Ursu Florin

Polisare Rulota

4 postări în acest subiect de discuţie despre Polisare Rulota

Polisare Rulota

Ursu Florin

Bună ziua, ma interesează ca în primăvara sa polisez rulota pentru a ii reda luciu ( mai ales pe plastic ). Credeți ca se poate face acest lucru? A mai încercat cineva? Trebuie pasta speciala?

Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Nu te sfatuiesc sa faci o astfel de operatie.

Din cate cunosc,  la modelul rulotei tale, tabla pe exterior este din aceea cu proieminente (mici reliefuri), nu plana in totalitate.

Astfel ai sanse ca pe intreaga zona a caroseriei,  in urma frecarii cu o masina de poilisat, sa dispara vopseaua de pe acele mici proieminente si sa ramana direct  materialul (aluminiul) caroseriei..

De obicei, pe rulote se aplica o vopsea ca nu permite polisare. Este posibil sa ma insel biggrin

Iar pentru zona frontala la modelul tau de rulota, care este din plastic, polisarea va duce la disparitia vopselei, ramanand culoarea plasticului.

Daca se ajunge in aceasta faza, se rezolva prin aplicarea in primul rand a unui adeziv numit plastofix si apoi vopsea, fiindca altfel vopseaua nu va adera pe plastic asa cum trebuie.

 

Este bine sa incerci, atunci cand vremea este frumoasa, sa o speli cat mai in amanunt, fara a folosi detergenti puternici care pot sa matuiasca vopseaua si mai mult.

Dar cu o firma care se ocupa de cosmetizare (spalare) auto, cred ca vei rezolva fara sa-ti mai faci alte probleme.

Este doar parerea mea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am înțeles, mai mult ma interesează partea de plastic din fata. Care este murdara și îngălbenite puțin. O sa o frec foarte bine când da căldura:D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Este doar o sugestie. Se aplica minunat pe suprafete plastice. Ca exemplu, eu am dat cu rezultate fenomenale pe unitatile interioare de la aerul conditionat. Datorita pozitionarii, bate soarele in ele tot timpul zilei, iar la "tratamentul" mentionat, s-au facut ca noi.

Ma gandesc serios, sa dau o mana si prin toaleta de la rulota, deoarece are o tenta de galben, raportat la locul unde sta chiuveta pliata. 

Idem la partea frontala, cum banuiesc ca ai si tu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.