Aurelia

Buna tuturor,

21 postări în acest subiect de discuţie despre Buna tuturor,

Buna tuturor,

Aurelia

Ma numesc Aurelia, am 49 ani un sot si 2 baieti. M-am inscris pe acest forum pentru a cumpara o rulota. Dupa ce am citit mesajele postate de voi referitoare la achizitioanarea unei rulote si alte sfaturi utile m-am "dezumflat" si am concluzionat ca e prea greu pentru noi niste nepriceputi. Asa ca voi urmari in continuare postarile voastre la recomandarea lui Viorel in speranta ca mai invat cate ceva si peste cativa ani imi voi cumpara si eu o "rulotica".

Distribuie această postare


Link către postare

Drinovan Ovidiu

Bun venit si succes in alegerea ei!bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Salutare si bun venit!

Nu renunta la idee, sunt multi colegi care te vor ajuta sa gasesti o rulota buna. Cred ca toti am fost nepriceputi la inceput...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei Urucu

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Aurelia

Multumesc pentru incurajaresuperok.

Distribuie această postare


Link către postare
CristianG

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Marius George

:bun-venit:printre isor

:sr:

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Marinescu

Bun venit ! Toti am fost nepriceputi la inceput, nimeni nu s-a nascut invatat. Asa ca Nu renuntati la ideea de a achizitiona o rulota. Si eu sunt incepator, dar am gasit aici pe forum o comunitate gata sa ma ajute, sa ma indrume atunci cind am avut nevoie.
La fel am fost si eu si probabil multi altii de pe aici, putin dezamagiti la inceput poate, de ceea ce inseamna achizita unei casute pe roti.. Eu spre exemplu i-am stresat pe colegi mai bine de 6-8 luni pina am achzitionat ceva. Cu sfaturile potrivite din partea lor am decis ce si cum si zic eu ca mi-am gasit ceea ce am vrut! Asa ca inca o data Bun venit in aceasta comunitate!

Modificat de MARIUSGEORGE

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit alaturi de noi si succes in achizitionarea rulotei dorite!

:sr:

Distribuie această postare


Link către postare
Cornel Mihailescu

:bun-venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Dumitrov Daniel Andrei

bun-venitnay

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

:bun-venit:printre noi @Aurelia ! Si convinge-l si pe soțul tau sa devină membru al acestei comunitati, cu siguranță n-o sa va para rău si veți avea doar de câștigat! /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Mihnea Stoenescu

Daca VRETI, veti gasi rulota ce va convine cel mai bine. bun-venit@Aurelia !

Distribuie această postare


Link către postare
Costica V.

bun-venit    nay

Distribuie această postare


Link către postare
Sorin  Leitoiu

@Aurelia bine ati venit pe forum !:bun-venit:

Colegul @Catalin_72 a sintetizat cel mai bine.Iesiti alaturi de noi si atunci veti intelege cu adevarat ce va trebuie si bucuriile unei astfel de casute pe roti:sr:

Distribuie această postare


Link către postare
Halmagean Cristian

La multi ani @Aurelia cu ocazia zilei de "8 Martie"! De admirat la tine implicarea in obtinerea unei casute pe roti. Mult succes in cautari!

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel Schuster

@Aurelia

Toti de aici am fost incepatori in rulotism. Stii cum se spune :" pofta vine mancand". Incearca sa-ti definesti ce asteptari ai de la rulota si vei fi ajutata sa gasesti ceva pe gustul tau. Mai exista si varianta inchirierii unei rulote sau cumpararea uneia mai ieftine pentru inceput. Daca iti place, o vei schimba repede pe alta  mai buna. Totul este sa incepi. 

Distribuie această postare


Link către postare
Stefan P

Salutare si bun venit printre noi!

Nu te "dezumfla"!

Eu am luat rulota si timp de trei ani am facut experienta pe mine. Acest minunat forum l-am descoperit doar de cateva luni si pot spune ca am gasit aici multe lucruri folositoare si trebuitoare! 

Toti am fost nestiutori ca nimeni nu s-a nascut invatat, experienta se capata in timp. 

Multe le gasesti pe acest forum legat de cam tot ce tine de rulota, dar experienta si cele ce mai sunt necesare le observi in timp si doar iesind si tooooot mai adaugand cate ceva la rulota si tooot mai golesti buzunarul:laughing:!!!

Asa ca bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Ionut

bun-venit Aurelia! cred ca pe acest forum o sa gasesti informatiile necesare pentru a achizitiona rulota mult dorita....eu personal am invatat cu ajutorul colegilor isor intr-un timp foarte scurt o gramada de chestii folositoare..asa ca...succes nay

Distribuie această postare


Link către postare
Traian M

Buna @Aurelia, nu este foarte greu sa incepi in rulotism.

 

1. Tie iti va trebuii o rulota pt 4 persoane ceea ce in general va avea o masa maxima admisa incepand de la 1200kg, poate rulote mai vechi gasesti mai usoare.

2. Trebuie sa vezi in cartea autoturismului tau cu care o vei trage ce masa maxima remorcabila are specificata si deasemenea ce masa maxima tehnica admisa a ansamblului are. Vezi poza atasata.

De aici poti sa calculezi ce MMA poate sa aiba rulota pe care o poti tracta.

3. Iti va trebui sa ai un loc unde sa tii rulota, ideal acoperit, vei mai avea de bricolat la ea la inceput pana ti-o pui la punct asa cum iti place tie, apoi va trebui sa stea parcata.

4. Trebuie sa iti faci calcul cati bani vrei sa investesti in ea, eu mi-am facut calculul ca o voi tine 20-30 de ani, avand grije de ea si folosind-o undeva 30-40 de zile pe an. Am ales sa cumpar una recenta, mare, spatioasa, MMA 1360kg, din 2008 la 11000 de euro. Dar foarte bine poti gasii una mai veche din Olanda mai ieftina care sa fi fost bine intretinuta si tinuta in garaj.

Trebuie sa calculezi cam cat cheltuiesti cu cazarea pe parcursul anilor ce vei folosii rulota si iti va da un pret de achizitie, trebuie sa iei in calcul si avantajul ca, cu rulota pleci oricand, oriunde si vei calatorii mai mult. 

De exemplu daca tu cheltuiesti 1000 de euro pe an cu cazarea in concedii, pe 10 ani sunt 10000 de euro. Deja peste 6000 de euro se gasesc rulote foarte bune in Olanda, cu adusul si înmatriculatul te scoate pe la 7000 de euro.

5. Odata ce ti-ai calculat suma de bani, faci rost de ei si apoi eu recomand sa o cauti pe saiturile de anunturi din Olanda:

Speuders

Marktplaats

6. Daca esti hotarata, selectezi undeva maxim10 anunturi in ordinea prioritatilor si le dai mail si ii intrebi care e ultimul pret pt export, pot sa iti lase intre 500 si 1000 de euro fata de pretul de afisaj al anuntului, dupa care iti refaci lista in functie de noile prioritati si le dai mail si le spui cand vei fi acolo sa o vezi, faci asta daca esti convinsa va vei fi in maxim 3-4 zile acolo ca ei mai mult nu ti-o rezerva.

7. Pleci spre Olanda cu cineva care se pricepe, de exemplu eu am fost cu @Viorel, administratorul forumului.

 Drumul e lung si obositor dar merita, ca iti iei ce vrei tu.

Majoritatea rulotelor aduse in Romania de cei care se ocupa cu adusul au probleme ascunse pt ca e logic ca ei sa faca un ban le iau pe cele mai ieftine, le curata putin, le mai repara, trebuie sa acopere costul drumului si sa faca si profit peste 1000 de euro.

Asa ca o rulota ce se vinde in Romania cu 6000 de euro, respectivul a cumparat-o cu maaaxim 3500-4000 din afara.

8.Iti faci traseu in asa fel sa o iei cu prioritatile de vizionare dinspre sudul Olandei spre nord. Trebuie sa fii la prima vizionare incepand cu marti dimineata, lunea au inchis majoritatea.

Interseaza-te ca ziua in care ajungi sa nu fie sarbatoare legala ca iar e inchis peste tot si pierzi o zi degeaba si o noapte de hotel.

9. Ideal ar fi sa faci achizitia pana in pranz ca sa poti sa faci acte si asigurari si dupa ora 14 sa pleci inapoi spre Romania.

10. Ca sa nu pierzi timp, cum ai cumparat rulota, dai telefon la RAR-ul de care apartii si iti faci programare ca sa te duci cand ajungi in tara sa iti faca carte de identitate si ITP. Iti cer seria de caroserie tipul si modelul la programare.

11. Dupa ce ai facut RAR-ul in tara, la un birou de copiat acte faci fisa de inmatriculare, te duci la primarie la taxe locale si o iei in evidenta, apoi cu actele si chitanta de la primarie plus traducere legalizata a actelor din Olanda te duci s-o inmatriculezi la serviciul de inmatriculari,

Iti mai trebuie niste chitante, dosar de carton cu sina etc.

Te ajuta copyshop-urile de pe langa inmatriculari.

 

Bafta!

 

Capture.PNG

Distribuie această postare


Link către postare
Aurelia
On 07.03.2016 at 20:52, Daniel-P a scris:
în urmă cu 23 ore, Catalin_72 a scris:

Multumesc foarte mult pentru aceste sfaturi. Sunt impresionata de cate detalii mi-ati dat si ca v-ati facut timp sa-mi scrieti atat de mult. La fel de impresionata sunt de toti ceilalti care mi-au scris si cat de binevoitori cu sfaturi au fost.Este intr-adevar o comunitate foarte speciala. O sa tin cont de toate sfaturile si pentru inceput ca sa ma acomodez cand o sa iesiti cu rulotele venim si noi cu voi.

 

Citează

 

:bun-venit:printre noi @Aurelia ! Si convinge-l si pe soțul tau sa devină membru al acestei comunitati, cu siguranță n-o sa va para rău si veți avea doar de câștigat! /.;

 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.