Teo Paul

Cablul de alimentare rulota

30 postări în acest subiect de discuţie despre Cablul de alimentare rulota

Cablul de alimentare rulota

Teo Paul

Buna si bine v-am gasit!

Incep cu o intrebare oarecum prosteasca. Rulota mea nu a venit cu un cablu de curent; Am cautat si mi s-a spus ca e in functie de cati pini ai. Eu am 7 pini. Am inteles ca e nevoie de un cablu cu 7 fire inauntru. De unde se achizitioneaza cablul necesar? Si cati metrii ar fi indicat sa achizitionez?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

Cablu de curent ... de care ? Cel care se infige in priza masinii ca sa ai lumini de drum, sau cablul de legare la reteaua de 220V din camping ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

Cel care leaga rulota de reteaua din camping.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

este un banal cablu cu 3 fire (prelungitor). Eu am cumparat un cablu de 3m, i-am pus la un capat stecher CEE (cumparat din Dedeman), iar la capatul celalalt un stecher normal. Toata smecheria asta o pun la un prelungitor de 50m ca sa ajung la caseta din camping daca e mai departe

 

 

later edit: am pus stecher CEE pentru ca rulota asta are in exterior, priza CEE

 

Inca un later edit: NU se leaga la stecherul cu 7 pini pe care-l bagi in priza masinii !!!

ar trebui sa ai asa ceva pe undeva in exteriorul rulotei

priza 001.jpg

priza 002.jpg

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

Inseamna ca aia la care am sunat sunt tembeli! Multumesc frumos de raspuns, ma apucase groaza cand ma gandeam cablu 7 fire 20 ron metrul x 25-30 metrii!!

Cum este mai bine cablul de 50 m sau cablu plus prelungitor?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

tot un drac. Daca mai folosesti cablul de 50m si la altceva (cum e cazul meu), mai bine separate, altminteri daca este doar unu, si care va avea stecher CEE, nu-l poti folosi decat la rulota.

Pe cel scurt l-am facut asa scurt ca sa stea sub rulota "cuplajul" intre cele doua, la adapost de ploaie.

Vad ca ai tot Chateau, presupun ca priza aia trebuie sa fie tot asa, intr-o nisa acoperita de un capac (negru la a mea)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

Da, am priza. Si am primit si cap CEE cadoul cand am cumparat-o. Asa ca maine ma prezint la Hornbach pt cablu si stecher! :):):)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

cel care ti-a zis de cablul cu 7 fire a inteles mai mult ca sigur ca vrei sa schimbi cablul cu stecherul care se cupleaza la masina...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

Eu am incercat sa le explic ce doresc, dar de obicei barbatii nu prea aud ce spune o femeie cand e vorba de scule si echipamente :):):)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

Asta este un invertor? 

20160720_193025.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salut Teo incearca si pune telefonul in laterala lui unde are o eticheta si fa o poza sa vedem indicatiile tehnice.De obicei inverterele au un culer (ventilator)pe ele la partea de tranzistori de putere caci aia se incalzesc, daca si asta are atunci sigur este, daca nu s-ar putea sa fie un redresor cu stabilizator si cu toate pentru a incarca /descarca/opri descarcarea la 11v ca protectie la baterie.Astept poza ta si mai vorbim.Toate urarile de bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

Multumesc Sorin, maine postez poza. Ieri seara am dus Bombonica langa Bucuresti si trebuie sa ajung la ea pt poza. 

Cu aceasta ocazie am ajuns la concluzia ca trebuie sa cimentez intrarea in curte daca vreau sa intru cu Bomboana acolo. Asa ca momentan se odihneste prinn vecini :)) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Neata

Sa aveti in vedere ca unele campinguri au doar prize pt.stechere CEE nu si pt. cele normale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AlexP

@Levi N Salut.

Poti, te rog sa detaliezi un pic? Exista campinguri in Romania unde nu au decat prize CEE, sau vorbeai de campingurile din Europa/Turcia?

 

Merci,

Alex

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare @AlexPhi
In cele 5 campinguri din Romania in care am fost eu ...toate aveau majoritatea prizelor normale ca acasa.
In Franta erau prize CEE. Asta in campingul Paris-Est. j;[

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AlexP

Merci de raspuns,

Insa pentru toti cei care vor mai citi topicul asta spune-mi te rog exista in Romania macar un singur camping care sa aiba exclusiv prize CEE si sa nu aiba macar adaptoare pe care sa le ofere spre utilizare clientilor?

 

Intreb pentru ca ma tot gandesc daca ar trebui sa am un adaptor in rulota sau nu.

Modificat de AlexP

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@AlexP cu siguranta este necesar sa ai/avem la rulota un asemenea "adaptor".
Sa stii ca poti sa-l confectionezi singur, nu este f. dificil: un metru de cablu cu doua
stechere la capete.
Sau poti sa-l cumperi de la Exis.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Exista in Hornbach acest adaptor la 36 lei.

Sau il poti confectiona tu, nu este o inginerie. Ca si costuri, cam tot pe acolo ajungi

64.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Seara buna Nea Costica , am citit topicul si vreau sa spun ca eu am cumparat din Dedeman , raftul de electrice /prize. Numai bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Salut Sorine ! Mai, electricile/prizele inteleg (!?!?), dar cu raftul ce-ai avut, ce-ai facut cu el,
la-i montat in rulota ??? (:amuzat::amuzat:)
Seara buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Eu când  cumpăr , cumpăr nu mă joc !:amuzat:  Ca ardeleanu , cand a pierdut trenul , lasă că o să mi-l cumpăr pe-al meu să nu-l mai pierd , asa si eu!

Modificat de Ciurea Sorin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AlexP

Cablul CEE - stecher mi l-am facut singur in 10 minute (trebuia sa mai iau o pauza ca se incalzea  berea). Nu e o problema sa il fac, ma intrebam doar daca am ce face cu el in Romania, adica o chestiune ce tine mai mult de lene.

 

Merci,

Alex

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@AlexP,  hi
Ai sau.... nu ai ce face cu acel cablu in Romania ....i-al frate dupa tine ca nu cere de mancare si nu se stie niciodata cum ai nevoie de el.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
On ‎21‎.‎09‎.‎2016 at 20:00, Cristian Popa a scris:

Salutare,

Exista in Hornbach acest adaptor la 36 lei.

Sau il poti confectiona tu, nu este o inginerie. Ca si costuri, cam tot pe acolo ajungi

64.jpg

 

Am avut azi drum prin Hornbach, mi-a placut cum arata si am cumparat si eu acest adaptor, sa fie acolo.../.;

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.