Traian M

Frigiderul baga gaze arse in interior

10 postări în acest subiect de discuţie despre Frigiderul baga gaze arse in interior

Frigiderul baga gaze arse in interior

Traian M

Sunt in sapt 2 de concediu si de dimineata mirosii gaze arse pe langa frigiderul care merge pe gaz, cand miros in partea lui superioara,  adica intre tavanul lui si dulap intradevar intra gaze arse pe acolo. Frigiderul e unul mare Dometic cu congelator separat, cosul e pe tavanul rulotei iar gura de aer e la baza lui. Ma gandesc ca de la zgaltaiala de pe drum s-o fi deranjat ceva. Ce sa ii fac?

20160920_104933-480x853.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

@Daniel-P tu parca desfaci toata ziua frigiderul, ce are prin spate? Parca miroase si a gaze desi flacara merge si e albastra. Creca o sa il dau jos cand ajung acasa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Dacă miroase a gaze arse, înseamnă ca evacuarea acestora nu se mai face 100% in exterior...Verifica bine traseul de evacuare a gazelor arse de la arzator si pana la cos si vezi daca e la locul lui, sa nu se fi desprins ceva din cauza trepidatiilor si de  cand ziceai ca pleacă la plimbare prin rulota...biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pana iti va raspunde @Daniel-P, eu zic sa verifici sa nu cumva sa fie desprins pe undeva cosul de evacuare.

Incearca si sa desfaci aerisirea de sus din exterior si urmareste cotul de iesire.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Multumesc pentru sfaturi, voi renunta sa l mai folosesc pe gaz pana ajung acasa sa il pot investiga, ca acum n-am scara sa ma sui pe rulota sa vad cosul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Daca miroase si a gaz ( ne ars) verifica etansietatea tevii de gaz care intra de sub rulota la frigider ( eu am patit-o ..de la vibratii s-a slabit conexiunea si pierdea gaz ) O poti verifica cu putina apa cu sapun .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Daniel-P @Viorel @Andrei Urucu dadui jos frigiderul, curatai cosul si arzatorul, cursa ceva cenuse de pe ele. Nimic neinregula in rest decat cum se poate vedea in poze cosul se termina cam jos si are hornul indreptat spre acel agregat. Din zgaltaituri frigiderul s-a deplasat de garnitura din spate de la dulap si lasa sa intre gaze arse in interior. Acum eu ma gandesc daca hornul ala indreptat spre agregat are vreun rol sa mai incalzeasca si agregatul ala, ca altfel vreau sa prelungesc cosul pana sus dincolo de tavanul rulotei ca sa dea bine gazele afara. Ce pareri aveti?

20160923_141806-240x467.jpg

20160923_141457-600x1067.jpg

20160923_133513-600x1067.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca ai posibilitatea sa prelungesti, prelungeste si ai siguranta ca nu se mai intorc gazele in interior.

Despre faptul ca hornul a fost indreptat spre agregat, nu exista niciun alt rol din partea lui, decat acela de a elimina gazele arse.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Nu-mi dau seama, din poze, pe unde scoate frigiderul gazele arse in exteriorul rulotei . La al meu, acel horn ( sfarsitul cosului din spatele frigiderului) coincide cu o grila de ventilare, care are o gura speciala pe unde se mufeaza acel horn. La tine, nu vad decat o gura de ventilare, care este mult mai jos.  Nu-mi dau seama, daca gazele ar trebuii sa iasa prin acoperisul rulotei, atunci trebuie dat jos hornul si prelungita teava pana sus si acolo pus hornul acela directionat catre afara , cumva ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cosu era cum l-am marcat in poza urmatoare, l-am prelungit cu o teava si totul merge bine acum

20160923_215226.jpg

20160923_183359-600x1067.jpg

20160923_183418-600x1067.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.