Andrei Strat

Sfaturi achizitie

43 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achizitie

Sfaturi achizitie

Andrei Strat

Salut!

  Numele meu este Andrei si am 26 de ani.  Eu si sotia suntem in UK din februarie 2015 si acum vrem sa cumparam o rulota si sa ne intoarcem in tara doar ca exista multe semne de intrebare.  

Problema nu este ce rulota sa cumparam, problema este cum procedam dupa.

Noi suntem veniti in Uk cu un Freelander Facelift TD4 2.0 inmatriculat in Romania . Problema in Uk este ca,  daca cumparam o rulota,  numarul de inmatriculare din spatele masinii se pune pe rulota, dar noi avem nr de Ro pe masina,  plus ca am depasit de mult cele 6 luni in care ai voie sa circuli linistit in tara asta fara sa se lege cineva de tine,  dar sa zicem ca scoatem nr de la masina si il punem pe rulota sa iesim din tara.  

Problema e dupa,  in Franta, Belgia, Germania, Austria, Ungaria si implicit Romania.  

Poate stie cineva cum trebuie sa procedez,  las numarul in spatele rulotei, imi trebuie asigurare pe rulota?

Sunt lucruri care nu le stiu si nu le inteleg si nu vreau sa ma trezesc ca ma opreste un mancator de carnati prin Germania sa ma intrebe de sanatate.  

Pe permis am B, C.  Stiu ca masa totala a ansablului masina+rulota nu trebuie sa depaseasca 3500kg, dar ca lungime nu este nici o problema,  sau daca are un singur ax sau doua?

 Poate a mai adus cineva o rulota din Uk si stie cum se procedeaza.  

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciurea Sorin

Salut Andrei , eu cred ca poti sa-ti achizitionezi ce-ti place din UK cu cat mai multe dotari, accesorizata fiindca gasesti la preturi ffbune iar de adus in tara plateste la careva sa ti-o puna pe un trailer si sa ti-o aduca e mai sigur si nu ai bataie de cap cu legile , iesi mai ieftin sigur .Exemplu stiu ca o masina de pe Belgia , Olanda o aduc cu 400-500 euro.Fa-ti calculele si intreaba la transportatori cat ar costa sa o pui intr-un tir, sunt multi care duc marfa in Anglia si vin gol.Decizia e la tine , bafta la achizitionare !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Doar o masina pusa pe platforma din uk pana in Iasi e 600£,  o rulota e mult mai scump.  Eu as vrea sa venim cu ea sa ne oprim prin diferite tari la intoarcere ca nu ne grabeste nimeni,  plus ca nu mai dam bani pe cazare etc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Normal ar fi fost sa ne saluti in Prezentare membru, dar te-ai prezentat aici si trecem cu vederea biggrin

 

Referitor la intrebarile tale, o varianta este sfatul dat de colegul @Ciurea Sorin

 

Din experienta personala, in situatia ca aduci rulota tractata, iti pot scrie ca nu vei avea niciun fel de problema prin tarile pe care le tranzitezi, mai putin Romania.

Dar si in Romania este cu dus-intors, fiindca din cate cunosc, ai voie sa tranzitezi tara din vama pana la destinatie cu numarul masinii pus pe rulota.

Dar cum in Romania exista destule personaje care nu le poti convinge ca ai dreptate cateodata, ramane sa te rezumi la cum vei avea norocul pe traseu.

Incearca si scoate o asigurare pe rulota, in situatia ca te opreste cineva in tara. "Afara" este luat in calcul ansamblul, nu doar vehiculul tragator si te poti deplasa pe asigurarea masinii.

 

Incearca sa te deplasezi cat mai corect pe intreg traseul si astfel nu te va oprii nimeni, niciodata. Respecta limitele de viteza, semnalizeaza depasirile si chiar incadrarea pe prima banda dupa ce depasesti, respecta pe ceilalti participanti la trafic si vei ajunge cu bine, fara probleme.

 

Succes si te asteptam cu detalii la venirea in tara!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Deci daca pun nr masinii pe rulota ar trebui sa nu fie nici o problema. Cu asigurarea de Romania se poate rezolva mai ramane de vazut in Uk,  cum scoatem tot ansamblul din tara. Referitor la rulota,  am citit pe forum ceva sfaturi de achizitionare si dupa ce sa ma uit sa nu fie probleme,  dar care e limita de kg si lungime care o pot tracta?  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Lungimea nu va conta (gandesc ca aduci o rulota normala si pe o axa), iar kilogramele trebuiesc calculate ca tot ansamblul sa nu depaseasca 3500.

Vezi cat are greutate Freelander-ul tau si calculezi diferenta.

Retine: nu ai voie sa tractezi o rulota pe doua axe doar cu B-ul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Parca spunea mai sus ca are si categoria C, legat de politie pe drum eu cand am venit din Olanda am dat doar de un echipaj pe la Budapesta, in rest "Liber colegu".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Am citit, dar C-ul nu intra in discutie, deoarece se accepta doar la o remorca tractata care sa nu depaseasca 750 kg. Eu asa stiu biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Mai citisem undeva ca lungimea ansamblului nu trebuie sa fie mai mare de 7m, pe site-ul guvernului... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Care guvern?

Nu trebuie sa te ingrijoreze acest aspect.

O rulota normala, asa cum am scris mai sus, se incadreaza intre 3, 50 m si 6, 50 m cel mult.

Nu ai cum sa gasesti o rulota care sa depaseasca aceasta lungime maxima si care sa fie pe o axa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

Eu stiu ca pentru rulota/remorca care depaseste 750kg ai nevoie si de categoria E.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Pai ...ai sau......... nu ai nevoie ??? :ascratch:
Aiastai ...intrebarea.tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

N-are rost sa mai reluam aici, in acest topic, aceiasi problema...Cine e interesat sa citeasca topicul respectiv...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Poti tracta o rulota daca masa totala a ansablului masina plus rulota nu depaseste 3500kg,  am 3 zile de cand numai asta caut sa fiu sigur ca nu o dau in bara.  Am gasit ieri o rulota,  am fost cu sotia si am vazut-o.  Este un Abi Jubilee Viceroy 1998.  Am cautat-o si in fund de rugina si umezeala,  functioneaza tot la ea,  e curata,  nu miroase a mucegai in ea si are si 5 locuri de dormit. 

received_1246379848719892.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Pai "sari" pe ea, ce mai stai! /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Am platit deja un avans,  mergem maine sa achitam toata suma :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Cu masina inscrisa in Ro si cu remorca cu "numere" false pe ea, in romania =dosar penal !! Singura varianta este masina de UK ( sunt pintre singurii care nu au acte la remorcile peste 750kg) Sfatul meu este sa rogi un prieten sau sa imprumuti o masina cu numere de uk si sa vi acasa cu rulota. Sa sti ca, costurile de a veni cu rulota pe roti din uk in tara, sar de 400£ 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Se fac acte la cumpararea unei rulote in Uk,  se inregistreaza in sistemul CRIS,  Central Registration and Identification Scheme.  Este singura metoda de a inregistra rulota pe numele tau,  si e documentul de care ai nevoie sa o poti scoate in afara tarii lor.  Romania o sa fie parcursa noaptea pentru a evita vreo patrula  mancatoare de gogosi. 

cris-logo.svg

Cat despre costuri,  sa venim in Uk cu Freelander-ul ne-a costat £300,  acuma de ar fi doar £400 cu rulota cu tot la intoarcere :)) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Poti incerca sa mergi la polite cu actele si sa scoti numere rosii pe care sa le montezi pe rulota la intrare in tara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

"Taking your Touring Caravan Abroad 

Travelling abroad with your caravan is a great experience; however, European (EC) Regulations in some mainland European countries require drivers to carry identification documents for road-going vehicles (i.e. tow car and trailer). Whilst not a legal requirement for UK caravans, we recommend that you carry your caravan registration document with you, in the event that you may be stopped by the authorities. The CRiS caravan registration document is proof that you are the registered keeper and are therefore entitled to use the caravan."

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Crezi ca politistii romani stiu de asa ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Strat

Si inca ceva.  Traseul nostru spre casa trece prin Gheorgheni,  Lacul rosu,  Cheile Bicazului. Aveti ceva recomandari in privinta drumului sau exista un traseu meu "usor"  fara sa ne abatem prea mult? Mergem spre Iasi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Cam greu drumul pe acolo, doar daca vrei sa vizitezi si zona.Pe unde intrii in tara?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Este doar o dovada de provenienta .. nu tine loc de certificat/imatriculat/ numere . crede-ma ca te joci cu focul ! In Romania iti fac dosar penal pentru circularea cu numere false 

 

Asta daca scapi de unguri 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.