Elenadenisa

Problema amortizor cupla protap

24 postări în acest subiect de discuţie despre Problema amortizor cupla protap

Problema amortizor cupla protap

Elenadenisa

Buna dimineata!

Am o rulota Fleetwood Garland din 92', tocmai ce am achizitionat o si mi am cam luat țeapa, dar asta este, problema mea cu ea este ca atunci cand plec de pe loc si la franare se aude un zgomot puternic ma impinge in fata apoi inapoi in spate.

Eu cred ca este amortizorul pentru ca il pot misca eu liber sus jos adica e mort, dar problema este ca ea are sasiu produs de un soi englezesc nici decum al ko sau knott.

Cu ce as putea inlocuii amortizorul incat sa se potriveasca?

Cei de la al ko au zis ca trebuie sa inlocuiesc cu totul, la fel si knott

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin F

Doar crezi, hi sau este sigur telescopul ???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa
1 minut în urmă, Florin F a scris:

Doar crezi, hi sau este sigur telescopul ???

Eu sunt aprox sigura , un amortizor nu ar trebuii sa poata fi impins cu mana libera asa usor el e praf 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

Daca este telescopul, roaga pe cineva sau chiar tu sa masori vechiul telescop in poziția închis si in poziția deschis si gata treaba , il găsești pe aici la băieți care vand din dezmembrare rulote sau nou .:sr:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa
3 minute în urmă, Florin F a scris:

Daca este telescopul, roaga pe cineva sau chiar tu sa masori vechiul telescop in poziția închis si in poziția deschis si gata treaba , il găsești pe aici la băieți care vand din dezmembrare rulote sau nou .:sr:

Sper sa fie asta si nu altceva, oricum este praf toata 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

Fara sa imi fac reclama, daca vrei o poti aduce la Brasov, unde noi ne putem ocupa de reparati si intretinere , dar asta este o discutie in privat deci ne putem auzi la un telefon.

Te rog sa verifici daca protapul ( partea de cuplare) nu este cu regulator, adica  are la spate un sistem de doua piulite pentru reglare uzura sau ceva asemnator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

Nu face zgomot doar daca este telescopul stricat , pot fi mai multe chestii defecte, pentru inceput incearca sa gresezi protapul , vezi cu ce schimba situatia. daca axul este uzat rau( are joc)il simti la mana , daca axul este uzat atunci si sistemul de cuplare are uzura, Atentie e foarte periculos sa circuli cu aceste probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa
10 minute în urmă, Florin F a scris:

Fara sa imi fac reclama, daca vrei o poti aduce la brasov unde noi ne putem ocupa de reparati si intretinere , dar asta este o discutie in privat deci ne putem auzi la un telefon.

Te rog sa verifici daca protapul ( partea de cuplare) nu este cu regulator , adica  are la spate un sistem de doua piulite pentru reglare uzura sau ceva asemnator.

as pune niste poze dar vad ca nu merge 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Elenadenisa, incearca si descopera pe sasiul de la rulota o eticheta, ceva, pentru a sti ce model este.

Daca nu reusesti sa adaugi imagini, deoarece cred ca le ai salvate in dimensiune mare, trimite-le pe adresa de email contact@forumrulote.ro, si le voi adauga eu.

 

@Florin F, nu iti faci reclama cand doresti sa ajuti, ca doar aceste este unul din rolurile acestui forum.

Daca detii un service, incearca si posteaza pentru a sti mai multi unde sa apeleze in situatia ca au nevoie de ajutor.

Asta numai daca doresti sa faci public acest fapt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa
3 minute în urmă, Viorel a scris:

@Elenadenisa, incearca si descopera pe sasiul de la rulota o eticheta, ceva, pentru a sti ce model este.

Daca nu reusesti sa adaugi imagini, deoarece cred ca le ai salvate in dimensiune mare, trimite-le pe adresa de email contact@forumrulote.ro, si le voi adauga eu.

 

@Florin F, nu iti faci reclama cand doresti sa ajuti, ca doar aceste este unul din rolurile acestui forum.

Daca detii un service, incearca si posteaza pentru a sti mai multi unde sa apeleze in situatia ca au nevoie de ajutor.

Asta numai daca doresti sa faci public acest fapt.

V am trimis pozele pe e mail multumesc!

Rulota este Fleetwood Garland 148-4, an 92 , 1100 greutate max autorizata, are cupla cu un surub vertical unul orizontal, puntea este compusa din tevi patrate nu rotunde, si va pot da seria de la sasiu daca asta ajuta cu ceva

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

amortizor-cupla.jpgamortizor-rulota.jpgamortizor-protap.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

Pentru acest moment este mai corect sa vizionez discut si sa ajut dacă se poate. Service-ul de rulote zona Brasov va fi anunțat public la momentul când este complect utilat si pregătit pentru cea ce se numește service de rulote. Mulțumesc de sprijin si incurajare.

din cate cunosc eu la acest an de fabricatie trebuie sa aiba acel mod de reglare uzura . te rog sa verifici, in spate la cuplajul protap, sub acel plastic si cauciucul acordeon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Elenadenisa, trebuie neaparat demontata acea protectie de plastic si masurata distanta prinderilor telescopului pe sasiu.

Acea distanta difera in functie de greutatea unei rulote.

Totodata incearca si contacteaza si pe cei de aici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa
1 minut în urmă, Viorel a scris:

@Elenadenisa, trebuie neaparat demontata acea protectie de plastic si masurata distanta prinderilor telescopului pe sasiu.

Acea distanta difera in functie de greutatea unei rulote.

Totodata incearca si contacteaza si pe cei de aici

Am vorbit deja cu cei de acolo au Zis ca nu se poate schimba doar telescopul , sa pun al ko daca ea are alta marca englezeasca pt ca nu se potriveste 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

o poza fara plasticul acela de protectie ar ajuta enorm

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa

o sa revin cu o poza fara acel plastic , ma apuc sa demontez 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

sincer la greutatea descrisa de tine acest cuplaj arata destul de rau , sfatul meu este sa al inlocuiesti complect , cu siguranta gasesti si la pret bun. Nu trebui sa cauti doar pe siteuri de rulote. Cauta si pe remorci este acelasi sistem, important este sa fi in siguranta. 

pentru a fi mai usor de discutat poti suna la 0742818051, Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Elenadenisa Mai greu la rulotele  vechi sa nu gasesti probleme. Se rezolva toate , nu dispera . hi

    

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa

Sunt cam dezorientata. Am fost la cei de la Knott la service si s-ar putea sa o duc acolo pentru o constatare. 50 lei pe zi cazarea,  plus constatarea, sa vedem.

Mentionez ca am dat 2000 euro pe rulota asta, fara niciun banut negociat, inmatriculata in Romania, are multiple lovituri in colturi pe rama aceea ornamentala, este sparta asa si refacuta cu kit de fibra dar la misto.

Frigiderul nu-i merge decat pe 12 v,  podeaua pe dedesubt e in regula si inauntru, doar ca fostul proprietar i-a pus parchet si s-a umflat, la usa dulapului e putin sparta.

Deci sunt putin dezamagita, am acceptat toate defectiunile si tipul m-a pacalit pana si cu partea tehnica. Am descoperit chestia asta abia cand am plecat si actele erau facute.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Asta se intampla cand cumperi in necunostinta de cauza.

Pasul deja l-ai facut, acum nu-ti mai ramane decat sa rezolvi problemele descoperite.

 

Te rog sa pastrezi acest topic doar pentru problema amortizorului din protap.

:-)

 

Daca respectivul care ti-a vandut rulota se ocupa cu vanzari, poti posta in Atentie, samsari ! si sa-i faci reclama pe care o merita biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin F

Ai facut poza fara capacul de protectie ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa

Nu inca pentru ca n am reusit sa l scot fara sa l deteriorez , cred ca am nevoie de putin ajutor o sa chem pe cineva 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Elenadenisa
On 15 iulie 2016 at 10:11, Elenadenisa a scris:

Buna dimineata!

Am o rulota Fleetwood Garland din 92', tocmai ce am achizitionat o si mi am cam luat țeapa, dar asta este, problema mea cu ea este ca atunci cand plec de pe loc si la franare se aude un zgomot puternic ma impinge in fata apoi inapoi in spate.

Eu cred ca este amortizorul pentru ca il pot misca eu liber sus jos adica e mort, dar problema este ca ea are sasiu produs de un soi englezesc nici decum al ko sau knott.

Cu ce as putea inlocuii amortizorul incat sa se potriveasca?

Cei de la al ko au zis ca trebuie sa inlocuiesc cu totul, la fel si knott

Dragi prieteni tin sa va anunt ca am rezolvat problema, am dus o in service la Knott in Dobroesti unde am schimbat toata partea cu sistemul de franare si cupla , se pare ca era o problema la amortizor , sabotii de franare si protap

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Care a fost suma finala investita pentru toate aceste operatiuni? biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.