Bogdan.Alexandru

Instalare carlig remorcare

5 postări în acest subiect de discuţie despre Instalare carlig remorcare

Instalare carlig remorcare


Mihnea Stoenescu

Primul site explica singur - instalatie electrica pt remorcare dedicata auto SSangyong Action I.

Al doilea este universal.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Acum colegu, @Bogdan.Alexandru n-ai prea spus pe ce typ/model de masina doresti monatrea carligului, an fabricatie la masina ma refer ...

Dar nici pentru ce doresti utilizarea acelui carlig? Poate fi doar si pentru o simpla remorcuta, dar banuiesc, ca este in vizor o rulota?

Fiecare masina are ceva aparte, in punctele de "cuplare mecanica pe sasiu"! Nu se potrivesc!

Bunaoara eu am cumparat si montat personal pe Hyundai Tucson af 2006, dar in "chitul" primit erau componente ce se pot adapta oricarui model Hyundai!

Vazand atat de multe componente, nu am stiut "ce si cum", nu intelegeam, desii aveam schema-n fata!

M-am edificat insa de pe "youtube", urmarind un "tutorial" de montare carlig pe Tucson, af 2006-2009!

Electric este acelasi lucru la toate masinile!

Dar sunt masini care "nu suporta" orice conectare electrica, dar asta-ti vor spune cei ce-ti vand produsul!

Vorbesc aici de montarea obligatorie "al modulului", in cazul prizelor cu 13 pini!

Cam toate firmele ce comercializeaza aceste "produse", lucreaza cu cate un service auto! Te indruma ei unde! Garantie, alea, alea...Depinde cum spuneam de unde-l cumperi!

Dar tot atat de bine poti sa-l montezi si tu! Depinde insa de "ce si cat te pricepi"?

Iar despre fiabilitate chiar nu putem discuta atata vreme ce nu spui pentru ce doresti asta? Poate rulota ta, daca-o ai nu este destul de noua in care caz sa fie echipata cu asa ceva(priza + cablu 13 fire, etc), poate doar acum ai de gand s-o cumperi? Nu stim ca nu ai spus nimc!

Poti insa revenii cu precizari!

Poti insa fiind din Bucuresti, apela si la oferta colegului @Adrian V.

Tot are un service auto, ori lucreaza pe acolo! :ascratch: Chiar nu stiu!tamp Dar "fac treaba", am vazut asta pe fb!

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Da , Nu am spus :) Masina SsangYong Actyon 2007 200xdi 4x4 Automatic si vreau sa achizitionez Weinsberg 480 cu priza 13 pini.

Am sa il sun maine pe colegul @Adrian V. sa ma sfatuiasca. 

Nu stiu daca masina are premontat cablaj pentru carlig, dar vreau sa pun totul corect ca sa functioneze tot ce trebuie la rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Tocmai, acum se schimba problema!

Nu stiu in ce masura te poate lamurii colegul, dar cei ce le comercializeaza in mod sigur o vor face!

Cum se spune, "sunt pe val"!

Umila mea parere, daca-l cumperi de la vreo firma ce comercializeaza asa ceva, si "Har Domnului" sunt multe-n Bucuresti, sa "mergi pe mana lor"!

Ai si garantia produsului achizitionat dar si a montarii la firmele sugerate de ei!

Iar daca, colegul si comercializeaza asa ceva , nu doar monteaza este altceva!

Eu montandumi-l personal, chiar nu am nevoie de o asa garantie!

E suficienta garantia produsului!

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.