.Vizitator..

Help montare trapa

11 postări în acest subiect de discuţie despre Help montare trapa

Help montare trapa

.Vizitator..

Trebuie sa-mi inlocuiesc ambele trape zburatoare cu unele care sa nu mai zboare.

Ce adeziv sa folosesc si... cum ?
Unde se pune adezivul ?
Cat adeziv imi trebuie ?

Vreau ca odata cu trapele sa comand si adezivul, daca il gasesc la pret rezonabil.

Si mai sunt intrebari... de exemplu cum desfac ruinele trapei vechi ?

Am scos eu suruburile si rama de la interior, dar aici mi s-a terminat stiinta.

Multam fain anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Trapele cele vechi si "zburatoare" erau ( sau sunt , mai bine zis ) lipite cu un fel de mastic sau silicon .

Nu ai decat ca dupa desfacerea suruburilor de la interior sa fortezi partea de deasupra spre exterior , chiar daca se incapataneaza sa ramana pe pozitie. Insista! Mai mult decat sa o rupi nu ai ce face , si oricum sper ca nu vrei sa recuperezi ceva din ele.

Vezi ca la magazinele de constructii este un tub de mastic/silicon SIKAFLEX de exterior . Ia unul din ala si da pe trapele cele noi ( si mai putin zburatoare) inainte sa le pui . Da un "cordon" de solutie din asta pe marginea acestora , pe partile exterioare.

Bafta ! xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Mi-a fost teama ca jupoi tabla de pe acoperis...

Si am vazut Sikaflex de mai multe neamuri, nu m-am dumirit care mi-ar fi bun.

Vazui eu ca Exis vand Sikaflex 252, dar e vreo 65 de lei un tubuloetz de 300 g... ma gandesc ca o fi si adaosul lor vreo 3000%...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Lasa Exis-ul, si incerca Hornbach , OBI sau Dedeman.

Este un Sika din asta pentru exterior. Culoarea este prea putin importanta.

Daca la demontare ti se pare ca trapa este prea lipita, foloseste un cuter pentru a taia adezivul cel vechi, de preferat pe la exterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Vreau sa-mi inlocuiesc si eu aerisirea permanenta de la baie(ciuperca)cu o trapa care se deschide de 20x20, si as vrea sa-mi decupez tavanul ca sa pot monta trapa.

Intrebarea mea este daca pe marginea gaurii patrate a trapei(intreb pe cei ce au schimat deja trapele la rulota)exista o intaritura din lemn patrat pe marginea gaurii patrate unde vine fixata trapa, sau dupa decuparea plafonului trapa vine montata pur si simplu? Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Vine montata pur si simplu fara alte complicatii. La dimensiunea de 20x20 nu ai nevoie de nici un fel de intaritura.
Decupajul il poti face cu un fierastrau pendular ( sau "soricel" cum ii mai spun unii ) , dimensiunea dintilor panzei de taiere sa fie medie (pana la urma panoul ala sandwich de la plafon nu este asa de tare ). 

Bafta ! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Daca tot se vorbeste aici despre montarea unei trape va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi, pe acelasi subiect.

Rulotei pe  care o am , cred ca i s-a montat de fostul proprietar in locul trapei, un aer conditionat, astfel incat nu mai am trapa decat la baie.

As vrea sa montez una de 40X40, dar nu stiu cum sa procedez.
Trebuie cautat in plafon locul unde poti sa decupezi  sau nu?

Orice detaliu despre acest lucru ma intereseaza , pentru ca imi doresc neaparat sa  montez o trapa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Apasa cu mana pe placajul de pe plafon. Unde nu este lemn se simte, este mai moale. Daca ciuperca este din constructie montata, lemn ar trebui sa fie doar in jurul ei. Trapa este din doua bucati, iar in rulota vine capacul care preseaza pe lemn, presand pe plafon partea exterioara. Nu am modificat, doar am remasticat. In principiu, daca nu are lemn, cred ca se poate monta un chenar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Trapa poti sa o montezi unde vrei sau mai bine zis unde ai loc fiind 40x40.

Si dupa cum spunea @Adrian V.,  in postarea de mai sus poti taia plafonul cu pendularul si monta trapa de aerisire etansand cu mastic Sikaflex pe care-l gasesti la Dedeman, Hornbach sau Exis.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Foarte important este sa cureti foarte bine locul unde vine aplicata. Cureti cu diluant si apoi degresezi cu alcool tehnic.
Trapa o cureti foarte bine cu petrol daca este second sa dai jos masticul vechi,  apoi degresezi cu alcool tehnic.

Foarte important este sa folosesti un silicon de foarte buna calitate, ca am vazut foarte multe rulote distruse din cauza trapelor prost montate.

Nu mai am pe stoc dar o sa aduc mastic original Caraflex, mastic folosit de constructorii de rulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.