Ilie Minea

Sistem prindere mobila pe rulota panou solar

12 postări în acest subiect de discuţie despre Sistem prindere mobila pe rulota panou solar

Sistem prindere mobila pe rulota panou solar

Ilie Minea

As dori sa montez pe rulota un panou solar, dar sa am posibilitatea de al roti. Ridicarea  la un anumit unghi , nu este problema.  In functie de pozitia rulotei si al soarelui trebuie orientat [rotit].Aici este problema.CUM? Are cineva un asemenea sistem de rotire? Astept idei si rezolvari tehnice. Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Salut @ilie F1A, eu ma gandesc ca ai putea realiza un sistem de rotire dintr-un sistem rotativ pentru televizor. Faci un suport care il poti inclina ( cred ca un 35 grade e de ajuns ) pe care il sudezi de un suport rotativ pentru televizor ( acum poate sunt si aceste suporturi pe dimensiuni )

Asta e ideea mea :) nu stiu daca e buna sau rea nevazut

 

646.15.014P1.JPEG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

E super ideea @Ursu Florin superok
Felicitari !!! hi
Eu vreau sa-mi montez acest sistem la o masa de salon.
Deasupra blatului principal sa pun un al doilea blat mai mic .
Pe care sa pun anumite mancaruri pe platouri si prin rotire sa se serveasca toti mesenii indiferent unde sant  asezati la masa .

ScreenHunter_217 Dec. 14 17.24.jpg

Fotografia este asa...informativa.

Modificat de Cornel C Mihailescu
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Multumesc pentru sugestii, dar nu principiul de rotire nu-l stiam, vroiam un exemplu la scara normala pentru un panou, daca a facut cineva.

Ma interesa si sistemul de prindere de rulota, care trebuie sa fie destul de solid, ca sa nu zboare panoul in timpul mersului. Vreau ca panoul sa ramana prins definitiv si nu provizoriu. Nu o sa-l dau jos si sa-l urc la fiecare campare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Ursu Florin,

Din cate imi dau eu seama, suportul din fotografie este de scaun pt barcile de pescuit rapitor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Este un suport de televizor :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@ilie F1A cu ce ar ajuta acest sistem si mod de prindere ?

intreb deoarece am tot ce trebuie mai putin panoul , pe care il astept sub bradbiggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cum la ce ar ajuta Sorine? biggrin

Ti-ar permite sa directionezi panoul dupa soare, de la rasarit si pana la apus pentru o mai buna eficienta.../.;

M-am gandit si eu sa fac un astfel de sistem la Letca Noua, dar pe pamant...Pe rulota e cam complicat si parerea mea e ca nu merita efortul si investitia...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Am mentionat la iceputul topicului.Vreau  sa montez un panou pe rulota ,  care sa se poata  orienta dupa pozitia soarelui, indiferent de pozitia rulotei, ramanand fixat pe rulota  permanent.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Colegul @Daniel P are dreptate. Este posibil dar costisitor, laborios, iar constructia, ca sa fie sigura, va fi mare si grea. Ca sa-l poti roti fara efort (manevrat de jos cu sfoara sau cu mana prin trapa) si constructia sa fie in acelasi timp rezistenta si sigura, ar trebui sa stea pe un rulment cu diametru mare (ma pufneste rasul la gandul cum ar sta pe rulota un rulment de platforma de macara, tip UZUC Ploiesti !deras). Mai exista varianta sa realizezi rotirea pe un mic pivot central, insa aceasta solutie nu poate rezista la deplasare. Ar insemna ca la fiecare drum sa solidarizezi ansamblul cu bride, suruburi sau alte mijloace, urmand sa faci operatia inversa la momentul camparii.  In nota serioasa, nu se justifica. Mai bine montezi, clasic, 2 panouri in loc de unul (ca sa debiteze cat unul singur). Pe sol este alta poveste (se poate face chiar si automatizarea rotirii ca sa urmareasca soarele).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

 Mihnea, in nici un caz nu o sa folosesc un rulment de macara, tip UZUC Ploiesti, cam fantezista ideea. Cel mai probabil o sa folosesc sistemul oferit de Ursu, Nu cred ca pentru 5kg panoul, trebuie un rulment de macara.

Am achizitionat panourile si acum "gandesc" prinderea mobila sau nu  de rulota.

Pentru mine nu este costisitor montajul, manopera imi apartine, deci gratis.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Bineinteles ca am recurs la o exagerare, tocmai pentru a contura mai bine ideea. Dispozitivul sugerat de colegul @Ursu Florin poate sa faca functionala rotirea unui panou solar, dar trebuie gandit si la sistemul care sa-l solidarizeze cu nadejde de rulota in timpul deplasarii acesteia, treaba cu care nu este deloc de glumit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.