Andrei Urucu

Peste 1000 mile cu lolota in spate,un concediu de povestit nepotilor

10 postări în acest subiect de discuţie despre Peste 1000 mile cu lolota in spate,un concediu de povestit nepotilor

Peste 1000 mile cu lolota in spate,un concediu de povestit nepotilor

Andrei Urucu

Dupa ce am rupt firul in 4 si am dezbatut toate ofertele de la greci, turci, spanioli sau mai stiu eu ce ne-a mai trecut prin cap, am hotarat!,   -"mergem cu lolota "  ..zise fiemea ...si asta a fost. Ne-am imbarcat sa plecam catre litoralul romanesc ..noaptea..gandindu-ne noi ca este mai liber drumul ( si este !!!!) In drum spre Bucuresti, ne-a venit ideea s-o cotim catre delta ....si bine am facut!

Dupa un drum de 9 ore ..cu pauza de 3 ore pe A2, am ajuns in camping Laguna Albastra Murighiol.

Cel mai tare camping, cu cel mai cumsecade si serviabil administrator de pensiune si camping, pe care l-am vazut in viata mea!!!! si nu exagerez.

Mancarea in locatie este asa cum trebuie sa fie ...fabuloasa....locatia este extraordinara ...o oaza de verdeata cu tot ce ai nevoie la nas si cu o piscina imensa pentru copii. Tot ce am avut nevoie sau am cerut ...s-a rezolvat !!

Chiar ma gandeam cum naiba ii gasesc astuia nod-in-papura  dar nu am reusit ! FABULOS!!!!
Dupa 4 zile in care am stat in rai ...am hotarat sa plecam catre mare...cu gandul sa stam urmatoarele 9 zile acolo. Dupa un drum de 2, 5 h, un drum incarcat de istorie si emotie (Murighiol-Babadag-Navodari) am ajuns in Mamaia nord, unde am dat de poarta iadului!!!!

Am intrat prima data in campigul Pirivoli - "partea mai salbatica" asa cum zicea un nene bronzat cu burta ..care era administrator ..Doamne!!! ....n-am intors niciodata ansamblul meu pe o alee asa de repede !!! cand am vazut mizeria si dezorganizarea din acea locatie ....

Am scos masinile pe bulevard ..si dai cu telefoanele sa cautam alt camping ...si am ajuns la Camping S sau ceva asemenator ...Parea civilizat de la poarta ...bariera, magazin la poarta ...na zic..hai ca parca parca ..Merg la receptie si ma intampina ce-l mai plictisit functionar public din lume !!!

Dupa ce am inghitit jumatate de folie de extraveral ...asta pt ca am aflat pretul ...am zis ..hai fie ...suntem la mare ...asta este ...am platit pentru 4 nopti ..pt ca atat mai aveam cash si am intrat in camping....

Dupa lungi negocieri cu toti toti toti cetateni cu numere aparent romanesti CV-00-ABC  care nu vorbea unul romaneste ...ma gandesc ca a fost oferta in Covasna la imatriculat ..ca altfel nu-mi imaginez cum 85% din camping aveau masinile imatriculate acolo si nu intelegea nimeni romana, am reusit sa ne campam!

Mi-am zis ...si la noi ( adica in sudul tari ) avem masinile cu numere de Bulgaria ...si nu stie nimeni bulgareste ...asta trebuie sa fie .. Problema este ca nici engleza nu vb ...dar sa trecem peste !
Au fost cele mai lungi 4 zile petrecute la mare ...nici in tinerete nu la tineam asa snur ..4 zile si 4 nopti ...ne dormite!  

Eee si o sa ziceti ca a dat distractia in noi.....noi cu copil de 3, 5 ani......nu ...a dat EColi ...cea mai tare bacterie ...zici ca este programata de casornicarii elvetieni ...fix la 1h hopa la WC ....si nu poti sa bei mai mult de 2-3 ml de lichid o data ...si de mancat .....mai bine nu!

Asa ca ne-am bagat piciorele in el de litoral si in ea de hazna neagra ( marea neagra ) si am plecat catre munte ...dupa 12, 5h petrecute in trafic ..am ajuns la Craiova, unde am dormit si noi o noapte si am mai schimbat garderopa, dupa care am plecat pe Cheile Oltetului, cu o gasca de oameni minunati.....de care chiar imi era dor si alaturi de care ne-am simntit minunat ! ...gata las pozele sa vorbeasca !!!

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpegDe la Haznaua Neagra nu am poze ...va dati seama ca nu aveam cum sa fac poze din WC! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Popa

Ma bucur pentru voi si sper ca ati scapat de "Electronic Coli". Imi dau seama prin ce aventura ati trecut daca ati strabatut toate formele de relief ale Romaniei :D Deabea astept sa ne intalnim sa povestim ...

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Frumos in Delta Andrei, ce preturi se practica pe acolo?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Eu am fost weekend-ul trecut pe 13, 14 si am plătit 40 lei, curent inclus. Intr- adevăr e minunat la Laguna Albastra.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru postare, detalii  si imagini Andrei! :-)

Nu stiu, dar anul asta pentru multi a fost unul cu peripetii in concediu.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@andrei123 poate ne vedem joi seara la o berica ...zicea si Persida sa iesim la o bere .Vb la tel .

@Andrei_81 in delta am platit 40 lei ( curent apa ) la mare 101 lei ( doi adulti rulota+masina) si ceva diazepam...

@Daniel-P... am citit ce-ai patit tu ...foarte nasol...a fost unul din motivele pt care am ales sa calatorim noaptea ( este mai rece asfaltul) . Ironia face ca, am mai intalnit rulotisti spre dimineata, pe A2 cu aceiasi problema ..(cauciucuri sparte la rulota).

Cred ca este zona crepusculara ...pe A2 se sparg cauciucurile !!! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Am mai descoperit niste poze ....enjoy!!

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Popa
15 hours ago, Andrei Urucu said:

@andrei123 poate ne vedem joi seara la o berica ...zicea si Persida sa iesim la o bere .Vb la tel .

Daca intalnirea ramane stabilita, ne vedem in mod sigur. Din cate stiu de la Persida, a ramas in jurul orei 18:00, locatia inca nu o stiu, dar ne auzim la telefon. Sa fie prezenta si Ingrid ca ne e dor de ea!!!

Modificat de andrei123

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@andrei123 asa facem!!

 

Acum, ca m-am mai linistit, sa va povestesc si despre locatiile in care am campat.

 

Camping Laguna Albastra Murighiol:

 

Pozitiv:

- locatia este extrem de ingrijita cu gazon in proportie de 90% si restul este un fel sort mai mare ...( se vede in poze)

- administratorul, Florin ...este genul de om .."totul se rezolva " !

- grupurile sanitare sunt rezonabil de aproape ..langa piscine ..si sunt curate !

-restaurantul locatiei este fabulos! mentionez ca am mancat decat preparate pe baza de peste ! 

-locatia este exact langa debarcader, de unde se pot face excursii pe dunare cu localnici din zona sau se poate apela si la Florin, care are 3 barci de 12 pers foarte ok! Pretul practicat este de 50 lei de pers adult; 25 lei copii intre 6-14 ani. ( asemanator cu se practica si la debarcader ) excursia dureaza 3 ore si nu au un traseu prestabilit - se merge in functie de aparitia pasarilor, inflorirea nuferilor....etc -

-exista si un loc de joaca pentru copii -gen - topogan , leagan ...

-alimentarea cu apa si curent este pe o latura a zonei de campat, - ceva mai departe- dar, daca nu ai ce-ti trebuie Florin te poate ajuta cu un furtun mai lung sau un prelungitor. 

-accesul se face destul de usor ..direct din strada principala

-pretul platit de noi a fost de 40 lei de echipaj

Negativ:

- in locatie se construieste ceva ( pe o latura a curtii) dar este delimitat si impresmuit tot spatiul cu plasa . La ora pranzului se sisteaza lucrarile care fac galagie ..pentru a nu deranja turistii..

Asta asa , sa zic si ceva de "rau" despre locatie .

 

M-as intoarce oricand acolo,  cu placere .....

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Urmatorul camping in care am stat este Camping S, situat in statiunea Mamaia N ( sat) 

 

Pozitive:

-situat aproape de atractiile statiunii

-imprejmuit si cu acces doar pe baza de legitimatie ( care era de fapt o hartie )

-are conexiuni suficiente la apa si curent

-grupurile sanitare situate central si suficiente pentru marimea locatiei 

- dusurile functionale si decente 

-restaurant, farmacie si magazin in incinta campingului

-posibilitate de a campa atat pe iarba cat si pe nisip si cu zone de umbra ( daca prinzi) 

-In dreptul campingului nu exista acea faleza care s-a construit acum, si accesul la plaja si mare se face direct din camping

-plaja arata ok si accesul in apa este lin ...potrivit pentru persoanele cu copii mici 

-pretul platit de noi a fost de 101 lei,  in care au fost incluse masina rulota apa curent si doi adulti 

 

Negative:

-apa nepotabila ( si mirosea urat )

-locul de joaca pentru copii este foarte prost pus ( undeva in spatele restaurantului unde nu-ti poti supraveghea copii si mai este si toata ziua in soare)

-aleia de acces auto in camping este foarte ingusta ...abia trec doua rulote, una pe langa cealalta , unde mai pui si bizonii care-si lasa masinile aruncate pe-acolo

-personalul este extrem de rigid si prost pregatit ...mai bine sa nu ai nevoie de iei

-meniu la restaurant este modest si nu foarte gustos ---dar scump!

-de la magazinul din incinta am mancat cele mai scumpe banane ..ever ..( au niste preturi....ho ho )

-locul de deversare al foselor este unul singur si situat destul de prost ( la intrarea in locatie ) Trebuie sa te plimbi cu "puturosul" dupa tine tot campingul.

-in ultima zi nu iti mai dau voie sa iesi cu masina din incinta si sa revii ...ai plecat .pa! nu mai intri

 

 

In cateva cuvinte s-ar putea spune ca este un camping "de mamaia" dar care poate fi destul de confortabil pentru unii in comparatie cu varianta mai ieftina din vecinatate, unde este haiducie ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.