Stefan P

Concediu | "Pe acoperisul" Bulgariei 2016

5 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu | "Pe acoperisul" Bulgariei 2016

Concediu | "Pe acoperisul" Bulgariei 2016

Stefan P

Salutare! Am in plan sa merg anul asta, poate pe la sfarsitul lunii august, inceputul lui septembrei la o iesire in Muntii Rilei-Bulgaria cu scopul final de a ajunge pe acoperisul Bulgariei, Varful Musala 2925m, cel mai inalt varf din Balcani.

Am fost in 2014 cu cortul, dar acum daca as mai gasi pe cineva as merge cu rulota.

As campa undeva prin zona unde sa stau cateva zile si intre timp sa urc pana pe varf.

Din Bucuresti ar fi cam vreo 450km.

Ar fi si un champing prin zona asa am inteles dar trebuie sa ma mai documentez.

Pot sa spun ca este un peisaj de vis si se ajunge mult mai usor decat pe Moldoveanul nostru(2544m).

Se merge cu telegondola de la Borovets si dupa ce cobori din telegondola se mai face pe jos vreo 2-3 ore maxim.

Eu am facut tot traseul pe jos din Borovets pentru ca am avut ghinionul ca era inchisa telegondola pentru revizia de iarna.
Am facut 7 ore cu rucsac si cort in spinare.

Traseul pana pe varf se poate face si intr-o singura zi daca se mege cu telegondola, dar de preferat este sa ramai o noapte la cabana Musala la o ora jumate de varf, ori la refugiu  Everest la jumate de ora sau la cort.
Eu am stat la cort langa cabana Musala pe malul unui lac.

O sa revin cu cateva poze in curand. Pe traseu pana pe varf  se trece pe langa vreo 3 lacuri, unul dintre ele este lacul Înghetat de o culoare albastru splendid si de pe varf se mai pot zari inca un lant de vreo 7 lacuri, nu mai stiu cum se numesc!

Asa ca daca sunt doritori sa mearga cu rulota si de asemeni si la o plimbare la picior nu strica. Sau daca stie cineva prin zona Borovets un champing ceva rog sa dea informatii!

Eventual cand o sa am timp o sa povestesc mai pe indelete cum am plecat spre Musala si am ajuns pe valea Tempii in Grecia!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

Am revenit si cu poze! Spre Vf, Musala.Este varful mai ascutit ce se vede pe mijloc, cam la vreo 4 ore distanta.

20140919_151753.jpg

Lacul Inghetat

20140919_182722.jpg

Drapelul nostru pe varful Balcanilor!superoksuperoksuperok

20140919_184558.jpg

Oare cum e sa fii deasupra norilor?! Multi se intreaba asta! Dar va spun dragii mei, e o senzatie fara cuvinte  de neuitat!

20140919_185155.jpg

20140919_185932.jpg

20140919_190923.jpg

Cu capu”n nori!

20140919_185255.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Superb, este o locatie la care cred ca multi dintre noi dorim sa ajungem acolo...

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Pana si deasupra soarelui!

De neimaginat sa stai deasupra norilor, sa-i prinzi in mana, sa privesti soarele de deasupra lui si sa vezi cum apune sub privirea ochilor tai, sa nu mai simti degetele mainilor de frig, ca na, trebuie sa facem poze, ca e ceva unic!!!!!!!! !Dar totodata  sa uiti de tot cei pamantesc si sa simti ce esti cu adevarat mai aproape de Dumnezeu!

20140919_185932.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Marius, este foarte uşor de ajuns, doar puţin efort trebuie. Am făcut 4 ani la rând Vf Moldoveanul, Negoiu... Dar Musala mi se pare foarte uşor, deşi este mai înalt, merge sa-l faci şi într-un weekend

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.