Alex I.

Schimbare neoane cu LED pastrand corpurile vechi

23 postări în acest subiect de discuţie despre Schimbare neoane cu LED pastrand corpurile vechi

Schimbare neoane cu LED pastrand corpurile vechi

Alex I.

Am zis sa sharuiesc indeletnicirile mele din ultima perioada, si anume, schimbarea tuburilor de neon din corpurile interioare de iluminat cu LED.

Le-am dat jos de pe tavan, am scos tot ce tinea de neoane (neoanele, droserele, etc.) am pastrat intrerupatoarele si firele.

Banda utilizata este:

- SMD-uri 5050

- 60 LED-uri per metru

- non-water proof

- consum/putere (caci nu stiu exact ce anume specifica producatorul 10-14W).

- culoare: pure white (adica alb pur, nu alb cald)

 

Pentru fiecare corp, fie ca avea un neon sau doua, am aplicat 2 fasii de cate 30cm de LED-uri, deci in total 60cm de led-uri.

Din cum se vede din imagini, cele doua fasii sunt legate la un cap intre ele , ca sa aiba curentul continuitate, iar la una din fasii am legat firele care vin din intrerupator. Daca e de interes o sa pun poze si dupa montarea in rulota cu ele aprinse desi nu stiu cat de relevant va fi - la prima vedere sunt mult mai luminoase decat neoanele si e posibil sa intrerup la un moment dat una din fasii - vom vedea.

 

Costul rolei de banda LED este de 75 RON / 5m.

 

Pe langa adezivul de pe spatele benzii, care desi tine foarte bine, se va usca si de la caldura se va dezlipi, am mai pus puncte de cyan acrilat din loc in loc si am dat cu niste activator sa se lipeasca instant.

 

ANS3Cop.jpg

NJ4XpLC.jpg

 

qvFBPMA.jpg

 

CyHFa4w.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Lumina mai multa la un consum mult mai mic.../.;

Daca ai realizat lipiturile ca lumea, eliminand orice risc de a face scurt " + " si " - " , ai facut treaba buna...Felicitari! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Sunt foarte ok ledurile si dau o lumina placuta.

Cu cateva remarci:

- pretul este foarte mare 75lei/5m.

Vezi aici BANDA LED 5050 60 BUC-M INTERIOR

- peste lipituri eu am pus silicon cald, care este un bun izolator electric, ceva de genul Pistol de lipit silicon la cald mare

- firele (din prima poza corpul din mijloc) arata urat :) .

Era mai estetic sa dai mici gauri in plasticul corpului, iar firele sa treaca prin acele orificii, si abia apoi sa le lipesti in capatul benzii de leduri, sa vada cat mai putin din fire.

 

Fara suparare   :):):) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iri

Bravo!

Poate ne faci poze si cu efectul. Cati wati ai in total?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan

Si eu am facut aceasta modificare, am vrut sa pastrez ''look-ul'' original al rulotei. Intr-un corp de neon am pus un rand de led-uri si in al doilea am pus 2 randuri. M-am gandit ca poate uneori vreau mai putina lumina asa ca atunci folosesc doar cel cu un rand de banda. Am folosit led-uri cu lumina alba mai calda. Rezultatul e super OK, imi place mai mult decat lumina neon-ului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Sugerez celor care isi modifica corpurile de iluminat si le doteaza cu banda LED:

Benzile sa fie asezate pe tabla de aluminiu (sau profile extrudate, eventual corniere sau U) pentru a disipa caldura (deloc neglijabila, mai ales la 5050 = 3 LED-uri intr-o capsula !);

Asigurarea fixarii benzilor sa se faca cu capse pentru hartie (dupa ce s-au practicat gauri cu burghiul de 1mm). Costul este neglijabil si fixarea foarte buna si durabila. Lipiciul 3M de pe banda este o iluzie.

Precum am mai scris cu alta ocazie, recomand sa se foloseasca intrerupatoare cu 2 pozitii active (nu se vor mai folosi cele existente), care vor permite utilizarea lampii pe 2 niveluri de iluminare. Veti fi surprinsi cat de confortabila va fi lumina ambientala cu un consum de numai 10% din cel nominal al benzii ! Intensitatea maxima se va folosi numai atunci cand anumite activitati in rulota reclama un iluminat puternic.

Temperatura de culoare a benzilor se alege dupa gustul fiecaruia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Nu am folosit capse si nu am schimbat nici intrerupatoarele originale - totul arata si functioneaza la fel, doar ca mai multa lumina cu un consum mult mai mic.

Scuzati calitatea pozelor - sunt facute special fara blit si fara compensare de expunere, special ca sa se vada cat de cat lumina generata.

 

Banda are vreo 10W/m iar eu am folosit fix 1, 8m in total pentru 3 corpuri diferite, cate 60cm pt fiecare corp. Deci 6W per corp, fata de 16W per corp inainte. Daca aprind toate corpurile, consum 18W - iar inainte de modificare: 48W.

 

3mEm4j3.png

NJZW4fa.png

daRHbi9.png

în urmă cu 6 ore, Cristian Popa a scris:

Salutare,

Sunt foarte ok ledurile si dau o lumina placuta.

Cu cateva remarci:

- pretul este foarte mare 75lei/5m.

Vezi aici BANDA LED 5050 60 BUC-M INTERIOR

- peste lipituri eu am pus silicon cald, care este un bun izolator electric, ceva de genul Pistol de lipit silicon la cald mare

- firele (din prima poza corpul din mijloc) arata urat :) .

Era mai estetic sa dai mici gauri in plasticul corpului, iar firele sa treaca prin acele orificii, si abia apoi sa le lipesti in capatul benzii de leduri, sa vada cat mai putin din fire.

 

Fara suparare   :):):) 

Nu ma supar deloc - si firele nu se vad :) Nu am niciun capac transparent - toate sunt translucente.

Nu cumpar banda de pe internet ci direct de la importator pentru productie publicitara - nu am fost efectiv sa o cumpar, am luat de la birou ce mi-a placut :) .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Felicitari pentru lucrarea facuta. @Alex I.
O treaba buna ...consum mic si intensitate luminoasa mare.
superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Multumesc Cornel!

 

Am mai schimbat si becul cu incandescenta de pe lateralul rulotei (cel exterior).

Am pus doua module, a 1, 44W/buc, fiecare avand cate 6 LED-uri 5050. Sunt si waterproof - incastrate in rasina. La birou le folosim pentru casete luminoase de exterior si tin ani de zile, aprinse in fiecare noapte.

 

La final e o poza cu doua LED-uri de aceeasi forma ca si becul cu incandescenta. Nu au fost bune. Cel care are 2 led-uri mari se aprindea ok si facea ceva lumina, dar nu destula iar cel cu 4 led-uri si radiator este de tip CANBUS - am descoperit ca sunt de fapt pentru masini mai noi care au sistem de detectie cand se arde un bec pe frana sau semnalizare. Sunt facute in asa fel incat sa consume la fel de mult curent ca si corespondentul incandescent iar energia in plus consumata sa o transforme in caldura - de-aceea are si radiator. Oricum nu se aprindea aproape deloc, nu stiu de ce. Am doua bucati si niciunul nu merge. Daca-l alimentez cu un alimentator de 12v merge, dar la rulota nu.

 

Firele le-am lasat asa lungi ca s-ar putea sa pun inca 2 module sau sa mai leg o bagheta exterioara de LED-uri care sa-mi lumineze cortul.

 

km93Onj.jpg

 

z9UW00L.jpg

 

PQSghed.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan  Stoica

scuzati intrebarea dar la neoanele de la rulota ai 12v sau trebuie modificat ceva  si imi puteti spune ce modificari se fac eu am demontat un neon si acolo nu ai decit 2 fire

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salut @boby2008, in primul rand ai primit un mesaj de la @Viorel pentru schimbarea numelui, pe care vad ca  il eviti. Forumul are un REGULAMEN, pe care ar fi trebuit sa il citesti si sa il respecti ;) :-)

Nu cred ca ai nevoie de mai mult de 2 fire pentru banda cu led, ai un + si un -, de 2 fire ai nevoie :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan  Stoica
în urmă cu 7 ore, Ursu Florin a scris:

Salut @boby2008, in primul rand ai primit un mesaj de la @Viorel pentru schimbarea numelui, pe care vad ca  il eviti. Forumul are un REGULAMEN, pe care ar fi trebuit sa il citesti si sa il respecti ;) :-)

Nu cred ca ai nevoie de mai mult de 2 fire pentru banda cu led, ai un + si un -, de 2 fire ai nevoie :) 

Eu am pus o intrebare simpla pa cele 2 fire ce tensiune am , am 12 volti sau mai trebuie modificat ceva

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Daca tu nu stii ce tensiune ai pe cele 2 fire la rulota ta, noi ar trebui sa ghicim?

Daca nu stii sa le masori, sau macar sa te uiti sa vezi ce scrie pe tuburile cu neon ( 12V sau 220V) pune macar o poza sa ne putem da seama despre ce ar putea fi vorba, ca nu suntem ghicitori...fiecare rulota are specificul ei si instalatiile difera de la un model la altul...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@boby2008, corpurile de iluminat cu tuburi fluorescente existente in rulota pot fi alimentate la 220v AC si/sau la 12v DC. Depinde de ceea ce a gandit constructorul la realizarea instalatiei rulotei respective. Tuburile fluorescente sunt IDENTICE la ambele tipuri de lampi, diferenta constand in modul de alimentare a tubului (prin starter si drosel sau starter electronic la cele conectate la 220v AC; varianta la 12v DC avand in constructie un invertor ridicator de tensiune).

Deci, daca vrei sa te lamuresti cu ce tensiune se alimenteaza lampa respectiva, poti afla incercand iluminatul FARA ca rulota sa fie conectata la retea, cu alimentare NUMAI din bateria de acumulatori. Cel mai corect ar fi sa masori cu un voltmetru tensiunea la firele ce intra in lampa, dar, pentru neinitiati, este buna si prima metoda (desi, daca nu prea ai abilitati pe la "electrica", nu stiu cum vei putea face modificari...).  Daca lampa este cu alimentare la 12v DC, vei elimina invertorul, tuburile, vei pastra intrerupatorul si vei conecta direct banda cu LED-uri. Daca lampa este conectata la linia de 220v AC ea va fi modificata in acelasi mod cu diferenta ca NU va mai fi alimentata la firele existente (care se vor izola !), ci se vor trage separat fire cu 12v DC, din instalatia corespunzatoare a rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan  Stoica
10 minute în urmă, Mihnea Stoenescu a scris:

@boby2008, corpurile de iluminat cu tuburi fluorescente existente in rulota pot fi alimentate la 220v AC si/sau la 12v DC. Depinde de ceea ce a gandit constructorul la realizarea instalatiei rulotei respective. Tuburile fluorescente sunt IDENTICE la ambele tipuri de lampi, diferenta constand in modul de alimentare a tubului (prin starter si drosel sau starter electronic la cele conectate la 220v AC; varianta la 12v DC avand in constructie un invertor ridicator de tensiune).

Deci, daca vrei sa te lamuresti cu ce tensiune se alimenteaza lampa respectiva, poti afla incercand iluminatul FARA ca rulota sa fie conectata la retea, cu alimentare NUMAI din bateria de acumulatori. Cel mai corect ar fi sa masori cu un voltmetru tensiunea la firele ce intra in lampa, dar, pentru neinitiati, este buna si prima metoda (desi, daca nu prea ai abilitati pe la "electrica", nu stiu cum vei putea face modificari...).  Daca lampa este cu alimentare la 12v DC, vei elimina invertorul, tuburile, vei pastra intrerupatorul si vei conecta direct banda cu LED-uri. Daca lampa este conectata la linia de 220v AC ea va fi modificata in acelasi mod cu diferenta ca NU va mai fi alimentata la firele existente (care se vor izola !), ci se vor trage separat fire cu 12v DC, din instalatia corespunzatoare a rulotei.

multumesc mult dar eu cum stiu unde este invertorul , eu stiu ca o lampa neon trebuie sa aiba un cablaj pentru ca nu este un bec

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
17 minute în urmă, Bogdan2008 a scris:

multumesc mult dar eu cum stiu unde este invertorul , eu stiu ca o lampa neon trebuie sa aiba un cablaj pentru ca nu este un bec

Esti mortal, pe cuvant :) 

Un mare LIKE de la mine :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

... Mmda...doh Pai, stimate coleg @Bogdan2008, invertorul se afla in interiorul corpului de iluminat (lampa). Este un mic circuit (cam 40/20 mm) pe un PCB si comporta un mic traf (ridicator) pe ferita, unul sau 2 tranzistoare (functie de model) si cateva piese pasive. La aceasta placuta este conectata alimentarea cu 12v DC (un fir trece prin intrerupataor) si pleaca 2 fire catre tubul/urile CFL. Aceasta placuta (invertorul) trebuie inlaturata. Incerc sa gasesc unul ca sa pun o poza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Eu cred ca l-ai bagat si mai rau in ceatza @Mihnea Stoenescu...:laughing:

Colegule @Bogdan2008, nu toti ne pricepem la electrica si nici nu e obligatoriu sa ne pricepem toti...unii avem habar mai mult, altii mai putin sau deloc, ceea ce e normal.../.;

De aceea, sfatul meu e sa inviti la tine un electrician auto sau un coleg rulotist cu un pic de experienta ca sa te ajute... alta solutie nu vad tinand cont de faptul ca, dupa cate observ, "electrica" e un taram necunoscut pentru tine...doh

Nu trebuie sa te superi... asa cum am spus, nu toti ne pricepem la un domeniu anume si nici nu e obligatoriu...Bafta! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan  Stoica
31 minute în urmă, Mihnea Stoenescu a scris:

... Mmda...doh Pai, stimate coleg @Bogdan2008, invertorul se afla in interiorul corpului de iluminat (lampa). Este un mic circuit (cam 40/20 mm) pe un PCB si comporta un mic traf (ridicator) pe ferita, unul sau 2 tranzistoare (functie de model) si cateva piese pasive. La aceasta placuta este conectata alimentarea cu 12v DC (un fir trece prin intrerupataor) si pleaca 2 fire catre tubul/urile CFL. Aceasta placuta (invertorul) trebuie inlaturata. Incerc sa gasesc unul ca sa pun o poza.

 

 

Multumesc mult ar fii foarte bine daca ati putea sa puneti o poza  si scuzati mult ca sint asa  dar sint si eu la inceput in ale rulotei ,    ma pricep un pic dar ceva ajutor nu strica

multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Din pacate nu am gasit decat o sursa in comutatie (starter electronic - de care am amintit anterior) folosita la corpurile de iluminat alimentate la 220v AC de 8W. Invertoarele folosite in corpurile alimentate la 12v DC se pare ca le-am aruncat. Oricum, nu este mare diferenta ca aspect, numai ca sunt mai mici, cam la 1/4 din lungimea primelor.

Fotografie0250.jpg

Cred ca sfatul colegului @Daniel P este de luat in seama...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan  Stoica
20 minute în urmă, Mihnea Stoenescu a scris:

Din pacate nu am gasit decat o sursa in comutatie (starter electronic - de care am amintit anterior) folosita la corpurile de iluminat alimentate la 220v AC de 8W. Invertoarele folosite in corpurile alimentate la 12v DC se pare ca le-am aruncat. Oricum, nu este mare diferenta ca aspect, numai ca sunt mai mici, cam la 1/4 din lungimea primelor.

Fotografie0250.jpg

Cred ca sfatul colegului @Daniel P este de luat in seama...

Multumesc mult

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan  Stoica
On 1/11/2017 at 14:29, Mihnea Stoenescu a scris:

... Mmda...doh Pai, stimate coleg @Bogdan2008, invertorul se afla in interiorul corpului de iluminat (lampa). Este un mic circuit (cam 40/20 mm) pe un PCB si comporta un mic traf (ridicator) pe ferita, unul sau 2 tranzistoare (functie de model) si cateva piese pasive. La aceasta placuta este conectata alimentarea cu 12v DC (un fir trece prin intrerupataor) si pleaca 2 fire catre tubul/urile CFL. Aceasta placuta (invertorul) trebuie inlaturata. Incerc sa gasesc unul ca sa pun o poza.

 

 

 

Multumesc mult si raman dator de o bere am fost unde am rulota si mi am dat seama desfacind neonele cum este treaba eu am instalatia pe 12v si invertorul este pe lampi

Oricum daca ne intinim sint dator de o bere ca sinteti singurul coleg de forum care mi ati explicat mai in detal

Multumesc mult

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Asa este, unele invertoare sunt conectate si sustinute de chiar pinii tubului fluorescent. Multumesc si... spor la treaba !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.