Alex I.

Sfaturi pentru primul drum intr-un camping

51 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi pentru primul drum intr-un camping

Sfaturi pentru primul drum intr-un camping

Alex I.

Ziua buna la toata lumea!

 

Consider ca este necesar un topic/post, sticky, pentru incepatori, privind primul drum intr-un camping. Nu am gasit raspunsuri la intrebarile de mai jos nici la zona "probleme tehnice" nici la zona "initiere rulotist incepator".

 

Cu amabilitatea si experienta voastra, poate facem un mic ghid pentru rulotistii incepatori privind camping-urile europene (in special cele din afara tarii) deoarece consider ca sunt mai standardizate si un pic mai avansate decat pe la noi.

 

Aceasta este rulota mea.

Primul drum doresc sa-l fac in Grecia, 7-10 zile la Armenistis si 7-10 zile la Katerina, 2 adulti si 2 copii (7 si 9 ani). Si cam acestea sunt intrebarile la care nu am raspuns:

 

1. Conexiunea la apa

Momentan nu am niciun furtun si nici vreo pompa in afara de cea din rezervorul de apa.

Cum aduc apa la rulota? De unde o aduc? Au cismele, robineti? Trebuie sa o car cu un bidon si mi-o torn manual in rezervor sau conectez vreun furtun la un robinet de-al lor? Daca da, ce fel de conexiune imi trebuie?

Am un bazin de 50L de apa sub bancheta - din ce vad, mai e loc si de unul mai mare - cam cat iti ajunge un bazin din-asta de 50L pentru 2 adulti si 2 copii?

 

2. Conexiunea la curent

Rulota a venit cu un cablu de curent, de vreo 7-10m lungime, la un cap am stecher cu 3 pini, care se conecteaza la rulota iar in celalalt capat al firului am stecher de 220v, standard. Ma ajuta cu ceva acest cablu? Sau conexiunea in camping este cu 3 pini si-mi trebuie asa ceva: (si daca da, cam ce lungime?)

caravan-extension-mains-lead-10-metre.jp

 

3. Gazul

Nu ma pricep deloc, n-am folosit niciodata o butelie de gaz - si intreb: aceste butelii sunt special facute pentru GPL, sau orice butelie e pt GPL? O incarc sau o dau la schimb cu una plina? Cand o incarc, sare pistolul de la GPL ca la masinile cu GPL cand sunt pline, sau trebuie sa am eu grija cat anume bag in ea? Vi s-a intamplat sa ramaneti in camping fara gaz? Ce-ati facut?

Am de gand sa stau vreo 2 saptamani prin Grecia - ar fi bine sa am 2 butelii incarcate la mine?

 

4. Apa gri

Rulota mea nu are rezervor de apa gri si nu cunosc regulile din camping-urile din Grecia, poate cineva imi poate spune: am nevoie de rezervor de colectare apa gri? Unde-l deversez? Ma car cu rezervorul dupa mine la un canal sau la fiecare pitch exista posibilitatea sa te conectezi cu vreun furtun ceva?

 

Multumesc in avans celor ce-si vor rupe un pic din timp pentru ca noi incepatorii sa plecam mai linistiti/pregatiti la drum :) .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut @Alex I.!

Am sa incerc sa adaug cateva raspunsuri la problemele tale.

 

Problema apei se rezolva prin transportul ei intr-un bidon, modele pe care le poti descoperii aici,  aici, sau aici si care te pot ajuta si la recuperarea sau transportatul apei reziduale.

Rulota pe care ai achizitionat-o are acel bazin destul de suficient si cred ca nu vei intampina greutati prea mari referitoare la cantitatea de apa consumata.

 

Cablul de care dispui deja, este destul de suficient, iar daca doresti sa rezolvi cu distanta, cu un prelungitor din comert cred ca vei rezolva.

Nu am fost in Grecia, dar am vizitat cateva campinguri in Olanda si pot scrie despre conectarea la curent se poate face cu stecher normal (cum este cel pe care deja il ai),  sau cu unul pe care il poti vedea aici.

 

Butelia de care dispune rulota, este o butelie de 22 de litri, se poate incarca la o statie GPL (multi au adaptoare si o pot incarca), iar de schimbat, sa sti ca nu se poate schimba nicaieri in Romania.

Cred ca este destul de suficienta pentru perioada in care doriti sa campati in Grecia.

 

Sper sa mai vina cu completari si alti colegi, care au deja o experienta referitoare la campingurile de "afara".

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Multumesc pentru raspunsuri domnule Viorel.

 

Puteti sa-mi spuneti si ce se afla in imaginile de mai jos si cum se foloseste? :) 

 

 

carver-1.jpg

carver-2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Cu ajutorul acestui sistem se alimenta instalatia de apa cu ajutorul unei pompe.

Nu mai este necesar la rulota ta deoarece proprietarul a adaptat acel bazin de sub perne, fiind mult mai comod, decat sa se alimenteze dintr-o sursa exterioara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Am inteles - deci eu nu-l mai folosesc. Doar scot busonul ala de langa, bag apa si-atat.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Exact.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Alex I., poate este frumos de vizitat, mai întâi, țara noastră, patria noastră și apoi ar trebui să mergem în alte țări străine. Dacă ai vizitat fiecare colțișor din România, atunci

hi

 

drumuri bune și vânt din spate, în străinătate. Rulotă faină ai, explicații ai primit, e totul ok.

Mai vreau doar să-ți spun că eu primele ieșiri le-am făcut la câteva zeci de kilometri de casă, pentru a mă acomoda.

Cu respect,

Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Pentru curent asa cum zicea @Viorel, ar fi bine sa mai ai un prelungitor. Consider (din ceea cea am folosit eu) ca 25-30m sunt suficient. Poate nu vei fi chiar langa stalpul de curent si atunci un astfel de prelungitor ar fi binevenit. Daca vrei sa folosesti o aeroterma sau un fierbator, sau orice alt consumator de putere ar fi indicat ca acest cablu sa aibe (minim) sectiunea 3 x 1.5mm patrati. (Un prelungitor de 25m cu sectiunea de 3 x 2.5mm este deja foarte greu).

Pentru gpl, iti recomand sa-ti cumperi o "ciuperca" ca cea de mai jos

Adaptor LPG butelii GPL

Acest adaptor te ajuta sa-ti incarci butelia si in unele locuri din afara tarii.

 

Sper sa-ti fie de folos :) 

f7146cfb792d9437f0d6054e6bdddab9-85476-1000_1000.jpg

Cred ca ar trebui sa ai la tine (obligatoriu :) ) acest cablu de curent 

 

cablu-alimentare-rulota-230-v.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutarehi . mi se pare exagerat de scump acel adaptor de incarcare cu gpl. ( 350 lei )
Eu personal am cumparat o butelie de voiaj cu arzator si adaptor de incarcare Gpl ( filet de butelie normal ca acasa )
cu 110 lei tot kitul mentionat.superok.
Butelie 3L cu ochi aragaz si arzator cu reductie pentru camping pe GPL

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Nuuuuu, era doar de exemplu, cum arata,  e undeva pana in 50. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
19 minute în urmă, Cristian Popa a scris:

Nuuuuu, era doar de exemplu, cum arata,  e undeva pana in 50. 

Sincer mi-am dat seama mai tarziu ca e doar un exemplu, anuntul fiind de prin 2012 pe Okazii.ro.nay Scuze.

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chiritescu
On 03/05/2016 at 17:27, Cornel Mihailescu a scris:

Salutarehi . mi se pare exagerat de scump acel adaptor de incarcare cu gpl. ( 350 lei )
Eu personal am cumparat o butelie de voiaj cu arzator si adaptor de incarcare Gpl ( filet de butelie normal ca acasa )
cu 110 lei tot kitul mentionat.superok.
Butelie 3L cu ochi aragaz si arzator cu reductie pentru camping pe GPL

Salutare,  

Ma intreb daca acest adaptor este valabil pentru tarile membre UE. Daca da ... de unde pot achizitiona unul ? Este un adaptor special sau se gaseste peste tot ? 

Multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

 

hi@Adrian Chiritescu  Depinde prin ce tari din UE doresti.( nu toate tarile au la fel sistemul de alimentare cu GPL) 
Din ce stiu eu tari ca Ungaria, Austria , Italia, Franta, au acelasi adaptor ( foto 1 )
Spania are alt fel de adaptor ( foto 2 )
Acest adaptor ( reductie ) se gaseste de vanzare pe Olx.ro ( pun adresa aici ) si costa 25 de lei
Reductie pentru incarcare butelie GPL

 

ScreenHunter_109 May. 10 08.41.jpg

ScreenHunter_110 May. 10 08.41.jpg

Daca mai pot sa te ajut cu ceva...( si bineinteles daca stiu ) :ascratch:
O fac cu cea mai mare placere.superok
Cu stima Cornel.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Salut, nu inteleg de ce vrei sa te muti de la un camping la altul doar la 10km departare. Ori stai in acelasi si te duci o zi sau cate vrei la plaje la celalalt ca faci 10 min cu masina, ori daca tot te apuci sa te ambalezi si apoi sa dezambalezi dute la alrul 300 de km departare in alta zona, gen pe partea de vest a greciei la marea ionica.

@Alex I. si sa nu-mi spui ca suntem consateni :)))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Chiar asa, Are dreptate @Traian Msuperok
Mai mare daraua decat ocaua....tamp 
Dar na, ..........fiecare cu gusturile si placerile lui.j;[
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Gata te-am reperat @Alex I., stai la casele alea identice imprejmuite cu gard de beton, aproape de intrarea in sat :))).  Putem servi un spritz in weekend daca vrei si schimbam pareri despre rulotism.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Salut @Alex I.dupa camparea in camping trebuie cuplat si bidonul de apa gri(rezervor de apa gri, este cel din poza nr 2 ce ti-a arata @Viorel) la teava de scurgere de sub rulota, ca doar nu o sa faci zoaie sub rulota cand te speli sau folosesti apa la rulota, iar cand umpli bidonul il golesti intr-un loc special sau int-un wc sau o scurgere, iar caseta wc are un loc special unde se goleste datorita solutiei chimice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Salutare!!! Imi cer scuze de absenta mea, m-a lovit si-un prost direct in cui, acum tre' sa fac masina pana la intalnire, multe alergari putin timp de net.

 

In primul rand multumesc tuturor pentru mesaje. Sper ca acest topic sa tot creasca caci va spun sincer, am vazut/citit de mi-a iesit pe nas si forumuri si clipuri pe youtube, si romanesti si in engleza si-n alte limbi, ca sa ma asigur ca sunt pregatit.

 

Stiu este mai usor sa te duci o data-n camping si vezi ce-i acolo si discuti cu altii, dar sunt genul care cerceteaza foarte mult cand il pasioneaza un subiect si nu-mi place niciodata sa fiu nepregatit.

 

@Traian M, da, se pare ca suntem consateni :) Foarte tare - ce mica-i lumea! Ca sa-ti raspund si la intrebare: Grecia este destinatia mea de vara de multi ani de zile. Cred ca am vazut mai multe locuri prin Grecia decat prin Romania. Ma duc in 2 locuri diferite pentru ca doresc ca la fiecare iesire in Grecia sa vad cel putin 2 camping-uri, si in 2-3 ani sa-mi fac o idee despre care-mi convine mai mult si sa ma duc cu regularitate acolo. Nu-mi ajunge doar sa-l vizitez cu masina, vreau sa stau efectiv cateva zile in fiecare. Mi-am facut un top al camping-urilor in functie de comentariile altora care au mai fost si ce-am gasit la ei pe site si in topul ala sunt cam asa: Armenistis, Katerina, Platanitsi, Thalatta, Areti, Ouzuni, Pefkari - si le iau la rand :) .

Traian, unde stai in Darza?

 

@Cristian Popa, multumesc mult de detalii! Nu stiam nimic despre adaptorul ala de GPL. Sunt total afon cu gazul. M-am uitat la butelie nici nu stiu s-o scot de-acolo - ce deconectez si de unde? Desfac regulatorul ala de pe butelie, sau il las in pace pe butelie si scot furtunul din regulator? Caci planuiesc sa ma duc cu ea la o benzinarie sa vad daca imi incarca (am vreo 3 gpl-uri in zona). Din ce vad in topicul asa Adaptor GPL butelie,  se scoate regulatorul ala si pe filetul ramas vine ciuperca respectiva, asa-i?

Poza pe care ai pus-o legat de cablu de curent - asa am eu acum. Am un cablu destul de gros cu care a venit rulota, de curent, dar la capatul care-l bagi in priza are priza schuko si are doar vreo 10m. O sa imi fac/cumpar un cablu, o sa-i pun tot schuko la capat si o sa-mi mai fac un adaptor schuko - priza camping. Am sunat de exemplu la camping-ul de la vadu (am uitat cum ii zice) si mi-au zis ca au prize schuko normale dar prin grecia nu stiu ce gasesc caci in toate clipurile pe youtube cand te uiti la camping-uri, nu vezi unul care sa aibe prize schuko ci ambele capete ale cablului de curent sunt adaptoarele alea cu 3 pini albastre.

 

@adiciordas Multumesc Adi. Acum vreo 2 zile am descoperit si eu pe unde ies furtunele alea la mine - ies prin spatele rulotei (nu prin lateral cum am vazut la multe alte rulote). Sunt 2 tevi, nu sunt mobile, sunt insurubate cu niste suporti sub podeaua rulotei si tre' sa gasesc/fac un adaptor ceva sa cuplez ambele tevi intr-un singur furtun flexibil pe care sa-l bag in bidonul respectiv. Inca nu am bidonul de apa gri si nu am nici bidon de apa potabila ca sa aduc apa la rulota. Sunt pe lista de achizitii - sper sa le gasesc la mana a doua caci din ce-am vazut la exis costa exorbitant - aproape 3 milioane jumate unul de 40 de L.

 

Acum m-am apucat sa demontez toate corpurile de iluminat din interior si sa le transform din incandescente/fluorescente in LED.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Alex I.hi
Pentru a incarca o butelie cu GPL trebuie sa-i scoti regulatorul  , dupa care insurubezi pe filetul buteliei acel adaptor ( reductie )
Mergi la o statie gpl ( atentie nu toate statiile permit ) si atasezi pistolul de incarcare al statiei la reductie buteliei tale.
Majoritatea vanzatorilor de la statiile gpl stiu cum se procedeaza.( Multe statii au acest adaptor )
Multa bafta.superok

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Alex I.hi
Parerea mea ( personala ) e ca pentru inceput poti utiliza si niste canistre ( bidoane ) normale pentru apa curata si murdara.
Asta pana gasesti unele recipiente dedicate la un pret convenabil.
Am vazut pe anumite site-uri asemenea bidoane la preturi destul de bune.superok
Canistre bidoane plastic 28 litri
Canistra plastic 30 l
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Si eu lucrez tot cu o canistra de plastic ca sa umplu rezervorul rulotei. Am canistra de 20 de litrii ca sa nu imi rup spatele cu ea cand o car plina de unde e robinetul in camping pana la rulota. Rezervorul meu are 45 de litrii, din 2 drumuri il umplu cu 40 de litrii. In principiu 40 de litrii iti ajung o zi pt spalat vase si pe maini. Eu la bateria de la bucatarie tb sa pun un picurator mai des care sa infraneze consumul de apa, ca acum are debit cam mare si se consuma multa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

@CORNEL MIHAESCU da, ala mi se pare un pret normal si de bun simt pentru un bidon de apa, nu milioane. Multumesc de idee - clar o sa-mi iau momentan asa ceva.

@Traian M Zi-mi de dus ! :) Ca am vazut ca ai dus separat, frumos si aratos - cata apa consumi? Apuci sa faci 2 dusuri? :) 

De obicei prin camping e departe priza de apa? Nu as putea sa conecta un furtun si la capatul celalalt sa am un robinet si sa-mi torn direct in rezervor?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Alex I.

Nu am folosit dusul inca deci nu pot sa iti zic cat consuma, desi eu sunt in stare sa consum tot rezervorul cand fac dus :))).

Cred ca undeva 20l ca sa-ti faci un dus bun e suficient. Se poate si cu mai putin, gen te uzi tot repede, opresti apa si te sapunesti bine, apoi dai drumul la apa si te limpezesti de spuma si gata.

Eu nu vreau sa fac dus in rulota cand sunt in camping unde sunt dusuri comune deja disponibile si mai ales ca vara e cald afara.

Cand sunt in camping folosesc dusurile si toaletele din camping, prietena mai foloseste toaleta din rulota noaptea ca ii e urat sa iasa afara.

Cu cat folosesti mai rar dusul din rulota cu atat te feresti de infiltratii, ca stropesti si apa se strecoara pe cai nebanuite, pe la imbinari si colturi.

O sa imi cumpar un dus extern de vara si un cort aferent de dus, cortul de dus e la dechatlon 160 de lei.

Poti sa faci si chestia cu furtun cu robinet dar nu cred ca gasesti vreun camping sa iti lase tie un robinet mereu conectat la furtunul tau.

Oricum cu 2 canistre de 20 de litrii pline si cu revervorul plin din rulota te tine toata ziua si pt dusuri cred. Eu canistra de 20l am luat de la leroy-merlin de pe chitila cu 21 de lei.

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Uite un cort aici mai ieftin putinsuperok
Cort dus camping

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Ce misto sa-mi vorbesti de locuri pe care le frecventez :D Cum ar fi Leroy Merlin :D .

Ca sa dau si eu inapoi comunitatii, ma apuc acum si trec la imbunatatiri (presupun ca exista undeva un topic) cum mi-am trecut toate corpurile cu neon pe LED.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.