Sorin  Leitoiu

Probleme sistem prindere rola ghidare

10 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme sistem prindere rola ghidare

Probleme sistem prindere rola ghidare

Sorin  Leitoiu

Pe scurt situatia este urmatoarea : surubul  care strange clema unde este   rola de ghidare de la protapul rulotei s-a rupt in locasul ei . Poate nu m-am exprimat bine dar imaginile vorbesc de la sine.

Ar fi mai multe variante..dar mai intai astept sfatul vostru.

Cum dau eu afara partea rupta ? Am incercat sa dau gaura dar aluneca si este anevoios.

20160315_144651.jpg

20160315_144659.jpg

20160315_144645.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius George

Cred ca incalzit cu ceva si apoi incercat cu un burghiu, poate isi da drumu...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@MARIUSGEORGE ultima solutie ar fi sa tai cu flex si sudez alta , dar mai astept putin , toata treaba este sa dau capatul rupt afara si vad eu, ma gandeam sa iau alt sistem nou si sa folosesc de la el in prima faza surubul rupt care are o anumita lungime ....vad eu.

Multumesc oricumhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Salut,

Daca gaura trece si prin sasiu poti incerca sa gauresti pe partea cealalta. Daca nu, cauta o trusa speciala de extras suruburile rupte.

Sa gauresti sasiul .... din cate cunosc nu este foarte indicat din cauza tipului de metal folosit la fabricatia sasiului. De asemenea nu cred ca e bine sa abuzezi de socuri termice, tot datorita proprietatilor elastice ale metalului / aliajului din care este fabricat sasiul.

Modificat de Marius Rotaru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Salut @Marius Rotaru gaura nu trece pana pe partea cealalta. Caut trusa  si vedem

Nici eu nu as vrea sa umblu cu taieri si suduri..hi

Modificat de Sorin Leitoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Din informatiile pe care le detin nu este recomandat sa gauresti sau sa sudezi pe sasiu. Gaurirea duce la scaderea rezistentei iar sudarea poate determina decalirea metalului. In cel mai rau caz tai cu flexul la cativa mm si sudezi pe baza ramasa, in ideea de a proteja pe cat posibil sasiul. Dar sigur gasesti o tusa din aceea extractoare. De obicei pe la service-urile si vulcanizarile mai pricopsite au asa ceva. Le folosesc la extragerea suruburilor, prezoanelor ( inclusiv de roata ), bujiilor   ce se rup in motor, in butucul rotii samd. 

Modificat de Marius Rotaru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Sorin Leitoiu incearca sa creezi un punct de plecare pe bucata rupta a surubului .Un punctator sau dorn de metal. Pasul 2 -un spiral subtire  pina ai formezi locasul .Pas 3 treci la spiral mai mare pina fie ajung la dimensiunea surubului rupt fie daca ai un extractor in infiletezi si incerci cu el . Cu cit esti mai aproape de diametru bucatii rupte in interior cu atit o sa iasa mai usor.Incearca daca poti sa incalzesti cu o lampa pe gaz si pe urma, uzi  putin cu   apa pe bucata rupta.  Daca nu ai extractor incearca la un mecanic -ei au cam toti. 

  Sa nu sudezi pe sasiu! 

Modificat de Razvan78

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Razvan78 exact asa am facut, gaura cu burghiu de 6 circa 4 mm  dupa care cu un burghiu de 7 pus pe rotatie inversa am apasat pe gaura facuta si s-a desurubat bucata rupta.Uffffffff..norocul meu ca inainte de rupere , am curatat gaura cu spray pentru rugina si am pus vaseliuna grup, lucru care m-a ajutat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

superokhi:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.