Daniel P

Ghinion sau neglijenta?

17 postări în acest subiect de discuţie despre Ghinion sau neglijenta?

Ghinion sau neglijenta?

Daniel P

Asta m-am intrebat si eu si pana la urma am aluns la concluzia ca e vorba doar de neglijenta si una foarte mare din partea mea...

Motiv pentru care am considerat de cuviinta sa va povestesc si voua patania mea, pentru a nu trece si voi printr-o astfel de experienta foarte neplacuta...

Nu stiu cati dintre noi am acordat atentie vechimii anvelopelor si nu ne-am rezumat decat la faptul ca arata foarte bine, fara sa verificam data fabricatiei, acel DOT cu 4 cifre care indica saptamana si anul fabricatiei...Eu recunosc ca nu si am platit cu varf si indesat aceast lucru.

Joia trecuta pe A1 plecam in concediu spre mare fericit, relaxat, mergeam cu 80-90 Km/ora si pe la km 60 am auzit o bubuitura puternica ca un foc de arma...M-am uitat in oglinda si din roata mea stanga de la rulota iesea fum si bucati de cauciuc erau imprastiate pe asfaltul incins de cele 38 grade cat imi indica termometrul de la bord. Speriat, am oprit relativ repede in vreo 70-80 m si am tras pe banda de urgenta...Mi-am zis ca asta e, anvelopa veche, asfalt incins, ghinion, am pus roata de rezerva si mi-am continuat drumul spre Corbu gandindu-ma ca va trebui musai sa schimb anvelopele la intoarcerea din concediu...

Socoteala gresita, pentru ca la km 198 am auzit o a doua bubuitura, de data asta pe partea dreapta...Nu-mi venea sa cred ce se intampla, n-am avut parte de o explozie auto in viata mea si acum la interval de o ora, am avut parte de doua...

Mi-am zis, om mai ghinionist ca mine nu exista, dar pana la urma mi-am dat seama ca nu e vorba decat de neglijenta din partea mea, atat si nimic mai mult...Pentru ca m-am multumit cu faptul ca aratau bine cele doaa anvelope, aproape ca noi, dar ele erau coapte de trecerea timpului

Am tras din nou pe banda de urgenta, am decuplat rulota, am pus rotile in portbagaj si viteza la Constanta pentru a cumpara anvelope si a le monta la o vulcanizare...Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc inca o data colegilor @StefanCornel Gabor si @liviu oprea din Constanta pentru amabilitatea si tot sprijinul acordat ! nay

La vulcanizare, surpriza maxima - Anvelopele mele erau fabricate in 1998, deci aveau 18 ani si rulota 1999, deci erau ale ei, originale...:ascratch:

De aceea, sfatul meu e sa verificati fiecare ce vechime au anvelopele voastre de pe rulota si sa nu va multumiti doar cu faptul ca arata bine,  pentru a nu trece prin ce am trecut eu...

Atasez si cateva poze cu ce a ramas din ele dupa explozie, nu va mai spun ca s-a distrus si podeaua in jur de 20 / 20 cm pe fiecare parte, asa ca luati aminte dragi colegi!

 

 

IMG_2344.JPG

IMG_2346.JPG

IMG_2347.JPG

IMG_2368.JPG

  • Like 1
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Personal iti inteleg momentele prin care ai trecut, fiindca eu unul am patit o astfel de "experienta".

Am detaliat in topicul Intamplari-Peripetii cu rulota.

 

Cu asemenea calduri ale zilelor noastre si cu un asfalt extrem de incins, trebuie neaparat luate in calcul anvelopele rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da, acum nu mai am stress, ca mi-am cumparat 185 - 14C...

Insa mi-am facut de lucru cu reparatia podelei si mi s-au spart si aripioarele laterale pe care nu stiu daca le gasesc pe undeva...tamp

IMG_2369.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Pff, probabil ca in situatia ta as fi fost si eu acum, am avut mare noroc cu un nene de la rar, care m-a atentionat ca sunt coapte si ca risc in orice moment sa raman cu rulota pe burta.

Si ale mele aratau ca noi, insa se pare ca batranetea isi arata coltii la un moment-dat.

Printre primele investitii in rulota au fost un set de anvelope noi si o pereche de jante din aliaj.

Drumuri bune tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo tie! :clapping:

Eu m-am concentrat pe alte imbunatatiri si am neglijat tocmai acest aspect, foarte important dupa cum se vede si dupa paguba pe care a produs-o...biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

De curiozitate: cele care au explodat erau "C"-uri ? Eu cred ca nu !!
A doua problema: cred, dupa cum arata dupa explozie, ca au fost cauciucuri-reesapate ? Asa este?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Cu totii cred ca ne concentram pe imbunatatiri, mai ales dupa ce ne inscriem pe forum si vedem ce isi mai iau colegii.

Bine ar fi sa nu uitam si de roti, frane, sunt foarte importante pt siguranta noastra si a celor din jur...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
22 minute în urmă, costica V. a scris:

De curiozitate: cele care au explodat erau "C"-uri ? Eu cred ca nu !!
A doua problema: cred, dupa cum arata dupa explozie, ca au fost cauciucuri-reesapate ? Asa este?

 

Nu, nu erau C-uri... erau cauciucurile ei originale, foarte greu de gasit Kumho 195-70-R14

Nu cred ca erau resapate, probabil asa arata dupa explozie orice cauciuc, nu stiu...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Daniele, cele din poze chiar sunt "descaltate" !! "Partea de rulare" sa desprins prea uniform de
cauciuc si pe toata circumferinta !!
Cred/sigur au fost reesapate. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Or' fi fost, nu stiu...eu asa am cumparat-o, sunt primul proprietar in tara si rezerva este la fel.../.;

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Si inca ceva, n-am intrat deloc in balans in urma exploziei asa cum ma asteptam...e drept ca nici viteza mare n-am avut si am oprit usor, n-am franat brusc...

In fine, sa fie invatatura de minte si pentru alti colegi, ca pentru mine a fost destul...nay

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Daniel, imi pare rau de ce ai patit mai ales ca a fost inceputul concediului pe care l-ai asteptat atata timp.

Si eu anul trecut am inlocuit anvelopele de la rulota care nu erau C uri cu unele de Dacia papuc 175/r14C

 

Modificat de petre s

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Imi pare tare rau pentru ce ai patit, din fericire rultoa mea a primit "gume" noi cand am cumparat-o din Olanda. Acum e bucurie mare ca nu ati patit ceva, tu si familia ta, in rest orice lucru se repara ( mai greu cu sanatatea ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel.Gabriela

Din pacate, ne zgarcim sau negliam de cele mai multe ori . Imi pare rau pentru incidentul pe care l-ai avut.

Modificat de Gabriel.Gabriela

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Daniel bine ca sunteți sanatosi ca plasticurile si ce s-a mai rupt le faci, dar cu viata nu te joci asta trebuie sa ne dea de gândit la toți care plecam in concedii in formula complectă cu toată familia practic ce avem mai drag si sfânt pe lumea asta.Pe cand te întorci din vacanța sa facem un punct pe forum cu roșu CE VERIFICAM ÎNAINTE DE A PLECA IN CONCEDIU si sa adaugăm fiecare dintre noi câte un lucru pe care il consideram necesar, asa nu sari peste si nu uiți.Concediu plăcut fără peripeții in continuare si relaxare ! Toate urările de bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Daniel-P, si eu regret ce ti s-antamplat!

Bine ca n-a fost mai rau, vorba romaneasca!

In schimb eu am pierdut ambele capacel Nu au fost legate, dar nici n-au sarit niciodata pana acum!

Inca eu am schimbat anul trecut anvelopele la rulota, nu erau vechi chiar destul de noi dar am pus "C-uri", nu noi, sh DOT 5WE4.

Nu mai stiu acum ce an reprezinta, mi-a spus vanzatorul atunci, poate cunoaste vreunul din colegi ce an reprezinta?

Aici nu am gasit: Numar DOT anvelope

Cert ca nu sunt coapte, sunt destul de ok!!

 

13781795_1951826131710813_6801410182995048219_n.jpg

13716120_1951825685044191_7656077455521309661_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

Buna ziua dragi colegi !

 

NU ma bucur de patania colegului nostru deloc, dar vin si eu cu o intrebare :

- Avand in vedere ca circulam mai mult la temperaturi ridicate , nu credeti ca mai bine ar fi sa punem in anvelope AZOT si nu aer ?

La foarte multe camioane care circula atat la noi cat si afara in axa fata se pune azot . La foarte multe caravane este azot .Avand in vedere ca volumul in cauciucurile noastre nu este atat de mare  eu consider ca merita . Nu am auzit inca de un cauciuc umflat cu azot sa explodeze  sau sa produca pagube atat de mari 

cu deosebita stima 

Vacante placute  si drumuri bune din Ardeal tuturor colegilor

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.