Daniel Dumitrache

Demontat - curatat - montat frigider

10 postări în acest subiect de discuţie despre Demontat - curatat - montat frigider

Demontat - curatat - montat frigider

Daniel Dumitrache

Va salut dragi rulotisti,

va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru demontarea, curaterea si montarea la loc a frigiderului.

Vreau sa fac aceasta operatiune deoarecec flacara este mica si frigiderul nu merge la capacitate.

Mentionez ca am o rulota Chateau.

DSCN0513.JPG

DSCN0514.JPG

DSCN0515.JPG

DSCN0516.JPG

DSCN0517.JPG

DSCN0518.JPG

DSCN0519.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Dumitrache

Salutare,

se pare ca am gasit cauza nefunctionarii in parametri a frigiderului, se pare ca vechiul proprietar a pus sita de tantari in spatele aerisirilor (de sus si de jos) ale frigiderului, am eliminat acele site si in 2 ore am cuburi de gheata pentru Chardonnay.

Sper sa fie asta cauza nefunctionarii in parametri.

Vom vedea cand vor fi afara 40 grade, daca vor fi in vara asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu aste era cauza functionarii defectuoase a frigiderului...:ascratch:

Acele site de tantari sunt prevazute din constructia rulotei pe cele doua grile de aerisire, deci nu vechiul proprietar le-a montat, ci acolo era locul lor din fabricatie...

Va trebui sa cauti cauza in alta parte, dar acum daca merge, e foarte bine.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Dumitrache

asa este...m-am uitat pe...exis dupa niste aerisiri noi....si am vazut acolo ca aerisirile sunt prevazute cu tot cu acea sita. Dar eu am scos sitele amandoua..si vad ca merge, cred ca nu o sa le mai pun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Dumitrache

Salutari,

Se pare ca m-am inselat, va rog sa-mi explicati si mie urmatoarea situatie intalnita la frigiderul rulotei. Dimineata 7 grade in frigider si congelatorul tun, la ora 13 am 12 grade in frigider si congelatorul la fel, tun, dupa amiaza la ora 17 am 23 grade in frigider iar in congelator e gheata...nu pot sa-mi explic aceasta situatie.

Va rog, cu ceva sfaturi, pareri.

 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Se pare ca n-ai o buna ventilatie in spatele frigiderului...Iti bate soarele pe cele doua grile de aerisire? Daca da, nu e bine si asta ar putea fi una din cauze...

Incearca si montează un ventilator pe grila de sus orientat in așa fel încât sa scoată afara aerul cald din spatele frigiderului...Majoritatea am folosit acel ventilator de la o sursa de calculator, care are marele avantaj ca funcționează pe 12v si se montează si ușor datorită formei compacte...

Bafta si spor la treaba! superok

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Dumitrache

am ventilatorul....o sa-l montez...sa incerc si varianta asta....

 

Modificat de Daniel Dumitrache

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice

Intrebare: acum functioneaza mai bine? Cred ca am si aceeasi problema. E indicat sa desurubez protectiile (din exteriorul rulotei) de la aerisire si sa vad daca e infundat pe acolo? Sigur nu pot strica ceva? Merci.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Care protecții? Te referi la acele grile de aerisire?

Le desfaci cu grija, montezi un cooler pe 12V orientat in așa fel încât sa impinga aerul cald in exterior si nu strici nimic...dimpotrivă, frigiderul tau va raci mai bine...Succes! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.