Cristian Sima

Despre consumul masinii care tractează

66 postări în acest subiect de discuţie despre Despre consumul masinii care tractează

Despre consumul masinii care tractează

Cristian Sima

Mă adresez celor avansați in ale rulotismului. 

Eu vreau să-mi cumpăr o rulotă cu care sper să merg mulți kilometri. Mă apropii de pensie și suntem îndrăgostiți de colindat lumea.
De aceea mă gândesc să-mi iau o rulotă ușoară pentru a avea un consum mic la mașină .

Văd că sunt rulote începând cu 500 kg masă proprie dar dacă îmi place una de 700 kg este grav ???

Adică va fi cu mult mai mare consumul mașinii, având în vedere că am un Golf 1, 9 TDI?
Vă multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

@Cristian Sima, Salutarehi.Nu prea sant eu priceput in ale rulotelor insa nu masa rulotei (goala) conteaza ci cat o incarci tu.
Si eu am tot cititt pe acest forum si am invatat multe pot sa spun.( sau cel putin am bagat ceva la cap)superok
Si chiar tin sa multumesc colegilor de aici pentru ajutorul acordat.:-)
Te asteptam printre noi cu rulota ce o vei cumpara.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Incearca sa arunci o privire aici

Poate ajuta...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Vă mulțumesc, dragilor. Mai aștept încă păreri; nici nu mi-am luat încă rulotă și deja iubesc forumul ăsta !!!!!!!!!!!!!!!!!

Serghei, eu am breack tot cu 90 de cai, motor ALH.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Conteaza si greutatea rulotei si incarcatura! Ca si la masina, daca este goala consuma mai putin daca este mai incarcata automat ca si consumul creste!

Eu am venit de la Herculane-Bucuresti pe zapada cu un consum de 6, 5 la o Skoda motor de 2000 cu rulota in spate.

Pot sa spun ca am fost surprins de consumul mic.

Acum depinde si de drumuri...munte, drum intins etc. variaza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu la masina mea 4x4, 2.0 diesel 170 cai,  cand m-am dus din Bucuresti in Olanda 2500 de km sa cumpar rulota am avut consum 6, 9 mers 130-140km/h pe autostrada.

La intoarcere cu rulota dupa masina incarcata la 1260kg, pe ploaie si vant, viteza pe autostrada 90-100km/h pe gps adica 100-110km/h pe bord am avut consum de 11, deci cu 4 litri mai mult. Masina fara rulota daca merg cu 90-100km/h pe bord si nu abuzez de acceleratie consuma 5, 5. Cu rulota daca merg cu 80-90 pe bord consuma cam 9. Deci cam 3, 5 litri in plus.

Eu zic sa te gandesti la o medie de 3 litri in plus cu rulota per ansamblu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Cam asa! Acum depinde si cat de mare ai talpa si de stilul de condus.:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Pe topicul Consum la mașina mea !  scrie cineva că rulota lui are un cort care cântărește peste 80 kilograme !!!!  Poate fi adevărat ?????

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Daca o fi de iarna, marime xxxl, cu 2 camere aditionale de dormit :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Pentru traianm : cand ai fost în Olanda după rulotă ai avut acolo pe cineva care ți-a găsit-o ???

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@traianm, nu cred ca un cort poate cantari atat de mult, inclusiv cu terasa atasata :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

@Cristian Sima daca cauti mai bine o sa gasesti multe raspunsuri la intrebarile puse de tine pe acest forum.

Ia legatura cu @Viorel daca esti interesat de achizitionare din alta tara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Silviu Pascu eu nu exclud ca un cort de iarna pt o rulota gen hobby 560 ufe si cu camere aditionale in laterale sa se duca spre foarte multe kg, poate nu chiar 80.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

vorbim totusi de 80 kg....sau in jur de 80 kg. Mult, foarte mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Da e mult 80, dar poate respectivul l-a mai imbunatatit artizanal cu ceva bete de cornier :)))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

:laughing: da...si cu borduri in loc de cuie pt cort 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 13 ore, Cristian Sima a scris:

Văd că sunt rulote începând cu 500 kg masă proprie dar dacă îmi place una de 700 kg este grav ???

@Cristian Sima, media unui consum este obtinuta prin stilul de mers al fiecaruia si bineinteles in functie de greutatea pe care o trage masina respectiva.

 

Greutatea de 500 kg masa proprie la care faci referire, este ideala, numai ca modele de rulote cu o asemenea greutate sunt ori pana in anii 1985, ori dupa anul 2000.

Bineinteles ca poti trage una de 700 kg fara mari probleme, cu Golful tau de 90 CP, deorece nu cred ca la varsta pe care o afisezi in profil, sa mai ai tendinta sa conduci sportiv.

 

Totodata, te invit treci pe la sectiunea Prezentare membru si incearca sa ne si saluti, fiindca asa este frumos cand intri intr-o comunitate.

 

@traianm si @Silviu Pascu, sper ca nu vreti sa stricati acest topic cu discutii in afara subiectului biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Vă multumesc, dragi prieteni, pentru tot !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

Aici vin si eu cu o dilema:

 

Am adus rulota de la Cluj la Constanta . Consum pina la Km 47 pe A2..12.5 lt la 100 km..In momentul in care am intrat in Dogrogea..a urcat la 14, 5 Lt. Nu pot spune ca sunt dealuri peste tot sa zici ca iti creste consumul asa brusc.. Aceeasi treaba este si fara rulota -creste si respectiv scade consumul si nu doar la Jeep dar si la adoua masina pe care o detin.

Sa fie si din cauza curentilor turbionali creeati de vint intre dealurile Dobrogene? Mentionez ca si pe motocilceta simti acesti curenti turbionali (mai ales in portiunea -Cernavoda -Constanta ) iti cam zgalitaie casca :) ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Razvan78 spune si ce consum ai avut de la Constanta la Cluj cand te-ai dus s-o iei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

Pina la iesirea din Dobrogea 13, 5 Lt  -respectiv dupa Fetesti - 12, 5 Lt..  ( e si o lada partata pe4 roti :) -se izbeste vintul de ea ) .

La tinuta de drum in schimb, masina plus rulota desi consumul creste -Nu ma pot plinge de nimic  legat de stabilitatea rulotei , nici macar la trecerea pe linga camioane .

Ce este ciudat este acest consum usor marit in zona Dobrogea.. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Pai tu ai avut consum identic 12, 5 fara rulota la dus si tot 12, 5 cu rulota la intors?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

DA, nu o simte masina, sau cel putin asta imi arata pe consum in bord in momentul respectiv.
Repet masina nu Simte rulota legata de eab ca sarcina la o viteza constanta de 80-90km/h.
In Dobrogea consumul creste un pic si cu si fara rulota.. Singurele pante (dealuri) care imi scad putin viteza sunt cele de dupa Medgidia si pina in canalul Negru Voda (sunt 2 sau 3 mai abrupte)
Sau cel putin asta este impresia mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Dragi prieteni, vă multumesc. Cred că pot trage o concluzie. Citind toate postările voastre am remarcat un lucru : trăgând rulotă un motor mic ajunge chiar să-și dubleze consumul iar un motor cât mai puternic ajunge chiar să nu o simtă !!!  Am înțeles bine ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

nu e chiar asa. Eu sunt convins ca Razvan78  a scos același consum pt ca la dus a mers mult mai tare de 90-100 de cum mergi cu rulota. Daca mergea cu 90-100 fara rulota sigur avea consumul mai mic, pt ca legile fizicii nu pot fi contrazise.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.