Ovidiu S.

Demontare mobila rulota

5 postări în acest subiect de discuţie despre Demontare mobila rulota

Demontare mobila rulota

Ovidiu S.

Va salut!

Am vazut ca mai multe persoane de aici au facut diverse reparatii la rulote si am nevoie de sfatul vostru.

Am o rulota, prima, care necesita reparatii pe o laterala intreaga.

Am tot cautat pe net cum se desface mobila, dar nu gasesc nimic.

Ca sa ma apuc de treaba, trebuie sa dau mobila jos, dar nu-mi dau seama cum este prinsa.

E din interior spre exterior, dar nu se vad capetele suruburilor.

Are cineva idee cum au prins englezii astia mobila de perete?

Rulote este o englezoaica, swift challenger 1992.... Sper ca nu am postat aiurea, fiind la prima aventura de genul...

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut @Ovidiu S.!

Mobila de la rulota ta este montata inainte de a se atasa plafonul caroseriei.

Este prinsa in niste capse de sarma si practic este imposibil sa o demontezi fara sa nu distrugi plafonul.

Nu stiu ce au gandit cei care au proiectat aceste modele de rulote, dar probabil au considerat ca nu trebuie sa desfaci mobila vreodata tamp

 

Zilele acestea am fost prezent la cineva care efectua dezmembrarea totala a unui astfel de model de rulota si am descoperit chiar ca multe module de mobila nu se pot scoate in habitac decat daca dai un perete jos, sau plafonul. Total aiurea!

Nu stiu cum sa te incurajez sa faci lucrarea, dar sper sa o rezolvi fara prea mari batai de cap.

Succes!

 

Atasez o imagine cu clemele ce sustin mobila in plafon.

 

P.S. postarea am mutat-o, dar nu este o greseala si sper sa te acomodezi cu sectiunile in forum.

 

cleme.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

probabil ca, pentru a obtine o greutate cat mai mica a rulotei, mobila este gandita sa contribuie la rigiditatea suprastructurii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu S.

Multumesc. Nu am vrut sa deschid tipic nou pt chestia asta. Am vazut ca acolo au postat cei cere se pricep si am zis sa fac o intrebare. Legat de mobila, nu se vad capse, dar se vad suruburile care ies din mobila si intra in perete. Din int in ext. Problema este ca nu se vad capetele ca sa le pot desface. Si ma pricep ceva la mobila, dar asta-i ciudata. Sa fie oare prinsa o rigla de lemn pe perete, in suruburi si apoi sa vina mobila clipsata, sau culisanta de sus in jos. Si sus sa fie cu capsele de care spuneti....?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu S.
In ultima ora, Radu Ionescu a scris:

probabil ca, pentru a obtine o greutate cat mai mica a rulotei, mobila este gandita sa contribuie la rigiditatea suprastructurii.

Probabil. Mobila este ca un panou sandvish, iar suruburile ies din ea si se prind in structura peretelui. Dar cum au fost prinse acolo? este marea intrebare...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.