Mihaela B

Dilema Logan

9 postări în acest subiect de discuţie despre Dilema Logan

Dilema Logan

Mihaela B

Buna ziua,

as dori sa intreb ceva:Dacia Logan , motor de 1, 2 , masa proprie 1093 si remorcabila cu dispozitiv de franare 1100.O fi corect asa?

Mi se pare ciudat sa fie masina de 1100 si sa poata trage tot 1100.

Si ce rulota sa iau la asa masina?Vorba cuiva, abia se trage pe ea.

Ce greutate sa aiba rulota , 500-600 kg?

Si MMA cat de putin ca sa nu fie greutatea 1/1, am citit ca nu-i bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Exista destul de multe modele de rulote care sa aiba MMA-ul pana in 1000 kg.

Te sfatuiesc ca pentru Loganul tau, sa cauti o rulota care are o greutate proprie ce se incadreaza intre 550 si 700 kg cel mult, iar MMA sa fie undeva la 900 kg.

 

Daca doresti o rulota care sa aiba 750 kg MMA, trebuie sa te orientezi la modele fabricate pana in anii 1985.

Exista rulote si de 350 kg, dar nu intra in discutie avand in vedere valoarea de achizitionare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Anul 1985?Pana?Incredibil, dar pentru Logan 1, 6 care are MMA tot 1100?Ma gandesc ca fiind motorul mai mare trage mai usor, dar mma tot 1100?Pfff, Loganul tot Logan.Am vazut rulote mici de 600 kg 650kg si MMA pana in 900 kg, de exemplu Rulota Caravelair Bamba 330 Luxe, cu An fabricatie:1994 , 549 kg MMA 850 , m ati indruma spre asa ceva?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sigur ca da!

De aceea am si scris ca sunt multe modele de rulote, numai ca totul se rezuma la rabdarea si timpul de a cauta.

Nu uita, cum descoperi ceva, cu siguranta vei avea si raspunsurile noastre cu indrumarile necesare.

 

Poate nu ai citit Regulamentul, dar trebuie stiut ca pe acest forum se foloseste forma de adresare doar la persoana intaia.

Asa ca fara Dvs, domnul, sau alte apelative dintr-astea :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Hmmm, bine, fie.Iti multumesc pentru raspuns, si pentru ca ne ajutisuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Eu am luat rulota cand o tractam cu loganul. Rulota are 574 kg goala si 900 maxim si culmea :) are tot ce-i trebuie. 

 

Colegul @Radu Ionescu are logan 1.4 si cred ca are cativa ani :) de ruloteala

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela B

Deci sa incercam? Sa nu ne traga rulota pe noi :laughing:.Ma gandeam la Logan ca i mai avantajos, cu Bmw ul dau banii pe un sejur la pompatampModelul asta de Logan(2014) are motor de 1, 2, si cand citeam ca daca pui bagaje in el de abia se misca, nu intelegeam , Acuma stiu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

N-am ani de ruloteala, doar un an.

Rulota mea are mma 1000kg si proprie 615 dar am grija sa pun foarte putine lucruri grele in ea astfel incat nu cred ca depaseste 800 kg.

In talon, da, scrie ca pot tracta 1100 kg dar la rubrica Observatii zice "masa maxima autotren 2300 kg". Destul de ambiguu, neexistand termenul "admisibila", o interpretez ca masa maxima reala, adica daca ma cantareste pe sosea trebuie sa nu depasesc greutatea aia.

In schimb, am un prieten care are Logan 1, 2; desi zice ca are tot 75 CP ca si al meu cu 1, 4, am mers cu masina aia si mi s-a parut mult mai puturoasa.  Plus ca m-am uitat in talonul lui la observatii, la el scrie clar "masa maxima admisibila autotren = 2250kg" sau ceva de genul asta. Nu mai stiu mma-ul masinii lui dar stiu ca facusem un calcul si iesea ceva de genul max.750-800 kg mma-ul rulotei.

 

Altminteri, ce sa zic, Loganul 1, 4 trage decent rulota mea, lejer la campie, oleaca mai greut la munte dar merge. Consum ~9, 3 spre mare (pesemne din cauza ca permite mers constatnt cu 90), 8, 5 la munte, de unde trag concluzia ca nu greutatea influenteaza consumul ci viteza.

Modificat de Radu Ionescu
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Paul B.

   Are dreptate @Radu Ionescu - poți să tragi liniștită rulote cu 1100kg... n-o să meargă tare, va crește și consumul - dar n-ai să rămâi în drum, garantat.

   E bine totuși să nu depășești masele din taloane... controalele nu sunt dese, dar ca să fii tu liniștită... În 14 ani, am fost controlat de greutate de 2 ori, ambele în afară și pe autostradă - o dată în Elveția, la intrarea pe un pod în reparații (probabil era șubred, controlau pe toată lumea), altă dată în Germania (la sfârșitul verii, opreau numai rulote)...

   În Germania m-au prins peste limită. Trăgeam cu un Logan MCV (prima variantă, 1.5dci/68CP/1300kg remorcabili) - aveam 940kg pe roate din spate și 1670kg pe rulotă... amendă €200 pe loc... de-atunci chiar am grijă!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.