Traian M

M-am curentat la rulota

16 postări în acest subiect de discuţie despre M-am curentat la rulota

M-am curentat la rulota

Traian M

Cum spune si titlul, tocmai ce m-am curentat la rulota.

Aveam rulota alimentata din casa cu un cablu cu impamantare.

Eu eram cu o scara de aluminiu urcat pe ea dadeam cu sikaflex in jurul unei trape.

Ma sprijin la un moment dat cu mana de sina pe unde intra cortul si ma scutura binisor, sar de pe scara si o scot din priza, ce sa fie?

Rulota e pe pavaj si are si papuci de plastic, priza e cu impamantare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

La rulotă nu ai ce căuta cu 220 V. Părerea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Rulota mea este in curte, alimentata la 220v AC, fara impamantare si nu curenteaza DELOC. Am pus si AVO-metrul si...tot nimic ! Ce sa cred ? Este ceva SF ?? Sa ma supar ca nu curenteaza ??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 4 ore, Florin Smolnicki a scris:

La rulotă nu ai ce căuta cu 220 V. Părerea mea.

 

De ce nu?

E bine sa ai si 12V si 220V, singura conditie ar fi ca legaturile electrice sa fie bine facute si izolate corespunzator...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut @Traian M bănuiesc că ai rezolvat problema, ne spui si noua care a fost cauza?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Era prelungitorul de curent care il foloseam, ramasese de la niste meseriasi care au lucrat la casa si avea stecker shuko dar firul avea decat 2 fire si stecherul era cam varza, cred ca a facut atingere. L-am aruncat. Am cumparat cablu de 3 x 2.5mm lungime 25m din Leroy Merlin, un stecker si priza dinalea negre cauciucate, super solide, le-am montat la fiecare capat si nu mai sunt probleme.

Pe langa am facut si un tarus cu cruce in cap pe care il bat in pamant si il ud, de fiecare data cand ma campez, are un fir gros care il leg de caroseria protapului cu un surub.

Nu poti sa stii campingurile ce improvizatii au la instalatia electrica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

La fel am pățit si eu,  am schimbat campingul(mai puțin 100km) după ce m-am legat la rețeaua de 220v am început să montez cortul si in momentul in care am atins Sina cortului m-a scuturat bine de tot.Am cerut administratorului campingului să schimb priza unde eram legat, si surpriză numai curenta.Concluzia, nu întotdeauna rulota are probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mă gândesc și eu, așa... 

Oare nu ar fi bine să umblăm la rulotă doar cu 12 V? 

 

Nu vreau să supăr pe nimeni! 

hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Daca este sa tinem seama de acest rationament, nu ar fi bine sa renuntam la tensiunea de 230V si sa utilizam 12V inclusiv acasa ?

...Sau, nu ar fi mult mai bine sa nu ne dedam la improvizatii, sa ne verificam cu raspundere instalatiile si sa le aducem mereu la starea necesara sigurantei si utilitatii ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Dragi colegi , nu vreau să fiu rău dar undeva într-un topic colegul @Eugen David care il respect ca un electrician cu vechime care a văzut multe, spunea de împământarea la rulota , nu din mândria de a avea ceva ce alții nu au ; efectiv este o protecție a ta în plus față de rețea, față de un scurt care la o trecere peste o groapă s-a facut in timpul transportului , și alte, alte varii motive.

Toate rulotele la intrare in tablou au minim o siguranță automată calibrată după cum a fost instalația standard a rulotei , dar cum toți am adăugat consumatori , probabil ori s-a decalibrat sau îmbătrânit și începe să facă figuri.

O altă protecție in plus ar fi montarea unei  siguranțe diferentială  costurile nu sunt mari intre 100-200 ron, dar te scutește de zgâlțâială, după părerea mea cea mai bună , dar asta depinde de fiecare cum dorește și cât dorește să pună pe rulotă.

Am întâlnit și eu campinguri în țară unde priza era vai mama ei și curenta , dar a sarit diferențiala !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Majoritatea au sigurante diferentiale. A mea are (apreciabila varsta de 27 ani !), deasemenea si toate cele pe care le-am vazut. Este foarte adevarat ca o modalitate de conectare la pamant a rulotei este salutara. Nu sunt adeptul deschiderii unui santier pentru realizarea acestui lucru. Rulota mea se conecteaza cu calele care au talpi metalice (2 dintre ele, cele din spate sunt mereu in umiditatea provenita de la apa provenita din scurgeri). Deci, pot zice ca beneficiez de oarecare protectie, cu toate ca, nefiind neglijent, lucrez cu temeinicie si nu las nimic la intamplare (nu numai in domeniul electroprotectiei). Am recomandat colegilor si cu alta ocazie folosirea macar a unei cale metalice la rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
în urmă cu 10 ore, Mihnea Stoenescu a scris:

Majoritatea au sigurante diferentiale. A mea are (apreciabila varsta de 27 ani !), deasemenea si toate cele pe care le-am vazut. Este foarte adevarat ca o modalitate de conectare la pamant a rulotei este salutara. Nu sunt adeptul deschiderii unui santier pentru realizarea acestui lucru. Rulota mea se conecteaza cu calele care au talpi metalice (2 dintre ele, cele din spate sunt mereu in umiditatea provenita de la apa provenita din scurgeri). Deci, pot zice ca beneficiez de oarecare protectie, cu toate ca, nefiind neglijent, lucrez cu temeinicie si nu las nimic la intamplare (nu numai in domeniul electroprotectiei). Am recomandat colegilor si cu alta ocazie folosirea macar a unei cale metalice la rulota.

Salutare Mihnea , întru totul de acord cu tine , dar rulotele mai noi au tălpi de plastic iar daca iarba e moale mai pui un lemn de compensare sau un placaj  și gata contactul.Sigur sunt mulți colegi începători care nici nu știu de treaba asta , și mai este problema celor care au autocaravane/camper care nu au picioare de calare .Nu este greu 1 metru de cablu un țăruș de 30-40 cm fier diametru 10/15 mm și doi papuci cu șuruburi și piulițe , o investiție de app maxim 100 roni care te scutește de griji pentru familia și cei dragi care sunt cu tine , CU CONDIȚIA SĂ-L MONTEZI ! 

REPET : este la liberă alegere a fiecărui , dar fiindcă este topicul despre zgâlțâit , este bine să scriem pentru a înțelege și alți colegi mai noi sau care nu sunt în domeniul curentului electric că a preveni e mult mai bine decât a trece prin astfel de necazuri cu urmări urâte câteodată -  "curentul nu iartă " !

      Toate cele bune ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Burduja George

Și rulota mea "da la masa" și am rezolvat problema întorcând stecherul în priză. Probabil unul dintre cele 2 fire face contact cu caroseria/împământarea și nu mai curentează când trece nulul prin el.Asa ca puteți încerca asta ca o rezolvare provizorie :). La mine asa este de 2 ani, dar eu am o scuză ca sunt de meserie și merg rar în campinguri :laughing:.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Bineinteles, aceasta-i masura de urgenta ce trebuie luata pana la remedierea defectiunii. superok Numai ca nu trebuie sa ne raliem uzantelor ("tot ce este provizoriu ramane definitiv",   precum podul provizoriu din Venetia care s-a "definitivat" dupa ... 300 ani).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da! Cine doreste poate face o verificare cu un Ohmetru intre pini prizei de la rulota si sasiu! Nu trebuie sa existe nici un fel de legatura! Daca exista atunci curenteaza!

Cine nu are ohmetru poate sa foloseasca un bec si o baterie inseriate intre pini prizei si sasiu! Daca becul se va aprinde atunci va curenta!biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Varianta cu becul si bateria te cam pot baga in "belea". In covarsitoarea lor majoritate, aceste "atingeri" nu au rezistenta de contact nula. Daca exista o rezistenta de contact - sa zicem - de vreo 10K (la care becul nu se aprinde, bineinteles), in situatia din discutie, nu vei trece prin senzatii prea placute. Ca sa nu mai zic ca, daca aceasta rezistenta este de 1K (la fel de insesizabila la bec), daca apuci ceva metalic cu mana, s-ar putea sa faci cunostinta cu "doamna cu coasa".

Deci varianta cu aparatul este de luat in seama daca vrei sa pasesti pe "teren sigur", fara emotii.

Si acel banal si ieftin "creion de tensiune" (pe care cred ca il poseda oricine) iti poate semnala un eventual pericol, deci il recomand cu caldura fiindca iti semnalizeaza chiar si curentii foarte mici (sub 1mA), nepericulosi pentru organismul uman.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.