Radudani

Sfaturi achizitionare rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achizitionare rulota

Sfaturi achizitionare rulota

Radudani

Buna ziua,

Am citit cu mare interes ce s-a scris.

Nu am deocamdată o rulota, dar sunt interesat sa-mi iau una.

Informațiile de aici îmi sunt foarte utile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Ne bucuram ca poti descoperii multe despre rulote, dar totodata te invitam sa dai "buna ziua" comunitatii in care tocmai ai intrat.

Sectiunea Prezentare membru iti sta la dispozitie.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radudani

Sa încep cu începutul, adică cu achiziția ei....va rog sa ma corectați dacă greșesc.. Am un Audi A4 2.0 TDI, 105 kw...pe certificatul de înmatriculare scrie: Masa MAX. Tehn.Adm a ans.=3780 kg, iar greutatea proprie e de 1535 kg...pe cartea de identitate îmi specifica ca masa remarcabila cu dispozitiv de frânare=1700 kg si masa totala max. autorizată=2010 kg..concluzia mea e ca pot trage cu mașina mea o rulota de max. 1700 kg..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Radudani,  hiDaca ai permis de conducere cu categoria B, si masa maxima autorizata a masinii tale ( audi a4) este de 2010 kg , ai voie sa tragi dupa tine o rulota ce nu depaseste greutatea de 1490 kg MMA. ( MMA auto 2010+ MMA rulota 1490 = 3500 kg.)
 Si daca ai B extins , BE, E intradevar poti tracta o remorca-rulota de 1770 kg. superok
Chiar astazi am fost informat de o persoana ce cunoaste foarte bine legislatia.nay

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radudani

Multumesc pentru răspuns! Asta din punct de vedere legal..dar pentru a nu strica ambreiajul sau altceva la mașina, as vrea sa ma folosesc de experiența dvs si sa va întreb care trebuie sa fie greutatea rulotei pe care sa o achiziționez, pentru a nu avea probleme?  Rulota trebuie sa fie de 3 persoane...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radudani
în urmă cu 1 oră, Viorel a scris:

Ne bucuram ca poti descoperii multe despre rulote, dar totodata te invitam sa dai "buna ziua" comunitatii in care tocmai ai intrat.

Sectiunea Prezentare membru iti sta la dispozitie.

:-)

Am dat buna ziua, dacă trebuie mai dau încă o data...buna ziua comunitații de rulotisti!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu te grabi sa postezi, acomodeaza-te cu forumul si respecta sectiunile.

Ti-am mutat postarile si le-am unit.

 

Probabil inca nu ai descoperit sectiunea Prezentare membru si faci cateva greseli elementare.

Succes si atentie!

:-)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu


@Radudani Viorel se referea sa dai buna ziua la o anumita sectiune a acestui forum ( Sectiunea Prezentare)
Acolo cei ce se inregistreaza mai nou pe acest forum se prezinta , spunand cate ceva despre ei si masina- rulota .
superok

Parerea mea este ca pentru masina ta o rulota in jurul la 1.000 kg ( MMA) ar fi indicata superok
Insa cred ca intuiesti ca majoritatea rulotelor ( mai ales la romani) cu dotarile pe care le punem noi extra cam depasesc de greutatea ce este scrisa in talon :clapping:  
Dar mai citeste si pe forum despre acest lucru ca sincer eu...nu am experienta necesara .Si  nici nu prea sant in masura sa dau sfaturi. Sant la fel de incepator ca si tine. Ceea ce scriu este cam ce am citit pe acest forum hi

ScreenHunter_73 Apr. 03 18.09.jpg

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.