MihaiValentin

Intrebari diverse despre rulote

11 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebari diverse despre rulote

Intrebari diverse despre rulote

MihaiValentin

Salutare, am o prietena care pleaca cu famila intr-o vacanta cu masina si rulota si vreau sa ma asigur care sunt masurile de siguranta si legale de a face acest lucru de aceea va supun atentiei urmatoarea intrebare:

    In timp ce masina tracteaza rulota(deci este in miscare) ai voie sa stai/dormi in rulota ? (La scoala de soferi , cei drept pentru categoria B, nu am auzit de nimic legat de asta, deci unde gasesc mentionat acest lucru?)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Pana sa primesti un raspuns, acceseaza Prezentare membru, saluta-ne si dupa care vom mai vedea.

Este normal cand intri undeva sa dai un "buna ziua", nu consideri ca asa este corect?

:-)

 

Referitor la intrebarea ta, nu are voie sa stationeze nicio persoana in rulota in momentul deplasarii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Te salut Mihai, pot să întăresc si eu acest lucru la care a răspuns Viorel nici in autorulote ( camper) nu ai voie sa dormi , aceasta având locuri in spate prevăzute cu centuri de siguranța care trebuie folosite in timpul mersului.Afara sunt amenzi ff.mari pentru lucrul acesta și in unele state chiar închisoare , deci conformează-te ! Drumuri bune !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MihaiValentin

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Totusi as vrea sa stiu unde scrie acest lucru in legislația rutieră daca ma puteti ajuta.Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Scrie AICI

Se pare ca doresti sa ignori mesajul meu, dar totusi ai pretentii la un raspuns.

Nu cred ca este corect tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@MihaiValentin, daca doresti sa te documentezi, te invit sa citesti Regulamentul OUG 195 din 2002 actualizat privind circulaţia pe drumurile publice si in care te rog sa urmaresti 

Art. 148. – Se interzice conducătorului de autovehicul sau tramvai:

4. Să transporte persoane în caroseria autobasculantei, pe autocisternă, pe platformă, deasupra încărcăturii, pe părţile laterale ale caroseriei, sau persoane care stau în picioare în caroseria autocamionului, pe scări şi în remorcă, cu excepţia celei special amenajate pentru transportul persoanelor.

 

Acel site este un forum in care toate articole pe aceste teme sunt actualizate atunci cand apare o modificare a legislatiei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MihaiValentin

Mulțumesc inca o data !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Poate ca este tarziu dar am sa va spun ce am patit eu in Germania

Lucrez la o firma de tractari si duceam o masina in Germania, in masina de pe platforma era prietena unui prieten pe care o duceam la el in Germania, pe autostrada am fost oprit de politia germana am fost verficati amandoi si nu a fost nici o problema ca ea statea in masina de pe platforma

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

    Salut, as vrea sa dezvoltam un pic subiectul de mai sus pentru ca eu nu am inteles inca daca e legal sau nu sa dormi intru-un campervan sau motorhome in timpul deplasarii. Banuiesc ca nu este legal dar atunci stau si ma gandesc in cazul autocarelor care tranziteaza Europa au de obicei 2 soferi, unul conduce si celalalt doarme si apoi rolurile se inverseaza, ei de ce au voie sa doarma in timpul deplasarii? As putea forta un pic intrebarea si in cazul soferilor de TIR , care in anumite cazuri fac la fel, unul conduce si celalalt doarme.

Chiar as putea forta mai mult  cu argumentele pro...in cazul banalului autobuz de multe ori am fost nevoiti sa stam in picioare, deci fara centura .Nu cred ca ar fi placut ca in momentul in care esti in autobuz, in picioare sa ai un accident. Deci are cineva idee unde si in care lege se face referire la asa ceva pt ca in cazul 

 

Art. 148. – Se interzice conducătorului de autovehicul sau tramvai:

4. Să transporte persoane în caroseria autobasculantei, pe autocisternă, pe platformă, deasupra încărcăturii, pe părţile laterale ale caroseriei, sau persoane care stau în picioare în caroseria autocamionului, pe scări şi în remorcă, cu excepţia celei special amenajate pentru transportul persoanelor.

 

Nu cred ca se pot include si campervan-urile sau motorhome-urile, pt ca daca ne gandim acestea sunt amenajate special pt transportul persoanelor, mai ales ca in tari ca Anglia centurile din spate sunt optionale. Daca ati putea face trimitere la ceva link-uri , legi care specifica regulile pentru cazul de mai sus ar fi minunat.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
20 minute în urmă, Dan Marius a scris:

acestea sunt amenajate special pt transportul persoanelor,

Asta spune și legea .... dar nu culcate în pat ci pe scaune și asigurate cu centurile de siguranță ... la fel ca și într-un autoturism .... la noi sunt obligatorii și centurile din spate dintr-un autoturism și cele din autorulotă

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Legea nu specifica ca in cazul campervan-urilor nu poti dormi in pat , mai ales ca in unele tari centurile din spate nu sunt obligatorii . E doar o presupunere a noastra dar nu se specifica clar!

Ce facem atunci cu soferii de autocare care dorm in pat? Eu presupun ca tu ai dreptate dar as vrea sa gasesc unde scrie clar si nu lasa loc de interpretari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.