Dan Sebastian

Închidere rulota

10 postări în acest subiect de discuţie despre Închidere rulota

Închidere rulota

Dan Sebastian

Când am cumpărat rulotă, nu am verificat închiderea. Proprietarul mi-a dat o cheie, dar nu era cea potrivită.

Am găsit un lăcătuș care și-a dat "doctoratul" cu cheia respectiva. A zis că a vrut să-și demonstreze lui ca poate.

Totuși nu am reușit să o montez pt ca încă nu i-am înțeles modul de funcționare.

Rulota este un Esprit Charisma din 1986, cu închidere clasică. Intr-un cerc se învârte un element de plastic iar în mijlocul ei este butucul.

A rezolvat cineva o problema asemănătoare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Trebuie sa completezi partea din fata a inchizatorii cu tot ce a fost pe ea, ma refer la acel arc si siguranta care fixeaza yala si o montezi prima, dupa care vi cu partea din spate (din interiorul usii rulotei) si o fixezi pe stiftul (acel tamburus) care va face legatura intre cele doua (partea din exterior si cea din interior),  el fiind cel care transmite comanda de la una la alta pentru actionarea inchizatorii, fie din cheie, fie din parghia existenta pe inchizatoare la interior.

 

Daca nu reusesti, ma poti suna.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Sebastian

Mulțumesc dl. Viorel. Cred că nu o am completa. Nu am arculet. Stiftul presupun că e în partea din spate acel pin de metal care se poate mișca în interior sau exterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Acel stift face o miscare semicirculara pentru a actiona mecanismul amplasat pe interior.

Daca nu o ai completa, poti comanda aici, fiindca observ ca este doar 63 lei.

 

P.S. incearca si adreseaza-te fara "domnul" in forum, asa cum se cere in Regulament referitor la formula de adresare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Sebastian

Ok.

Care este codul piesei, pt. ca eu nu am reușit să o găsesc ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sunt mai multe coduri, in functie de grosimea usii, motiv pentru care ti-am atasat aceasta imagine

 

yale.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Paul

A demontat cineva o astfel de yala de inchidere? As fi vrut sa vad care sunt pasii. La rulota mea nu reusesc sa incui si as vrea sa nu stric nimic in procesul de demontare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
La 10.05.2016 la 8:13, Viorel C. a scris:

Sunt mai multe coduri, in functie de grosimea usii, motiv pentru care ti-am atasat aceasta imagine

 

yale.jpg

Bună seara! Văd această postare de prin 2016. MI-ați spune unde găsesc astfel de yale? Tocmai am demontato pe-a mea și a sărit un arc din interior pe care nu-l mai pot pune la loc!

Mersi frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salut,

Poate te ajuta asta: incuietoare.

 

O seara faina!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
Chiar acum, Cristian Popa a scris:

Salut,

Poate te ajuta asta: incuietoare.

 

O seara faina!

Multumesc mult! Trebuie doar sa masor maine grosimea usii pentru că nu stiam că sunt pe grosimi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.