Ursu Florin

Ajutor priza masina

15 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor priza masina

Ajutor priza masina

Ursu Florin

Buna seara,

de ceva vreme ma dau cu masina tatalui meu, un Renault Laguna 2 din 2005.

Priza masinii este cu 13 pini.

Carligul a fost demontat de pe masina, dupa ce anul trecut in noiembrie cineva m-a lovit destul de rau in parcare (de aceea tatal meu a plecat cu masina mea in Germania).

Eu am remontat carligul acum ceva vreme, dar nu si priza acestuia (care este cu 13 pini).

Astazi am desfacut mochetele din portbagaj in cautarea cablului taiat. L-am gasit, acesta are 16 fire, dar am gasit unul rosu (cel mai gros din priza) care pleaca doar pana intr-o mufa care pare ratacita pe acolo.

Eu cred ca acest cablu este pentru alimentare frigider.

Atasez o poza cu mufa respectiva.

Repet, cablul pleaca din priza masinii pana intr-o mufa ascunsa sub mochetele laterale din portbagaj.

 

Multumesc!

 

13874658_1151814758222111_27410037_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Urucu

Capatul celalalt este montat in priza? Daca da, verfica diagrama prizei cu 13 pini si identifica pinul respectiv. Asa poti sa-ti dai seama ce alimenteaza ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Da, capatul celalat este montat in priza, maine  o sa identific pinul respectiv.

Multumesc pentru sfat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Uite aici schema electrica pentru priza cu 13 pini, poate te ajuta.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Buna seara, astazi am terminat de legat priza la masina. Conform schemelor  pe care mi le-ati dat mai sus firul care sta in aer ar fi 6, dar nu cred pentru ca stopurile pe frana imi merg, asa ca tind sa cred ca este 10, pentru ca cablul este si 2.5. La masina am o priza cu 13 pini ( atasez poza ), din curiozitate am desfacut astazi stecherul si la rulota ( care la fel are 13 fire legate acolo ) dar nu se potrivesc una la alta fara adaptor pentru 7 pini. In concluzie, cablul pe care il am in aer cu siguranta este de la pinul numarul 10 de pe priza, cred ca asta ar trebui tras direct la baterie nu ?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat si depsre priza masinii si stecherul rulotei.

Multumesc!

13650445_1152482901488630_2133681459_n.jpg

13672096_1152482811488639_886058161_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Priza de la masina si stecherul de la rulota sunt cu 13 pini ambele, dar diferite ca model ( Jaeger la masina si WeSt la rulota). Cu adaptorul de 7 pini iti vor functiona la rulota doar luminile de circulatie ( stopuri spate si lampi gabarit). Sfatul meu este sa pui pe masina o priza WeSt cu 13 pini. Vei putea folosi fara probleme si alte remorci cu care in general au stecher cu 7 pini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Iugi

Salutare! Ma puteti indruma si pe mine la un service sau un electrician bun autorizat la care sa imi monteze si mie priza pe masina?

Multumesc!

Din cate am inteles rulota care urmeaza sa o cumpar are priza(stecher) tip Jãger.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Te putem indruma @Ionut iugi, dar nu crezi ca trebuie sa ne cunoastem mai bine?biggrin

Ai intrat intr-o comunitate si este normal ca oriunde in lumea asta, cand intri undeva sa si saluti, iar sectiunea Prezentare membru este creata cu acest scop.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Iugi

Asa este, de salutat am salutat, si am spus cate ceva in cealalta postare numai ca sunt putin presat de timp, azi dimineata am cumparat carligul, mai exact nu am o jumatate de ora de cad am plecat de la omul respuctiv si tot azi trebuie sa rezolv si treaba cu priza pt ca mi-am luat un liber special pt treaba asta. Maine sunt la servici 24h si vineri trebuie sa merg sa vad ce fac cu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

De unde pot cumpăra o priza WeSt la mașina?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
On 14.10.2016 at 22:34, Ursu Florin a scris:

De unde pot cumpăra o priza WeSt la mașina?

Nimeni nu știe?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mulțumesc mult @Radu Ionescu , întrebarea mea este dacă se leagă firele la ca în priza pe care o am acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.