dori cu afisaj..

Ce baterie sa cumpar? 100 A sau 120A?

Ce invertor sa cumpar? 300w? 600 w?

Ce cablu, conectori sa cumpar si de unde?

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Hai sa-ti raspund eu punctual, desi daca citesti topicurile din forum referitoare la instalatii fotovoltaice, sigur gasesti raspunsuri la intrebarile tale.../.;

- acel panou este pentru 24V, nu-l poti folosi pentru incarcarea unui acumulator de 12V, decat daca folosesti un regulator de incarcare MPPT, care este foarte scump si nu se merita

- pentru 12V ai nevoie de un panou fotovoltaic de maxim 150W

- pentru un singur panou fotovoltaic ai nevoie de un regulator de la 10A...poti folosi si mai mari, dar sunt putin mai scumpe

- baterie, dupa buget...minim 100A...Daca ai bani, poti sa-ti cumperi si de 120A

- pentru consumatorii de mai sus, un invertor cu sinusoida pura de 300W, ar fi suficient...

- cabluri speciale pentru instalatii fotovoltaice....

Citeste topicurile din forum si gasesti site-uri de unde le poti procura...De exemplu aceasta pagina...nay

Bafta! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

ia la citit topicul ASTA , vei gasi mai toate raspunsurile

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Salut

 

Si eu detin un panou asemanator si merge si pe regulator normal si unul mppt ( ambele trebuie se fie 12/24 si 20A)

Trebuie sa ti cont de cum le conectezi

Prima data se conecteaza bacteria si dupa panoul

Controlerul mppt este mai scump ( 400 ron am dat eu ) dar ai un randament mai bun  

 

In poza panoul era pus pe rulota

Cu controlerul clasic nu am trecut de 6A

aed51946-b76e-4de7-ac0c-4a5b6544d0cc.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Am 2 variante..

1) vand panoul daca gasesc cumparator si iau unul de 12 v si pwm

2) cumpar un mppt..

O sa imi iau si un invertor sinus pur 500-600 w..

Legat de consumatori in plus am si un frigider auto cu compresor indel b de 31l (putere 60 w).. Imi ajunge o baterie de 100 A cu panou pentru un concediu de 2 saptamani off  ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Bateria se comporta "dinamic" in sistem. Nici masina nu consuma din baterie decat uneori (cand bilantul este deficitar), uzual, consuma din ceea ce produce generatorul. Este precum un buget, adica nu este un sac umplut din care tot iei si iei. Ca atare, bateria trebuie sa te tina o noapte urmand ca pe timp de zi sa se incarce. Panoul solar iti incarca bateria (cu cat s-a descarcat noaptea) si iti alimenteaza consumatorii conectati pe timp de zi. Deci, toata "smecheria" este sa fie soare. Daca nu ai soare timp de 2 saptamani, bineinteles ca nu poti conta pe baterie (mai ales si cu frigider cu compresor !). Panoul, mai incarca el si numai pe lumina, dar foarte putin. Bateria te tine vreo 4-5 zile cu mare economie la consum (putin iluminat, putin vent, un radio si un pic de spalat - pompa apa).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Soare o sa fie.. Ma gandeam pentru concediu ce va urma in  vara la mare.. Daca ma tine 4-5 zile cand nu e soare atunci e bine.. Multumesc pentru raspuns..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Da, tine 4-5 zile la un consum foarte ponderat, precum am scris anterior (FARA frigider pe invertor !).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Sa zicem ca renunt la alti consumatori.. pentru mine cel mai important este frigiderul, deoarece nu detin o rulota.. am o duba de marfa..

Cat timp pot tine conectat frigiderul prin invertor la  bateria de 100 A daca nu este soar.. ?

Daca este soare nu cred ca o sa fie probleme?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Este destul de greu sa estimezi cam cat va consuma frigiderul, fiindca sunt foarte multe variabile. Oricum, consumul va fi de minimum 25 Ah / zi. Deci, mai mult de o zi, nu cred ca vor fi sperante sa "duca" bateria fara a fi incarcata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Nu cred ca o sa functioneze in continuu compresorul Danfos.. O sa setez lada la 5 grade cand afara vor fi 30-35 si cred ca va merge 4 minute si va sta 20,   insemna 1/5 din timp..Rezulta un consum de 12W pe ora. Ziua o sa incarc bateria cu panou solar.. Ar trebui sa functioneze..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nici nu m-am referit la un consum continuu ci la consumul normal mediu, in utilizare. Curentul nominal la un astfel de frigider prin invertor pure sine (ramdament estimat 90%) este de 5, 5A. Ca atare, la functionarea continua a compresorului, consumul pe zi va fi de 132Ah !. Dupa cum vezi, ti-am oferit o informatie apropiata de realitate (in limitele posibilului intrucat, precum am mai spus, sunt mai multe variabile incepand chiar cu temperatura mediului, modul de incarcare, temperatura initiala a alimentelor incarcate, pozitia termostatului, frecventa deschiderii usii, etc...)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.