Radulea

Garda la sol

30 postări în acest subiect de discuţie despre Garda la sol

Garda la sol

Radulea

Buna ziua,

 

As vrea sa știu dacă se poate mari garda la sol la o rulota. Eu o trag cu un Mitsubishi L200 care este înălțat. Chiar si cu o rulota scurta spatele de la rulota este sensibil mai jos. Cu o rulota de 7m+ problema va fi si mai pronunțată. Se poate face ceva in direcția asta? Ar ajuta in principal pe drumuri ceva mai proaste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Nu cred ca este recomandat sa faci o astfel de modificare.

In primul rand vei avea probleme de deplasare, deoarece o data inaltata rulota, va scade gradul de stabilitate.

 

Modificarea o poti face prin adaugarea unei placi de grosimea dorita, intre placa de fixare din punte si lonjeron si bineinteles cu modalitatea de adaptare si de prindere a telescopului, in situatia ca rulota detine telescoape.

 

De ce nu incerci sa adaptezi un carlig de remorcare care sa-ti aduca la linie rulota cu masina?

Ar fi ceva mult mai sigur si fara probleme in momentul deplasarii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna Ziua

 

Eu am inaltat rulota cu 7-8 cm  (se putea si mai mult ) schimband puntea ALKO cu una KNOT. Dar a trebuit sa schimb si pozitia cuplei de la rulota pentru ca statea aplecata in fata.

 

Pentru amanunte suna-ma

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Pentru carligul masinii exista o placa speciala care-ti permite sa lasi bila mai jos . Verifica pe net ...sigur google stie tothi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

bila trebuia ridicata nu cobarata

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Eu am inteles, din meaajul postat de Radu, ca masina este prea sus si rulota sta aplecata de spate, datorita diferentei dintre masina si rulota ...si pt a echilibra rulota trebuie sa coboare bila carligului ... 

Daca am inteles gresit ...va rog ignorati postul meu ! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Ai inteles bine si asta este si logica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

credeam ca este vorba de masina mea nu de a lui Radu. El vrea sa ridice garda la rulota nu sa coboare bila de la masina. Eu asa am inteles.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

In topic se discuta de problema pe care vrea sa o rezolve @Radulea si este normal sa se raspunda la subiectul sau.

S-a facut o confuzie si nu este nicio problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

La fel spun si eu! Pana la urma rulota singura sta bine, cu protapul cuplat "sta de fata ridicata"!

Deci solutia de a cobora bila carligului este cred cea mai simpla si fiabila! Am mai vazut asta facut pe masini cu garda mare la sol, precum a colegului!

Chiar sunt ceva piese (placi metalice) in acest sens, depinde acum si de typ-ul carligului montat!

 

Spor la treaba @Radulea ! superok

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radulea

Mutumesc de sfaturi o sa vad ce se poate face. La mine carligul nu este prins pe placa, este pe bara metalica.

 

16AF65EB-7E93-4532-9B5C-E9DABC27BD34.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut @Raduleahi
Carligul tau se demonteaza?? ( ma refer la bratul cu bila )
Astazi am vazut ceva care te-ar putea ajuta cred.:ascratch:
Un carlig ce se lasa usor in jos.....si asa cred ca vei echilibra si rulota. ( E o parere de-a mea )
Poate ma insel . dar se lasa sub dispozitivul de prindere in suportul de pe caroserie.:ascratch:

2016-09-13 15.04.20.jpg

2016-09-13 15.04.29.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Radulea

Si la mine sta relativ la fel -Wranglerul meu este inaltat cu 10 cm mai mult de cit masina standard. Rulota are o tendinta de usoara ridicare in partea din fata(cind este pe cirligul masinii) ..-corect. 

  Problema se rezolva in felul urmator- cind pleci in drumetii cu rulota incarci tot ceea ce este greu in masina- (astfel ajunge la aceeasi inaltime cu rulota-aprozimativ)

Rulota mea are 495 interior..deci undeva la 590 (cred) cu tot. Nu am atins cu spatele rulotei nici o data - am mai sters moverul..dar nu spatele .hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 9 ore, Radulea a scris:

Mutumesc de sfaturi o sa vad ce se poate face. La mine carligul nu este prins pe placa, este pe bara metalica.

 

16AF65EB-7E93-4532-9B5C-E9DABC27BD34.JPG

 

 

@Radulea, nu se vede bine in poza prinderea pe bara metalica la care faci referire, dar fata de priderea carligului la masina colegului @Cornel Mihailescu esti in avantaj, deoarece nu trece printr-un spoiler ci dedesupt!

Asadar se poate adapta aceea placa la care faceam referire! Pune te rog o poza mai indeaproape cu prinderea carligului, chiar mai multe si ne dam mai bine seama de ce si cum! Oricum nu este ceva de nerealizat!

Bafta in realizarea "proiectului" dorit! superok

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Nu-i masina mea cea din poza. hi
  

Eu doar am fotografiat azi aceasta masina ca sa-si faca o idee colegul nostru.:ascratch:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
14 minute în urmă, Cornel Mihailescu a scris:

Nu-i masina mea cea din poza. hi
  

Eu doar am fotografiat azi aceasta masina ca sa-si faca o idee colegul nostru.:ascratch:

 

Nu-i nici o problema, rectific: atunci ca masina data exemplu,  cu carligul din poza la care faceai referire! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Cred ca poti sa-i anulezi cuiul tau, si sa prinzi un brat cu bila detasabila ( in prinderea unde este cuiul tau) ...apoi sa vi cu placa respectiva 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radulea

Da, dar e lucrare destul de pretentioasa. Nu stiu pe cineva sa se bage, si sa si am incredere in rezultat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut,  hi
Parerea mea este ca daca ai schimba cuiul tau cu unul curbat
ce se lasa vreo 8-10 cm mai jos ar fi mult mai bine decat acum.:ascratch:
Desenul e cam...stangaci. Ideea conteaza....hahaha.

2016-09-14 10.34.21.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Nu trebuie dacat sa desfaci cuiul si montezi unul cu bila detasabila ( pe aceleasi prinderi) Ceva ca in poza 

image.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radulea
1 minute ago, Andrei Urucu said:

Nu trebuie dacat sa desfaci cuiul si montezi unul cu bila detasabila ( pe aceleasi prinderi)

Un link catre asa ceva? Eu nu am gasit pt. L200

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Nu cauta dedicat ....sfatul meu este sa mergi pe la dezmembrari cu, cuiul tau ( dat jos ) si sa cauti sa-vina pe aceleasi gauri ..

image.jpeg

Sunt o gramada de modele...si in general la SUV gasesti ( din aceleasi motive )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Radulea!

Si eu sunt de parere ca se poate rezolva cu un carlig curbat, acum nu stim exact cam de cati "cm" ar fi nevoie pentru coborare pentru a fi in acelasi plan carligul si cupla?

Dar si prelungind suportul de prindere prin adaugarea "ecliselor" de care faceam referire, care pot fi si sudate atat de suport cat si de bara de care sunt prinse, asta dupa ce au fost si prinse cu 2 suruburi si prin intermediul unor distantoare pentru a suplinii carligul si a mentine distanta!

Bunaoara cand am cumparat carligul pentru Tucson am primit in colet mai multe eclise! Ma tot intrebam :ascratch:cum vin montate toate, apoi am realizat ca de fapt kitul respectiv corespunde montarii pe toate modelele de Hyundai/ SuV, si priderea pe sasiul masinii difera la ele!

Chiar n-a fost greu deloc montatul mai ales ca mi s-a cerut 250 lei manopera!

Cum spuneam au fost mai multe piese din care au prisosit astea din pozele de mai jos!

Ei bine din asa ceva se poate realiza prelungirea in jos a suportului pentru carlig! Eu pot sa ti le trimit "moka", trebuind sa platesti doar transport, ori poate gasim ceva la "curieratul rulotistilor"? Tot nu-mi folosesc mie, asta daca crezi ca poti ori ai pe cineva care te poate ajuta!

Nu de alta dar sunt tratate special pentru asa ceva! Zic si eu, acum tu sti ce doresti! j;[

Apropo, daCa te uiti la imaginea pusa mai sus de catre colegul @Andrei Urucu, si acolo cele 2 piese de prindere sunt mai lungi, cu 2 randuri de gauri, prinderea carligului respectiv fiind pe verticala nu pe orizontala ca in cazul tau! Ceva de "genul respectiv" trebuie realizat si la masina ta!

 Bafta! nay

14303757_1138536656199385_1316560769_o.jpg

14303775_1138536572866060_1117782045_o.jpg

14303915_1138537209532663_242075048_o.jpg

14339989_1138537049532679_2061853231_o.jpg

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Uite am gasit varianta despre care incercam sa-ti povestesc -asa am avut eu pe masina - ( scuze poza este doar pt a vedea modelul ) Prinderea este asemanatoare cu ce ai tu-2 suruburi . dupa asta trebuie sa cauti o placa ca cea din a doua si a treia poza ..

 

Mult noroc @Radulea

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.