Georgematasa

Ajutor pentru un incepator

12 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor pentru un incepator

Ajutor pentru un incepator

Georgematasa

Doresc sa va spuneti o parere despre o rulota: award daystardin 1990, un pat mare, centrala termica, apa calda, cadita de dus, frigider, aragaz, cuptor, rulouri cu plase de insecte, cort, antibalans, mma 880 kg, relativ bine intretinuta, 2300E. Detin un golf 4 din 2003, 1.9 tdi, 101 cp, mma 1300kg si permis categoria B. Am fost si am vazut-o, urmeaza sa fac verificarea tuturor optiunilor sambata viitoare, pentru ca proprietarul nu este in Iasi pana atunci. Eventual,  daca este cineva din Iasi care este dispus sa mearga cu mine sa o verificam (mai ales centrala termica) fac o cinste mare. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Din ce am putut vedea din partea de reclama, ar fi ceva demn de a fi luat in seama. Pretul este atractiv. Trebuie insa verificata amanuntit daca intr-adevar nu are infiltratii si/sau podea putreda. Citind prin forum poti sa afli punctele susceptibile si cum pot fi ele mascate, "acoperite" de catre vanzatori. Atentie si la centrala termica (am inteles ca incalzirea este realizata prin vehicularea unui agent termic, de obicei lichid, prin corpuri convectoare).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Georgematasa

Propietarul a cumparat- o in 2012 din Olanda, este preot si nu prea a folosit-o.

La o prima vedere nu am observat nimic care sa- mi trezeasca suspiciuni. Nu mirosea urat in ea, am verificat pe la colturi, pe sub banchete, am desfacut sacii cu cortul si am bagat nasul in ei, mobilierul nu este desprins, in baie nu este desprins tapetul.

Nu in ultimul rand, ii place si sotiei, insa singura mea strangere de inima este ca avem doi copii, de 2 si 9 ani si ar trebui sa incapem toti in acelasi pat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Georgematasa

 

cred ca v-ar fi mult mai comod cu o rulota cu doua spatii de dormit, copii cresc repede si un singur pat este incomod si in configuratia actuala. Nu cred ca veti pleca prea des fara copii, iar ei vor fi sigur incantati de viata de rulotist. Chiar daca o cumperi pe aceasta, daca va va place acest gen de turism veti dori sa o schimbati. Deci , mai bine va ganditi atent la ce aveti nevoie, ce puteti sustine financiar, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Georgematasa

    Din punct de vedere pret- calitate, daca totul functioneaza pe ea, cum zice proprietarul, este o optiune de luat in calcul?

Eu inca nu am vazut o alta englezoaica, fie ea si mult mai noua (an 2000), la pret sub 3000 E, fara probleme. In general rulotele aduse din Anglia, vin cu diferite probleme pe care vanzatorii incearca sa le repare sau sa le acopere, in functie de seriozitatea si priceperea fiecaruia.

Rulotele aduse de proprietari si tinute cativa ani sunt foarte putine la vanzare. 

 

    O alta rulota pe care am vazut-o si care este de luat inseama

Rulota Knaus

    Este adusa de proprietar, folosita si pastrata in conditii bune, nu are boiler si nici instalatie de apa calda, mobilierul este bine intretinut, peretele de la baie dinspre canapea a fost desprins (este taiat tapetul in acea zona). Chederele, geamurile, frigiderul arata bine.

In exterior aspectul general este bun. In partea din fata, sub compartimentul pentru butelie, in ambele parti, pe o portiune de aprox. 15 cm podeaua este afectata de apa.

Tot in partea din fata, la imbinarea partilor laterale cu cea din fata,  aproximativ 30 cm  incepand de jos, se vede silicon pus in exces si o probabil lemnul in acea zona este afectat, pentru ca nu este o prindere ferma.

Nu stiu daca este o problema foarte mare, am incercat sa vad daca este afectata podeaua si in interior in acea zona, insa sub banchete este pus suplimentar o mocheta de exterior care este mai rigida si nu pot  apasa(trebuie desprinsa?).

Mentionez ca nu sunt strain de lucrul cu lemnul, o fac din placere si nu din necesitate, am si ceva scule...

Nu stiu daca pretul cerut este unul corect.

Multumesc mult pentru ajutor!

  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Georgematasa, oricat te-ai pricepe sa lucrezi cu lemnul, tot bani vei baga in ea!  Gandeste-te la materiale, multe ore de lucru, si mai mult, nu stii ce mai gasesti la demontare. Sfatul meu este,  sa fugi de rulotele cu probleme de genul asta! Daca ai nevoie de dus (apa calda), incearca sa gasesti o rulota cu cabina de dus imbracata in plastc/pvc, altfel vei avea sigur probleme cu etansietatea cabinei de dus. 

Legat de englezoaice, ai dreptate partial, serviceul in UK este foarte scump (manopera), dar iei nu lucreaza cu second-hand, pun numai piese noi, care costa. Si de multe ori ajung sa le vanda, decat sa bage o gramada de bani intr-o rulota. Eu mi-am cumparat rulota din UK la un pret foarte bun, doar pt ca nu functiona truma si pompa la wc. Toate le-am reparat in doua zile,  cu "doua beri" si un prieten priceput ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Georgematasa

Andrei, la Award este imbracata cabina de dus in partea de jos pana la aprox. 1m, mai sus se poate adapta ( au dat unii colegi solutii aproape profi). Legat de reparatie sunt constient ca totul se face cu bani, timp si multa pasiune. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Este recomandat sa fugi de rulotele cu infiltratii. Niciodata nu vezi pana nu desfaci cat de mult a afectat apa. Este mult mai bine, din punctul meu de vedere, sa iei o rulota "beton" , chiar fara instalatie de apa calda si sa o amenajezi tu in timp. O rulota ingrijita si neafectata de infiltrati te va duce multi ani fara probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Corect...Ai rabdare, cauta si gaseste o rulota fara niciun fel de infiltratii si cu doua posturi de dormit pentru ca ai si 2 copii si mai tarziu s-ar putea sa-ti para rau si sa fii nevoit s-o schimbi!

Restul dotarilor conteaza mai putin, poti sa le rezolvi pe parcurs...Bafta! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Georgematasa

Multumesc mult pentru raspunsuri

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.