Stefan P

Inlocuire silicon trape la rulota!

27 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuire silicon trape la rulota!

Inlocuire silicon trape la rulota!

Stefan P

Dupa cum am mentionat zilele trecute, sambata am fost la rulota si am schimbat siliconul la toate trapele posibile de la rulota!

Intrucat vara trecuta se prelingea apa si picura pe langa trapa de la dormitor, dar dupa ce am stans suruburile nu a mai curs si am hotarat sa fiu precaut si sa schimb siliconul totusi.

Cand am desfacut trapa, am observat ca se mai schimbase siliconul si posibil nu a fost curatat bine ori nu a fost stransa bine trapa si de asta curgea apa.

Apoi daca tot eram la inaltime si era soare m-am apucat sa lr schimb si pe cele de la baie, hota bucatarie, truma si de la antena!

Nu am observat infiltrataii, doar putin mi se parea ca era negru pe langa suportul de la antena dar totul arata in regula!Am oftat usor!

Ma asteptam sa am ceva infiltratii, fiind asa veche si siliconul parea original, dar spre surprinderea mea totul arata foarte frumos, rama din lemn arata super bine, uscata, culoarea naturala a lemnului si fara sa fie innegrita de mucegai sau infiltratii!

La mine trapele se demonteaza destul de usor! Are 4 suruburi rama de pe interior pe care vine prinsa si plasa antiinsecte si 4 suruburi trapa care se desfac tot pe dinauntru! Deci norocos!

La suportul ala de la antena m-am chinuit si tot nu am reusit sa il dau de tot jos, asa ca am fost nevoit sa ma chinui sa curat siliconul ala de pe langa apoi am pus altul nou.

O mica sau mare problema este la tarpe, sunt cam coapte pe margine, la urmatorul schimb de silicon sau daca nu intervine altceva terbuie schimbate!

In rest pe deasupra pe acoperis totul arata bine, doar mici floricele facute de la praf...tabla curata, fara rugina, chiar nici la decuparea aia unde intra trapele pe margine nu are pic de rugina, pare de parca ar fi fost taiata atunci, este argintie!Tabla buna ce sa zic!

Apoi daca mi-a mai ramas silicon am dat si grilele de la frigider si de la cosul de gaze si am inlocuit siliconul, am zis sa fie treaba treaba!

Sincer cam stateam cu morcovu-n.....aveam emotii sa nu am infiltratiii si......

Acum sa fiu precaut mai ramane sa mai schimb siliconul si la geamul de pe fata si stanga lateral, dar asta in timp!

La cel din dreapta l-am schimbat acum vreo 2 ani cand am observat ca se prelingea apa si am rezolvat.

Am folosit la toata manopera 4 tuburi de silicon sikaflex 11 FC, rezistent la raze UV.

In rest de acum numai drumuri bune sa am si fara peripetiii!

 

Trapa de la baie.

20160416_164155.jpg

 

20160416_164340.jpg

 

20160416_164349.jpg

 

20160416_170430.jpg

 

Dupa prindere

 

20160416_171003.jpg

Trapa de la dormintor.

20160416_171310.jpg

 

20160416_171318.jpg

 

20160416_171321.jpg

 

20160416_171326.jpg

 

20160416_171422.jpg

 

20160416_171501.jpg

 

20160416_171507.jpg

 

20160416_172413.jpg

 

20160416_173030.jpg

 

20160416_175950.jpg

La hota!

20160416_182908.jpg

Cos truma.

20160416_184055.jpg

Si dupa schimbare.

20160416_184110.jpg

 

20160416_184353.jpg

 

 

Si daca tot arata asa, neasteptat de bine, i-am daruit un buchet de flori care va sta permanant la geamul din fata!:laughing:

20160416_141707.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costica V.

superokRegret ca nu pot sa-ti dau doua aprecieri ! 

Modificat de costica V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Super @Stefan Psuperok.Asta trebuie sa fac si eu , macar acum datorita pozelor tale stiu si cum s-o fac!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Stefan P, table rulotei este din aluminiu, deci nu va rugini niciodata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asa este. Dar oricat ar fi el aluminiu, in timp tot se deterioraza si el. Eu spuneam ca arata bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Stefan P , multumim pentru poze si felicitari pentru lucrarea pe care ai realizat-o. La toti ne vine randul sa facem asa ceva si sunt convins ca ne vei da indicatii suplimentare, daca vom avea nevoie. superok
PS. Poza cu tine mesterind pe rulota este pentru  coperta de revista. Toate aprecierile celui care a realizat-o! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Nu sunt maestru in asa ceva dar am devenit. Nu stiam cum se dau jos.....credeam ca e mai complicat.

Initial vorbisem cu cineva sa-mi faca lucrarea si eu sa il ajut daca e nevoie ca nu ma pricepeam, dar el fiind mai grasut :laughing:nu s-a riscat sa se urce pe rulota asa ca am prins cum e treaba si eu am facut lucrarea si el m-a ajutat! S-au inversat rolurile.

Acum ca am invatat cum sta treaba data viitoare o fac lejer singur.

Pentru mine e de ajuns sa vad prima data cum se face ca dupa aia ma descurc.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Ma pregatesc si eu sa schimb trapa - cea veche s-a spart, cea noua e pe drum.

Cu ce ai curatat adezivul/masticul vechi ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Cu o carpa inmuiata in benzina si s-a curatat usor si bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Gata si trapa mea, a sosit. Cu ingaduinta initiatorului topicului, am sa povestesc si eu tot aici, n-are sens sa fac topic separat.

 

Trapa

tn_5ea1ddba58d5ab454af8d6073679c651.jpg tn_81a2e8e1fb50e18dbfe789f69bc5dbe3.jpg

 

Poate mai are cineva nevoie, de aici am luat-o, a fost cel mai bun pret: Trapa M 4600 K

Alte nevoi de sfaturi:

- masticul se aplica pe rama sau pe tavanul rulotei?

- cum e mai safe sa lucrezi pe tavan ? Ca nu pare prea solid. Pana acum m-am urcat doar pe scara si m-am uitat. Daca pun o scandura/dulap care sa rezeme pe peretii rulotei merge ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Scandura dulap, sau si mai bine o scara de aluminiu usoara la fel pusa .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Eu n-am schimbat pana acum, dar  daca ar trebui, as proceda cam așa: 

- daca spui ca tavanul nu e prea solid m-as ajuta de o scandura lata sau un panou de lemn care sa folosească la dispersarea greutatii;

- as pune trapa pe poziție si as marca cu un creion conturul acesteia pe plafon

- apoi as scoate-o si as aplica un cordon continuu de mastic pe ambele suprafete ( si pe trapa si pe plafon)  astfel încât atunci cand o asez din nou pe poziție si strâng suruburile sa se combine cele doua cordoane de mastic intr-unul singur...

Repet, așa as face eu, nu zic ca e cea mai buna soluție si cred ar fi bine sa asteptam si alte păreri ale colegilor care au făcut aceasta lucrare, avizate, ca sa zic așa...hi

Bafta si spor la treaba! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Radu Ionescu

Este mai sigur sa pui o scandura sprijinita pe peretii rulotei.

Dupa ce cureti cu benzina, neaparat sa degresezi cu alcool tehnic ( merge si alcool rafinat, dar este scump si mai bine il pui in visinata !! ).

Masticul trebuie pus pe marginea ramei.

Spor la treaba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

in lipsa alcoolului tehnic (n-am gasit deocamdata), nu merge alt soi de diluant ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Spirt medicinal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Vezi ca alcool tehnic găsești peste tot la magazinele de  articole sanitare între 10 si 15 lei litrul...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

saru-mana! Am apucat sa intreb de alcool doar la Dedeman, de unde am luat si Sikaflex-ul, dar doar ce se terminase.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mi se pare ca am văzut undeva, cred ca la Auchan cu 9 lei/ litrul...nu mai stiu unde :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu am luat un alcool tehnic de la Leroy Merlin care era movaliu la culoare si cand stergeam cu el ramanea mov pe tabla rulotei, asa ca am folosit spirt medicinal cu succes.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

La Selgros este (cam 9 lei/L).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Gata si montatul trapei noi la mine.

Raschetat masticul vechi (care dupa 30 ani era surprinzator de moale, elastic si aderent), curatat apoi cu benzina si spirt medicinal. Aplicat Sikaflex 11FC.

Surpriza a fost insa la trapa veche, paguba era mult mai mare decat credeam eu.

IMG_0851.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Saru-mana !

Taman am dat o tura prin rulota, taaaare multumit de trapa transparenta, mult mai multa lumina in ea acum, la ceas de seara.

A, apropo de ce intrebasem saptamana trecuta, in legatura cu lucratul pe rulota. Nu m-am urcat pe ea, curatarea am facut-o urcat pe un taburet si iesit pe gaura cu cap si maini (gaura 40X40), aplicarea Sikaflex-ului am facut-o cocotat pe scara, din laterale.

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Sper ca are si parasolar retractabil, altfel dimineata te trezesti cu noaptea-n cap din cauza luminii...biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Bravo Radu!

Felicitarile mele!

Abia acum am vazut intrebarile tale, scuze!

Nu ma supar ca ai postat aici, nu avea rost sa deschizi alt topic.

Eu am lucrat pe o scara de aluminiu pusa transversal.

Sa te tina cat mai mult!

Daniel, mai bine dar si frumos da sa  pui silicon doar pe trapa si se aseaza si da si bine estetic. Daca pui pe ambele parti o sa iasa mult pe langa si....

Dar fiecare cum....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.