Emi Sandulescu

Maine plecam in muntii Macinului

10 postări în acest subiect de discuţie despre Maine plecam in muntii Macinului

Maine plecam in muntii Macinului

Emi Sandulescu

Maine plecam in muntii Macinului, 3-4 zile. nu avem o tinta anume , dar avem cateva idei. Luncavita sau Greci ca zona de campare si obiective de vizitat lacul Iacobdeal, muntii Macinului, si poate un pescuit prin lacurile din zona. cine vrea sa  se alature e binevenit.la pranz ridicam ancora. suntem 2 adulti, 3 copii, 1 catel si o chitara. astept participanti cu idei. 0761675225

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Bravo, felicitari! :clapping:

S-aveti drumuri bune, vreme frumoasa si distractie maxima! superok

Si va asteptam cu impresii si ceva poze de pe unde-ati umblat.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emi Sandulescu

Multumesc!

Revin cu poze negresit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu ne ramane decat sa te asteptam :)

 

Vreme minunata si distractie pe masura!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emi Sandulescu
On 11.08.2016 at 4:33 PM, emi sandulescu said:

Maine plecam in muntii Macinului, 3-4 zile. nu avem o tinta anume , dar avem cateva idei. Luncavita sau Greci ca zona de campare si obiective de vizitat lacul Iacobdeal, muntii Macinului, si poate un pescuit prin lacurile din zona. cine vrea sa  se alature e binevenit.la pranz ridicam ancora. suntem 2 adulti, 3 copii, 1 catel si o chitara. astept participanti cu idei. 0761675225

Revin cu poze si cu informatii.

Sa o luam cu inceputul...

Am ajuns in localitatea Greci, unde am fost ghidati catre un centru de informare si vizitare. Nu ma asteptam la asa investitie in zona, dar surpriza, acolo ne-a intampinat chiar directorul centrului si ne-a vorbit aproape 1 ora despre flora si fauna din zona, ne-a fost si ghid in centru de vizitare unde poti vedea elemente interactive cu flora si fauna din zona , dar si cu obiceiurile , ocupatiile si costumele localnicilor, romani, greci, aromani, turci, lipoveni , rusi...

Tot directorul centrului ne-a ghidat catre o zona de campare intr-o padure de stejar la poalele muntilor, in Muntii Macin sunt cam 11 trasee turistice din care cateva pentru biciclete si unul ecvestru din Cerna.

Am colindat pe munti 2 zile si la plecare , in drum spre casa am trecut pe la lacul Iacobdeal, un lac format intr-o cariera de granit. Foarte multi turisti la lac si in lac. dar atat cu scrisul las pozele sa vorbeasca.

IMAG1483.jpg

IMAG1521.jpg

IMAG1479.jpg

IMAG1522.jpg

IMAG1484.jpg

IMAG1480.jpg

IMAG1481.jpg

CAM00642.jpg

CAM00657.jpg

CAM00663.jpg

CAM00669.jpg

CAM00676.jpg

IMAG1486.jpg

Modificat de emi sandulescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Am fost si eu o data pe acolo cu gandul sa ma urc pe varful Pricopan pentru a putea vedea Delta Dunarii de sus, dar nu am reusit!Am mers cumva prin partea de nord a muntiilor(Nifon-Luncavita) si pe urma la mijlocul padurii am facut stanga, dupa care am urcat cu masina pe un drum de pamant destul de abrupt, prin munte, dar am renuntat, necunoscand zona!

 

 stuWGFg.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice

Salut,  

Si eu am fost cu rulota anul asta in Muntii Macin, respectiv localitatea Greci. Fiind prima ieaire cu rulota am preferat sa stam intr-un camping pe care vi-l recomand cu toata inima. Turtle camp se numeste si este situat la intrarea in Greci. Tariful ti-l stabilesti tu functie de cat de bine te-ai simtit, dai cat vrei.

Din pacate nu am prins o vreme extraordinara fiind Aprilie, dar am reusit sa facem si un traseu pana pe vf Tutuiatu dupa doua zile de aclimatizare :)))). 

Chiar imi doresc sa ne intalnim vreodata pe undeva pentru ca si eu pe unde plec imi iau chitara. 

Concediu placut in continuare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Foarte frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.