Iulian Burada

Radioamatorism

13 postări în acest subiect de discuţie despre Radioamatorism

Radioamatorism

Iulian Burada

Salutari . Unul dintre hobby-urile mele este radioamatorismul indicativul meu fiind YO8SHP . Multumesc .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lucianistrate

Frumos, am citit si eu diverse forumuri de radioamatori.

Pacat ca esti cam departe de mine ca vroiam sa invat si eu de la un cunoscator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Ca o ironie a soartei  Iulian , in urma cu 37 de ani tamp luam examenul de radiotelegrafist clasa I-a. Luasem examenul la Mircea cel Batran; aveam in acel moment acesta calificare.

Am facut 6 luni institutul dupa care a dat dragostea peste minetamptamp si am plecat teleleu. Aveam atunci la aceea varsta indicativul de , , prostanac"biggrin 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ești de belea Sorine... :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian Burada
On 25.02.2016 at 22:07, Sorin Leitoiu a scris:

Ca o ironie a soartei  Iulian , in urma cu 37 de ani tamp luam examenul de radiotelegrafist clasa I-a. Luasem examenul la Mircea cel Batran; aveam in acel moment acesta calificare.

Am facut 6 luni institutul dupa care a dat dragostea peste minetamptamp si am plecat teleleu. Aveam atunci la aceea varsta indicativul de , , prostanac"biggrin 

hihihi nu le am deloc cu telegrafia pentru simplul motiv ca nu-mi place .

Multe-s modurile de lucru in zilele noastre dar CW-ul ramane marele favorit printre radioamatori . In YO s-a ajuns la 73GHZ in SSB , performanta realizata intre 2 km linie dreapta ! 73!

On 25.02.2016 at 19:32, lucianistrate a scris:

Frumos, am citit si eu diverse forumuri de radioamatori.

Pacat ca esti cam departe de mine ca vruiam sa invat si eu de la un cunoscator.

Ma ai de mine , dar ai acolo o multime de radioamatori foarte pasionati !

Da-mi de stire si te pun in legatura cu cativa dintre ei .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Adrian V. toate se fac la timpul lor.Atunci mi s-a parut usor si distractiv si cine nu voia la acele timpuri sa fie navigator sa vada lumea , sa fumeze tigari bune si sa aduca acasa blugi pe care sa ii vanda ca painea caldabiggrinAsa erau  acele vremuri, bune rele asa au fost.Un lucru am invatat in viata si care se adevereste, , un sut in fund, e un pas inainte"...cel putin la mine.pa-paHai ca devin nostalgic cand ma gandesc la trecut biggrinxll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Si eu am clasa a doua de radiotelegrafist dar acum ma rezum la conversatii sporadice pe propagare in USB cu operatori din intreaga lume. Am confirmari scrise din cele mai ciudate colturi ale globului. Cand am sa plec cu rulota voi lua cu mine catargul telescopic de 11m cu 9 randuri de ancore, antena 5/8 lambda de 6 metri lungime si un colac de cablu. Statia consuma cam mult si vorbesc pana crapa bateria. Acasa utilizam un amplificator pe tuburi ZETAGI BV2000 de 1, 2 Kw USB/LSB alimentat la 220 v. Damblaua asta m-a ajutat sa invat italiana, sa redescopar franceza din scoala si sa-mi perfectionez engleza cu nativii din UK. Lumea ma stie prin Bucuresti ca C02... International vorbesc cu 233CT012 fiind si un vechi membru al unui club din UK.

Am avut placerea sa vorbesc cu romani stabiliti prin Europa sau chiar Madagascar. Mai jos o legatura cu Modena, Italia:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Adrian, sa nu-mi zici ca ne vom auzi in eter! superok Ia trage o geana aici:

Cristian Radiodx 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Si acum mai am cosmaruri in care sunt obligat sa receptionez mii de mesaje morse transmise de un sadic matol ce se joaca cu un manipulator pe undeva dincolo de Urali...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Se pare ca nu sunt singurul care are amintiri placute sau nu cu armata facuta la transmisiuni.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Buna ziua colegi.

Ma bag si eu putin in seama aicibiggrin. Tocmai ce am absolvit cursurile si examenul de LRC (Long Range Communication)!biggrin Imi este necesar pentru certificatul clasa B de navigatie pentru agrement. Cand voi avea si barca, voi putea afisa un MMSI si un call sign!

Pana atunci...colegu, colegu in CBbiggrin!

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Marinescu Ion, expresia "colegu" a aparut pe vremea cand incepusera sa foloseasca banda de 27 MHz firmele de taxi. Mereu venea peste noi cate unul in canalul 22 (27.225 MHz AM) sa ne intrebe de una sau de alta. Erau nedumeriti de ce nu ne auzeam bine. Ei lucrau FM iar noi AM! Patronii le motasera pe masini statii ce stiau doar FM. Ne distram copios cand ni se adresau cu "colegu, zi-mi si mie..." Dupa ce IGR-ul i-a obligat sa paraseasca banda si sa se mute in ultra scurte, multi soferi au ramas cu statiile. Eu stau acum impreuna cu cativa veterani in 27.555 MHz USB pentru ca in canalul 22 (27.225 FM) este haos si fiecare vorbeste peste fiecare. Pe vremuri era o disciplina si ne cunostem cu totii. Ieseam la fel ca rulotistii la intalniri in care se lasau cu distractii si curgea multa bere. Cel putin eu am inceput cu o statie de 12 canale adusa de un var din Germania pe care i-am confiscat-o de urgenta. Fiind electronist,  facand si armata la telecomunicatii stiam despre ce e vorba... A fost o surpriza placuta sa constat ca mai erau inca 5 utilizatori ai spectrului pe acea vreme. Am evoluat rapid si ajunsesem cel mai tare din Bucuresti. Ma ajuta si inaltimea... :) Din pacate m-a dat in judecata presedintele asociatiei de proprietari pentru ca aveam pe bloc o antena de 6 metri pusa pe un catarg telescopic de 11 m cu 9 ancore. Se intampla ca si acum sa vina diversi utilizatori peste noi acolo sus (unii au statii full!) si folosesc apelativul "colegu". Personal reactionez imediat spunand ca nu suntem colegi. :laughing: Si acum am antena pe bloc doar ca stalpul este de doar 3 m... :( 

https://www.facebook.com/DX233CT012?fref=ts

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Desi este un post vechi de peste 2 ani, acum l-am gasit :clapping:

 

Am avut si eu un asemenea hobby in tinerete, din pacate in civilie nu am trecut la clasa emitator radioamatori, am ramas la cel de receptor. In schimb din armata am luat clasa I telegrafie reconfirmata ulterior in civilie ca si Clasa I Internationala. Vremuri vechi, examen la Giurgiu...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.